luksografia 1

W korytarzu GSW BWA można podziwiać wystawę luksografii (techniki fotograficznej polegającej na otrzymywaniu obrazów przy bezpośrednim naświetlaniu materiałów półprzeźroczystych). Jest ona efektem warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Jacka Dziubdzielę w dniach: 26.06.12 i 10.07.12.Wystawa została zawieszona w lipcu, a oglądać ją można jeszcze w sierpniu. Autorzy prac to: Jacek Dziubdziela, Beata Zawrzel, Michalina Warska, Michał Kurek i Magdalena Bożek – czyli ja.  

Na czas zajęć fotograficznych w BWA powstała tymczasowa ciemnia fotograficzna – w łazience galerii. Prowadzący przygotował wszelkie potrzebne materiały m.in. papier fotograficzny, wywoływacz, utrwalacz, lampę z odpowiednią żarówką, rośliny, piasek i półprzeźroczyste przedmioty. Wyjaśnił jak należy wykonywać prace. Pomagał i udzielał wskazówek podczas działań twórczych.

W przedstawionych pracach możemy widzieć wszystko to, co podpowie nam wyobraźnia. Można dopatrzeć się na nich: gwiazd, podróży przemierzanej przez księżyc, słońca, baniek mydlanych, przeróżnych układów planetarnych, dziwnych przedmiotów pływających w przestrzeni kosmicznej, krajobrazów, częścluksografiai ludzkiego ciała w surrealnych przedstawieniach, a także melomana z dużymi słuchawkami na uszach, które za pośrednictwem kabla trafiają do jego żołądka. Wiele zależy od kreatywności odbiorców. Niektóre z prac przemawiać mogą do widza na poziomie podświadomości.

Jacek Dziubdziela to Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczy fotografii w Centrum Kształcenia Kadr „Profesja” w Krakowie oraz w szkole fotografii „Fotoedukacja” w Katowicach.  W Galerii BWA prowadzi warsztaty fotograficzne. Organizuje także plenery. Na jednym z ostatnich uczestnicy warsztatów fotografowali olkuszan, a na jeszcze wcześniejszym – Olkuską Fabrykę Naczyń Emaliowanych. Jacek Dziubdziela w fotografii zajmuje się przede wszystkim portretem, dokumentem i inscenizacją. 

Kolejne warsztaty fotograficzne rozpoczną się 06.08.12 o godz. 11:00 w olkuskim BWA pod nazwą „POCZTÓWKA Z OLKUSZA”. Ich celem będzie wykonanie zdjęć przedstawiających dzisiejszy Olkusz, jego przemiany, walory i kontrasty. W nadchodzących zajęciach udział może wziąć każdy zainteresowany. Są one przeznaczone tak samo dla amatorów jak i dla osób zaawansowanych. Nie ma żadnych ograniczeń sprzętowych.

fot. Michalina Warska

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
odwiedzający
odwiedzający
10 lat temu

Dobrze, że prace wiszą na korytarzu jest przynajmniej szansa je obejrzeć gdy sale wystawowe są zamknięte na cztery spusty.