silvers zylina

Mimo że rozgrywki w II Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego ruszają dopiero w wakacje, to gracze Silvers Olkusz już rozpoczęli serię gier sparingowych. Ostatni pojedynek w Dąbrowie Górniczej był niezwykły, bowiem naprzeciwko ekipy trenera Marcina Michalczewskiego stanął wicemistrz słowackiej ekstraklasy Żylina Warriors. Rywale zeszli z boiska pokonani.

Przed meczem trudno było jednoznacznie wskazać faworyta, biorąc pod uwagę dysproporcje w poziomie rozgrywek FA w Polsce i za naszą południową granicą. Więcej szans dawano jednak Żylinie choćby dlatego, że obecnie zawodnicy Warriors mogą pochwalić się srebrnym medalem Mistrzostw Słowacji.

Początek pierwszego w historii międzynarodowego występu Silvers był wyrównany. Początkowych minut oba zespoły nie zaliczą jednak do udanych. Na murawie brakowało składnych akcji, ale to można wytłumaczyć długą przerwą od występów na boisku spowodowaną zimą. Do przerwy wynik remisowy 6:6.

Najlepsza w wykonaniu olkuszan była trzecia kwarta. Silvers dzięki dwóm przyłożeniom odskoczyli Słowakom na 14 punktów (20:6). Trener Michalczewski coraz odważniej sięgał po rezerwowych, co nieco osłabiło pewną do tej pory defensywę „Srebrnych”. Warriors zaczęli odrabiać straty, jednak gdy na plac gry wrócili podstawowi gracze reprezentanta II PFLA, Żylina straciła szansę choćby na remis. Ostatecznie Olkusz pokonał rywali ze Słowacji 28:20.

– Za nami bardzo wartościowy sprawdzian z silnym przeciwnikiem. To spory prestiż zagrać z drużyną grającą o mistrzostwo swojego kraju. Wynik nie do końca oddaje to, co działo się na murawie. Dokonałem wielu zmian, każdy z zawodników dostał szansę gry, a jak wiadomo w takich chwilach jakość zespołu często spada. Nie mniej jestem bardzo zadowolony z postawy całej ekipy. To spotkanie pokazało, że idziemy w dobrym kierunku – komentuje trener Marcin Michalczewski.

„Srebrni” do końca marca na zajęciach treningowych będą pracować głównie nad siłą fizyczną i kondycją. W rytm meczowy wejdą dopiero w kolejnych tygodniach. Plany na nadchodzący sezon są ambitne, a więc i dobór kolejnych sparingpartnerów wygląda imponująco. W maju przeciwnikiem Silvers będą m.in. Tytani Lublin – zespół, który w minionym roku grał na poziomie I PLFA.

Oprócz systematycznych przygotowań do ligi olkuszanie również zapraszają do swoich szeregów nowe twarze. W futbolu amerykańskim miejsce na boisku znajdzie się właściwie dla każdego. Można ważyć 60, można także ważyć 120 kg i tak nie jest się na straconej pozycji. Na początek wystarczą chęci. Pierwszy z treningów rekrutacyjnych już w najbliższą niedzielę 12 marca na boisku na Pomorzanach o godz. 10:00. Druga rekrutacja, w tym samym miejscu i o tej samej porze, tyle tylko że tydzień później.