biegbuk2

Trudno sobie wyobrazić Dni Bukowna bez tradycyjnego biegu ulicznego. Już po raz dziewiąty biegacze walczyli o Puchar Burmistrza Bukowna. Impreza ta, organizowana przez miejscowy Urząd Miejski, UKS „Kusy” oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, co roku bije rekordy frekwencji. Tym razem dystans 10 km ulicami miasta zdecydowało się pokonać 375 osób, o ponad 100 więcej niż rok wcześniej.

Bukowieński bieg znany jest nie tylko ze sporej ilości uczestników, ale i świetnej organizacji. Nad całością imprezy opiekę sprawowała dyrektor biegu Grażyna Kowina – Świderek. – Zorganizowanie tak dużej imprezy to naprawdę ogromna praca, ale i duża satysfakcja. Cieszę się, że przyjeżdża do nas coraz więcej chętnych do biegania – mówi Grażyna Kowina – Świderek.

W klasyfikacji generalnej równych sobie nie miał Jakub Burghardt z Muszyny, wielokrotny Mistrz Polski, reprezentujący „Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego Krynica Zdrój”. Za nim na mecie zameldowali się: Rafał Snochowski z Bełchatowa (BKL Bełchatów) i Wojciech Baczyński z Pszczyny (RMD Ontrail Team Pszczyna). W pierwszej pięćdziesiątce biegaczy znalazła się trójka mieszkańców powiatu olkuskiego. Artur Januszek z Podlipia, zawodnik olkuskiego „Kłosa”  uplasował się na 25. miejscu, Arkadiusz Buczyński z Międzygórza, biegnący w barwach NSZZ Solidarność ZGH „Bolesław” w Bukownie zajął 36. miejsce a na 46. pozycji przybiegł Bartosz Duda z Bukowna (MOSiR Bukowno).

Aleksandra Jawor z Częstochowy (CKS Budowlani Częstochowa) święciła triumfy w klasyfikacji generalnej kobiet. Obok niej na podium stanęły: chorzowianka Agnieszka Gortel (TS AKS Chorzów) i Agnieszka Cader z Zabierzowa. Szósta była bolesławianka Janina Malska (Wawel Kraków). Wśród zawodniczek z Bukowna nieco dalsze miejsca zajęły: Justyna Chłosta (MUKS „Ilkus” Olkusz, 17. miejsce), Aleksandra Wilk (MOSiR Bukowno, 20. miejsce) i  Patrycja Skręt (IKS Olkusz, 24. miejsce).

Zawodników nagradzano także w kategoriach wiekowych. W grupie pań K 50 wygrała Dorota Wyleciał z Katowic, przed Mariyą Ostrovską ze Lwowa i Anną Kapuścińską ze Świętochłowic. W kategorii K 40 kolejno na mecie pojawiły się: Janina Malska z Bolesławia, Kornelia Węgler i Barbara Szymczyk, obie z Rudy Śląskiej. Agnieszka Gortel z Chorzowa, Ewa Kucharska z Pszczyny i Magdalena Białorczyk – Jarzębowska z Wilkowic to pierwsza trójka w grupie K 30. Wśród najmłodszych biegaczek (K 16) zwyciężyła Aleksandra Jawor z Częstochowy, a dwa kolejne miejsca przypadły Agnieszce Cader z Zabierzowa i Dagmarze Dziuk z Pawłowic. W tej grupie dobrze poradziły sobie bukowianki: Justyna Chłosta (11. miejsce),biegbuk1 Aleksandra Wilk (13. miejsce), Patrycja Skręt (16. Miejsce) i Patrycja Rejnowicz (18. miejsce).

W najstarszej grupie panów (M 60) najszybszy był olimpijczyk, krakowianin Zbigniew Pierzynka. Na drugim miejscu uplasował się Zygmunt Łyżnicki z Mszany Dolnej, a na trzecim Mirosław Suk z Częstochowy. Dziesiątą lokatę „wybiegał” olkuszanin Ryszard Jałowiec. Andrzej Wrzesiński z Tychów, Stefan Niedziela z Knurowa i Jerzy Połeć z Rudy Śląskiej stanęli na podium w kategorii M 50. Miejscowi zawodnicy uplasowali się tuż za pierwszą dziesiątką: na 11. miejscu Wojciech Nogilski z Olkusza, a na 15. Leszek Krzemień z Bukowna. W grupie M 40 najszybszy był Mirosław Gołębiewski z Rybnika, przed krakowianami: Jackiem Kasprzykiem i Sławomirem Smelką. Jakub Burghardt z Muszyny wygrał w kategorii M 30, a kolejne miejsca zajęli Wojciech Baczyński z Pszczyny i Jan Wydra z Mszany Dolnej. Arkadiusz Buczyński z Międzygórza był dwunasty. Rafał Snochowski z Bełchatowa, Piotr Magiera z Myszkowa i Łukasz Grajcar z Konopisk to najlepsi biegacze w grupie M 20. Tutaj trzynasty był  Mariusz Buczyński z Międzygórza. Nie zawiedli nasi zawodnicy w najmłodszej kategorii (M 16). Tuż za zwycięzcą, Danielem Dulskim z Lublińca, uplasował się Artur Januszek z Podlipia. Trzecią lokatę zajął  Dariusz Malinowski z Miechowa, czwartą Bartosz Duda z Bukowna, szóstą Kacper Bielat z Sieniczna (LKS „Kłos” Olkusz), a dziesiątą Bartosz Meduna z Bukowna (MOSiR Bukowno).

W Bukownie puchary przyznaje się również startującym w kategorii VIP. Tutaj najszybciej pobiegł Mateusz Radwański z Olkusza, a po nim na metę dobiegli Ryszard Nowak z Sosnowca i Jolanta Basiaga z Piekar Śląskich. W grupie osób niepełnosprawnych wygrał Michał Majchrzak z Bochni ( w barwach Cross Kraków), a kolejne miejsca przypadły Pawłowi Królowi z Krakowa (Jasiek Mela Team Kraków) i Janowi Gładczakowi z Rudy Śląskiej (KRS TKKF Jastrząb Ruda Śląska). Ci zawodnicy zebrali największe owacje.

Jak co roku, nagrody wręczono również dla biegających mieszkańców Bukowna. Osobno wyróżniono panie, osobno panów. Najwyżej na podium stanął Bartosz Duda, a za nim uplasowali się Piotr Spyra, Grzegorz Król, Leszek Krzemień, Rafał Roś i Bartosz Meduna. Wśród pań nagrodzono kolejno: Justynę Chłostę, Aleksandrę Wilk, Patrycję Skręt, Patrycję Rejnowicz i Dorotę Wilk.

Główną nagrodę losowano wśród wszystkich, którzy ukończyli bieg. Z telewizorem, ufundowanym przez Bank PEKAO SA, wyjechał z Bukowna Piotr Brzozowski z Jaworzna. Wśród biegających bukowian rozlosowano kanapę. Wygrał ją Rafał Roś, który w biegu startował pierwszy raz.