DSCF3298

100. urodziny świętowała przed kilkoma dniami pisarka Natalia Rolleczek-Korombel, przebywająca obecnie w Ośrodku Opiekuńczym EDEN w Bukownie. Na tę wyjątkową uroczystość przybyli do Bukowna członkowie rodziny Pani Natalii, a także przedstawiciele władz miasta oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Natalia Rolleczek to pisarka, głównie książek dla dzieci i młodzieży, a także dramatopisarka. Urodziła się 16 lutego 1919 r. w Zakopanem. W latach 1931-1933 przebywała w sierocińcu prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek. Potem wyjechała do rodziny do Krakowa, gdzie spędziła okres II wojny światowej; należała do Armii Krajowej, była też znajomą Karola Wojtyły. Debiutowała literacko w 1945 roku, a od roku 1952 należała do Związku Literatów Polskich.
Natalia Rolleczek jest autorką m.in. głośnej autobiograficznej powieści „Drewniany różaniec”, w której skrytykowała zakon sióstr felicjanek, opisując panujące w sierocińcu przemoc, poniżanie i pracę ponad siły. Opublikowana w 1953 roku książka, ukochana przez komunistyczną propagandę, została wykorzystana przez władzę w walce z Kościołem.

– Nie żałuję, że napisałam tę książkę, choć może okoliczności, w jakich powstała, nie były zbyt fortunne – mówiła pisarka w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” w grudniu 2003 roku. – (…) Pamiętam spotkanie z czytelnikami w jakiejś bibliotece. Siedział tam ksiądz katecheta i grono oburzonych kobiet. Jedna z nich zmierzyła mnie wzrokiem i powiedziała: „Ale zdaje sobie pani sprawę z tego, że gdyby nie te siostry, to pani może z biedy zostałaby prostytutką?” Dobiła mnie. Przecież mnie nie chodziło o to, żeby tym siostrom, mówiąc dzisiejszym językiem, „dokopać”. (…) Trudno zapomnieć te dwa lata w sierocińcu, ale nigdy o tym nie mówiłam nikomu z rodziny. Zaczęłam dopiero później, po wojnie, jak odetchnęłam. Stąd ta książka.

DSCF3277

“Drewniany różaniec” został zekranizowany w 1964 r. przez Ewę i Czesława Petelskich, a pisarka wystąpiła w tym filmie w roli samej siebie (jako ona sama, autorka wspominająca dzieciństwo w sierocińcu).
Kolejną zekranizowaną książka Natalii Rolleczek była powieść „Zwariowana noc”, która stała pierwowzorem do filmu Zbigniewa Kuźmińskiego z 1967 roku o takim samym tytule. Z kolei książka dla młodzieży „Kochana rodzinka i ja” została w 1976 roku uznana za najpopularniejszą przez czytelników „Płomyka”. W 1980 r. pisarka otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży.
Natalia Rolleczek jest także bohaterką filmu dokumentalnego „Tala od różańca”, zrealizowanego w 2012 r. przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego.
Pani Natalia mieszkała m.in. w Zakopanem, Krakowie (m.in. w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej), Drohobyczu, Tarnowie i Olkuszu. Obecnie jest mieszkanką Bukowna.
Na spotkaniu w Ośrodku Opiekuńczym EDEN przybyli goście złożyli Jubilatce najserdeczniejsze gratulacje oraz życzyli kolejnych lat życia spędzonych w zdrowiu i szczęściu. Nie zabrakło urodzinowego tortu (a nawet dwóch!), lampki szampana, kwiatów i rodzinnych wspomnień.

DSCF3259

 

DSCF3301

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze