Mistrzem olkuskiej A-klasy w sezonie 2010/2011 rozstała Bukowianka Bukowno. O tym historycznym sukcesie drużyny prowadzonej przez Marcina Molka wiadomo było już od kilku tygodni. Drugą pozycję gwarantującą udział w dwumeczu barażowym o prawo gry w krakowskiej Lidze Okręgowej utrzymał Legion Bydlin, natomiast z ligą żegna się Strumyk Zarzecze.

Wiele podtekstów towarzyszyło walce o utrzymanie w Lidze. Karty w ostatnich dwóch kolejkach rozdawał pewny swego lider z Bukowna Starego. Najpierw nie pozostawił złudzeń Spójni II, wygrywając w Osieku aż 7:1, by w niedzielę pokonując 4:1 zespół z Zarzecza przesądzić o spadku Strumyka do B-klasy. Dziwne było to spotkanie, bowiem goście walczący o utrzymanie przystąpili do rywalizacji w ledwie dziesięcioosobowym składzie, bez nominalnego bramkarza. Co więcej, przyjezdni zamiast grą, zajmowali się głównie kopaniem rywali, więc pojedynek zakończył się już w 55. minucie. Powodem było zdekompletowanie drużyny gości (cztery czerwone kartki!). W ten mało honorowy sposób, solidny kadrowo, ale bezbarwny na boisku Strumyk pożegnał się z A-klasą. Równolegle do tego meczu Spójnia II o punkty walczyła w Chechle. Centuria jednak okazała się zbyt silna i podopieczni Marka Mroza przegrali wyraźnie 2:5. Mimo porażki rezerwa V-ligowca uratowała się przed spadkiem.

Ciekawie było też na szczycie tabeli. Za plecami Bukowianki trwała bowiem walka o wicemistrzostwo rozgrywek, które decyzją krakowskiej centrali piłkarskiej również daje szanse na awans do „okręgówki”. Tutaj jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, bo o ewentualnej promocji na wyższy szczebel zadecyduje dwumecz barażowy. Do dodatkowej walki o sportową premię w dniach 1-3 lipca staną ostatecznie zawodnicy Legionu Bydlin, którzy na zakończenie sezonu pewnie 2:0 pokonali u siebie Prądnik Sułoszowa. Gospodarze sprawę drugiego miejsca w tabeli przesądzili już przed przerwą, więc nawet zwycięstwo 4:2 Sokoła Gołaczewy w Laskach nie mogło nic zmienić. W sobotę z korespondencyjnego pojedynku o wicemistrzostwo wypadł także Przebój II, sensacyjnie przegrywając na własnym boisku z Trzema Koronami Żarnowiec aż 0:4.

Sezon 2010/2011 w olkuskiej A-klasie dobiegł końca. Najważniejsze rozstrzygnięcia to awans do Ligi Okręgowej Bukowianki Bukowno, udział w barażach o tę samą „okręgówkę” Legionu Bydlin oraz degradacja Strumyka Zarzecze. Beniaminkami tej klasy rozgrywkowej zostały Dłubnia Trzyciąż/Jangrot oraz Unia Jaroszowiec. Ewentualne zwycięstwo Legionu w barażach sprawi, że szansę awansu do Klasy A będzie miała również ekipa z Wierzchowiska (trzeci zespół B-klasy). Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną w najbliższych dniach.

26.kolejka (ostatnia) – komplet wyników:

Wielmożanka Wielmoża – Ospel Wierbka 0:3
Legion Bydlin – Prądnik Sułoszowa 2:0
Jura Łobzów – Bolesław Bukowno 3:2
Laskowianka Laski – Sokół Gołaczewy 2:4
Centuria Chechło – Spójnia II Osiek 5:2
Bukowianka Bukowno – Strumyk Zarzecze 4:1 (mecz przerwany w 55. minucie z powodu zdekompletowania drużyny gości)
Przebój II Wolbrom – Trzy Korony Żarnowiec 0:4