luksografia 1

W korytarzu GSW BWA można podziwiać wystawę luksografii (techniki fotograficznej polegającej na otrzymywaniu obrazów przy bezpośrednim naświetlaniu materiałów półprzeźroczystych). Jest ona efektem warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Jacka Dziubdzielę w dniach: 26.06.12 i 10.07.12.Wystawa została zawieszona w lipcu, a oglądać ją można jeszcze w sierpniu. Autorzy prac to: Jacek Dziubdziela, Beata Zawrzel, Michalina Warska, Michał Kurek i Magdalena Bożek – czyli ja.  

Na czas zajęć fotograficznych w BWA powstała tymczasowa ciemnia fotograficzna – w łazience galerii. Prowadzący przygotował wszelkie potrzebne materiały m.in. papier fotograficzny, wywoływacz, utrwalacz, lampę z odpowiednią żarówką, rośliny, piasek i półprzeźroczyste przedmioty. Wyjaśnił jak należy wykonywać prace. Pomagał i udzielał wskazówek podczas działań twórczych.

W przedstawionych pracach możemy widzieć wszystko to, co podpowie nam wyobraźnia. Można dopatrzeć się na nich: gwiazd, podróży przemierzanej przez księżyc, słońca, baniek mydlanych, przeróżnych układów planetarnych, dziwnych przedmiotów pływających w przestrzeni kosmicznej, krajobrazów, częścluksografiai ludzkiego ciała w surrealnych przedstawieniach, a także melomana z dużymi słuchawkami na uszach, które za pośrednictwem kabla trafiają do jego żołądka. Wiele zależy od kreatywności odbiorców. Niektóre z prac przemawiać mogą do widza na poziomie podświadomości.

Jacek Dziubdziela to Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczy fotografii w Centrum Kształcenia Kadr „Profesja” w Krakowie oraz w szkole fotografii „Fotoedukacja” w Katowicach.  W Galerii BWA prowadzi warsztaty fotograficzne. Organizuje także plenery. Na jednym z ostatnich uczestnicy warsztatów fotografowali olkuszan, a na jeszcze wcześniejszym – Olkuską Fabrykę Naczyń Emaliowanych. Jacek Dziubdziela w fotografii zajmuje się przede wszystkim portretem, dokumentem i inscenizacją. 

Kolejne warsztaty fotograficzne rozpoczną się 06.08.12 o godz. 11:00 w olkuskim BWA pod nazwą „POCZTÓWKA Z OLKUSZA”. Ich celem będzie wykonanie zdjęć przedstawiających dzisiejszy Olkusz, jego przemiany, walory i kontrasty. W nadchodzących zajęciach udział może wziąć każdy zainteresowany. Są one przeznaczone tak samo dla amatorów jak i dla osób zaawansowanych. Nie ma żadnych ograniczeń sprzętowych.

fot. Michalina Warska

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
odwiedzający
odwiedzający
9 lat temu

Dobrze, że prace wiszą na korytarzu jest przynajmniej szansa je obejrzeć gdy sale wystawowe są zamknięte na cztery spusty.