parafiada2

Już po raz trzeci uczniowie podstawówek i gimnazjów rywalizowali w Zespole Szkół nr 1 w Bukownie w duchu „Parafiady Regionalnej”. Zgodnie z hasłem  projektu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” stanęli w szranki w konkurencjach sportowych i artystycznych, a także popisywali się swoją wiedzą. Parafiada to ogólnopolski projekt, do którego chętnie przystępują szkoły. Bukowno ma już spore doświadczenie w organizowaniu takiej rywalizacji. W ubiegłym roku zajęło nawet trzecie miejsce w konkursie na najlepszego organizatora Parafiady. Dzięki temu otrzymało z Ministerstwa Sportu dodatkowe dofinansowanie do obozu sportowego. Na taki obóz jedzie też co roku zwycięzca każdej Parafiady.

parafiada4

Było więc o co walczyć. Tym bardziej, że stawką był również udział w międzynarodowych finałach 23. Parafiady w Warszawie. Swoją 15-osobową drużynę mogą na nie delegować placówki, które zajmą pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej. Pojedzie tam na pewno 9-osobowa reprezentacja Bukowna, a dwóch nauczycieli tej szkoły poprowadzi warsztaty.
W miniony weekend w Bukownie w szczególny sposób wspominano założyciela Stowarzyszenia Parafiada śp. o. Józefa Jońca. Zanim rozpoczęły się konkurencje sportowe organizatorzy wspominali udział bukowian i innych szkół w poprzednich edycjach turnieju i obozach. Przypomnieli też spotkania z ojcem Józefem, który posiadał niezwykły dar integrowania młodzieży. Kilka dni wcześniej w jego intencji odprawiono mszę św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie.

Idea Parafiady opiera się na zasadach starożytnej greckiej triady: stadion-teatr-świątynia. Dlatego też rywalizacja nie ogranicza się do współzawodnictwa dzieci i młodzieży w dyscyplinach sportowych. Równie ważne jest tu, by dać młodym ludziom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Duży nacisk położony jest na  propagowanie zasad fair play. W tym roku w Bukownie spotkały się szkoły z tego miasta, a także Bolesławia, Klucz i Olkusza oraz podopieczni domów kultury. Rywalizowali w konkurencjach drużynowych i indywidualnych. Rozegrano bieg na 60 m, trójbój „na okrągło”, mecze piłki nożnej i siatkówki, zawody pływackie i grę w warcaby. Odbył się też konkurs wiedzy religijnej o życiu Maksymiliana Kolbe i konkurs wiedzy o regionie. Zdolności artystyczne uczniowie mogli pokazać w konkursach: recytatorskim i wokalnym. Tematyka utworów dotyczyła otaczającego nas piękna.

Najlepsi w klasyfikacji generalnej okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie. Drugiej miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 w Bukownie, a trzecie Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 w Olkuszu.{jcomments off}

parafiada1parafiada8parafiada5parafiada3parafiada7parafiada6

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze