DSC 9387 1

16 października w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Suchej obchodzony był doniosły jubileusz 100-lecia istnienia placówki. Uroczystość rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka w intencji społeczności szkolnej – byłych i obecnych pracowników, uczniów, rodziców i zaproszonych gości.

Do wspólnego świętowania dyrektor Anna Krawiec zaprosiła wiele osób związanych z historią szkoły, w tym jej byłych dyrektorów i nauczycieli. Pojawili się także absolwenci z dawnych lat. Wśród licznie przybyłych gości byli też przedstawiciele samorządów różnych szczebli. Życzenia i gratulacje składali m. in.: starosta olkuski Bogumił Sobczyk, wójt Roman Żelazny,  przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż Lucjan Gajda, a także reprezentująca Małopolskie Kuratorium Oświaty wizytator Mirosława Malmon, przedstawiciele związków zawodowych oświaty: Zbigniew Świerczek, reprezentujący „Solidarność” oraz Jan Nowak z ZNP.

DSC 9412 po

W wygłoszonej podczas mszy homilii biskup Grzegorz Kaszak podkreślił, że rolą współczesnej szkoły jest nie tylko nowoczesne nauczanie, ale także kształtowanie postaw społecznych uczniów, aby nie tylko byli świetnie wykształceni, ale, żeby byli dobrymi, wartościowymi ludźmi. Starosta olkuski Bogumił Sobczyk składając gratulacje mówił, że w proces nauczania wymaga zaangażowania i troski kadry pedagogicznej, aby harmonijny rozwój wychowanków szkoły łączył elementy wymaganej od nauczycieli realizacji niezbędnego szkolnego materiału z potrzebami i marzeniami uczniów. Wójt gminy Trzyciąż życzył, aby przyszłość, budowana na dobrych tradycjach szkoły, przynosiła na co dzień zarówno pracownikom, jak i uczniom, wiele satysfakcji i radości z pracy oraz nauki. 

Na pamiątkę jubileuszu na zewnętrznej ścianie szkoły zawisła okolicznościowa tablica, którą odsłoniła dyrektor Anna Krawiec, a poświęcił ks. biskup Grzegorz Kaszak. A chwilę później, z inicjatywy wójta Romana Żelaznego, przy szkole został zasadzony młody dąb, który ma być żywym świadkiem rozwoju placówki w kolejnych stuleciach.

dąb

Naturalnie nie zabrakło wspomnień i opowieści o ludziach tworzących na przestrzeni lat społeczność szkolną oraz przygotowanej przez nauczycielkę historii panią Barbarę Żezałę prezentacji multimedialnej o ważniejszych wydarzeniach w dziejach placówki. Uroczystości oficjalne zakończył przygotowany pod okiem wychowawców przez uczniów SP w Suchej program artystyczny. A potem był czas wspólnej biesiady, pełnej rozmów i wspomnień, z których cieszyli się zwłaszcza specjalnie przybyli goście związani z dawniejszymi latami działalności placówki.

Sucha najstarszy budynek szkoły

Najstarszy budynek szkoły w Suchej

Na początku swojej działalności, w 1919 r. szkoła – wtedy dwuklasowa – znalazła lokum w pomieszczeniach wynajętych w prywatnym domu, a od 1921 r. – w dawnym budynku dworskim. Pierwszą jej kierowniczką – do 1925 r. była pani Michalina Kot, a po niej, przez kolejne 3 lata – do 1928 r. Anna Smoleńska, po niej – do 1930 r. Tadeusz Barański i do 1942 – Piotr Makowski. W czasach okupacji zajęcia szkolne, choć w mocno ograniczonej formie, odbywały się w domu pana Jana Pałki, a religia u pani Anny Bugaj. W 1942 r. kierownictwo szkoły przejął do końca wojny Jan Nocoń, a 1 września 1945 r. nowy rok szkolny rozpoczęła trójka nauczycieli: kierownik szkoły – Józef Kubik oraz nauczyciele: Krystyna Szymczyk i Janusz Zaremba.

lata 50 te

Szkoła w latach 50-tych

Na początku lat 50-tych w budynku dworskim zrobiło się trochę za ciasno dla wszystkich uczniów, więc nauka odbywała się także w „Kowalówce” oraz w domu prywatnym p. Łądki. Wtedy też, za kierownictwa Bronisława Karkosa, rozpoczęto budowę nowej szkoły, która została oddana do użytku już za kierownictwa Zygmunta Bieniasa w roku 1954. W kolejnych latach zadbano o ogrodzenie szkolnego terenu, a w 1957 r. kierownictwo placówki objął Michał Królicki, którego zastąpił na kolejne 12 lat Tadeusz Likus. Za jego czasów, w roku szkolnym 1966/67 r. dokonano reformy szkolnictwa i powstały 8-klasowe szkoły podstawowe, zaś w następnym roku szkolnym szkoła w Suchej doczekała się nowego dachu, a budynek otynkowano.

lata 70 te

Dyrektor Stanisława Haberka (pierwsza od lewej) z uczniami i wychowawczynią klasy

W roku szkolnym 1978/79, kiedy dyrektorem została Stanisława Haberka, do szkoły w Suchej zaczęły uczęszczać dzieci z pobliskich wsi: Glanowa i Porąbki, a społeczność uczniowska rozrosła się do liczby 246 uczniów. Od 1982 do 1991 r. na czele placówki stanęła kolejna pani dyrektor – Alina Gwóźdź. W 1989 r. kaflowe piece w szkole zostały zastąpione centralnym ogrzewaniem, w latach 1991-93 zagospodarowano otoczenie placówki – przy piłkarskim boisku szkolnym powstała bieżnia, a także boiska  do siatkówki i koszykówki.

budowa sali gimnastycznej

Budowa sali gimnastycznej przy szkole

W 1994 rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, którą oddano do użytku w 1997 r. W latach 1991-2003 dyrektorem szkoły była Barbara Nowak. Spore zmiany przyniosła kolejna reforma szkolnictwa, która w roku szkolnym 1999/2000 rozpoczęła erę gimnazjów. W budynku szkolnym w Suchej miały teraz siedzibę 6-letnia Szkoła Podstawowa w Suchej oraz Oddział Gimnazjum w Zadrożu. W 2003 r. stan ten zmieniono i w Suchej powołano do życia Zespół Szkół, w skład którego weszły szkoła podstawowa i gimnazjum. Na czele placówki stanęła Bronisława Idzik. 21 października 2004 r. odbyło się kolejne ważne wydarzenie w historii szkoły – przyjęła imię Św. Królowej Jadwigi i otrzymała sztandar. Z tej okazji otwarto tez nową pracownie komputerową. W czerwcu 2014 r. szkoła zyskała dodatkowe pomieszczenia, za sprawą oddania do użytku nowego skrzydła. W 2017 r. rozpoczęto wygaszanie gimnazjum, w roku szkolnym 2019/20 placówka jest już ponownie 8-klasową szkołą podstawową. Od roku 2014 dyrektorem SP w Suchej jest Anna Krawiec.

DSC 9382 1

– Staramy się wychowywać i uczyć naszych uczniów poszanowania ważnych wartości: szacunku do ludzi, tradycji patriotycznych i kulturowych. Zależy nam na tworzeniu placówki nowoczesnej, aby nasi absolwenci mieli dobry start do dalszej edukacji i dorosłego życia. Bardzo cieszy nas, że zaproszenie do udziału w jubileuszu przyjęło tak wielu byłych pracowników szkoły, społeczników i dobrodziejów, zaangażowanych przez lata w jej rozwój oraz byłych uczniów – podsumowała uroczystości wzruszona dyrektor Anna Krawiec.

 {joomplu:91086}{joomplu:91070}{joomplu:91035}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PXT
PXT
4 lat temu

Byli przedstawiciele wyznania tego, które uczestniczyło w życiu szkoły przez ten cały 100 letni okres, gdy kolejne pokolenia się tam kształciły. Być może jakiś rabin też mógłby być mile widziany, bo w okresie przedwojennym jest wielce prawdopodobne, że uczyły się tam dzieci tego wyznania, ale z wyznawcami Allaha to chyba raczej ta szkoła nie miała nic wspólnego poza przeczytaniem „W pustyni i w puszczy”.

Iza
Iza
4 lat temu

Czy to jest szkoła wyznaniowa? Jeśli nie, czy byli również duchowni innych wyznań i związków wyznaniowych?