warsztaty_4-1

Młodzież z olkuskiego Ekonomika czynnie uczestniczyła w warsztatach teatralnych, które odbyły się w czwartek w szkolnej auli. Spotkanie prowadzili młodzi aktorzy z sosnowieckiego Teatru Zagłębia. Uczniowie mieli wyjątkową okazję zdobycia aktorskiego szlifu i bliższego poznania teatralnej sztuki aktorskiej.

Zespół Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu bierze udział w cyklu spotkań organizowanych przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu, które rozpoczęły się w tym roku. W ramach tego projektu uczniowie szkół średnich zapraszani są na tzw. „wykłady otwarte”, które odbywają się raz w miesiącu na deskach sosnowieckiego teatru. Podczas tych spotkań, młodzież wraz z aktorami omawia  problematykę i zagadnienia wybranej lektury szkolnej. W ramach cyklu organizowane są również wyjazdy do teatru, gdzie młodzież uczestniczy w lekcjach teatralnych. Uczniowie mają okazję zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak wygląda teatr widziany oczami aktora. Uczą się dykcji, zachowania scenicznego, mimiki a przede wszystkim bliżej poznają literaturę i sztukę. Mają okazję zobaczyć jak powstaje przedstawienie i jak aktor, posługując się słowami tekstu, tworzy postać, by potem grać rolę. Zajęcia te są prowadzone przez Michała Bałagę, aktora sosnowieckiego teatru Zagłębia. Trzecią formą spotkań są warsztaty teatralne, odbywające się w szkolnej auli. Ich pomysłodawcą jest pani Anna Hajduła, nauczycielka języka polskiego z Ekonomika. W organizacji przedsięwzięcia pomagają pani Annie również koleżanki – polonistki: Beata Banasiewicz , Agnieszka Goździelska i Grażyna Wącław.warsztaty_2-1

– Głównym celem spotkań i warsztatów teatralnych jest pomóc młodzieży zrozumieć literaturę, jak również spojrzeć na omawiane lektury zupełnie inaczej niż odbywa się to na lekcjach. Podczas takich spotkań uczniowie mogą uwolnić swoje emocje, wypowiedzieć się, wykazać pomysłowością i inicjatywą. Chcieliśmy zachęcić ich i pokazać, że ucząc się równocześnie można się doskonale bawić i rozwijać swoje zainteresowania. Omawianie lektur i zgłębianie zagadnień dotyczących literatury wcale nie musi być nudne. Zaprosiliśmy do naszej szkoły trzech wspaniałych, młodych aktorów teatralnych, którzy wspaniale współpracują z młodzieżą. Mają w sobie dużo pozytywnej energii i potrafią wciągnąć uczniów w magiczny świat teatru. Warto dodać, że Przemysław Kania, jeden z prowadzących, jest absolwentem naszej szkoły i laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Młody Twórca (2011) – mówi Anna Hajduła.

Czwartkowe warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Zagłębia,(Przemysława Kanię, Agnieszkę Okońską, Michała Bałagę), cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły liczną publiczność. Podczas zajęć uczestnicy poznali ćwiczenia, które ułatwiają identyfikację z graną postacią, rozwijają kreatywność, wrażliwość, koncentrację, umiejętność improwizacji i kształtują orientację w przestrzeni scenicznej.

Doświadczenie i wiedza, którą aktorzy chętnie dzielili się z młodzieżą, udowodniła, że warsztaty aktorskie przydają się nie tylko przyszłym adeptom sztuki aktorskiej . Pomagają one bowiem poznać siebie, uczą opanowywać tremę, rozwijają inwencję twórczą, szkolą głos, dostarczają silnych i oczyszczających emocji.

warsztaty_1-1– Rozpoczynamy nowy projekt i mam nadzieję, że zostanie on z entuzjazmem przyjęty, bo forma jest bardzo ciekawa. Dziś z kolegami z teatru po raz pierwszy prowadziliśmy zajęcia teatralne w szkole i po reakcji młodzieży widzę że są zainteresowani taką formą współpracy. Dla nas aktorów, jest to wyzwanie i nowe doświadczenie, coś z czym do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Praca z młodzieżą nie jest łatwa. Trzeba na tych młodych ludzi znaleźć sposób, zainteresować ich i pomóc się otworzyć. Wtedy zaczynają z nami współpracować. Wychodzimy z założenia, że jesteśmy ich partnerami w zadaniu, pewnej pracy, którą mają wykonać. Nie wcielamy się w rolę wykładowcy, nauczyciela lecz jesteśmy kumplami, którzy wzajemnie mogą się czegoś nauczyć. Podczas prowadzonych przez nas warsztatów będziemy skupiać się na lekturach i omawiać je ale chcielibyśmy zająć się także dramatem współczesnym. Muszę przyznać, że są to ciężkie teksty, zupełnie odmienne od tych, do których młodzież najczęściej sięga. Wiemy, że są oni przyzwyczajeni do zupełnie innych form, dlatego chcemy, żeby zwrócili uwagę i zainteresowali się „prostym słowem”. Naszym zadaniem jest przedstawić im to w ciekawy sposób i pomóc zrozumieć – mówi Przemysław Kania, aktor Teatru Zagłębia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze