Rabsztyn

W pierwszy weekend lipca mury rabsztyńskiej warowni rozbrzmiewać będą szczękiem oręża i bitewnym zgiełkiem. Wszystko to za sprawą XVI Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie. Patronat honorowy nad Turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

– Turniej Rycerski w Rabsztynie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a my dokładamy wszelkich starań, żeby przygotować jak najwięcej interesujących wydarzeń i animacji. Bardzo się cieszę, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, ale także prowadzonymi na zamku pracami, nasi mieszkańcy i goście będą mogli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Odwiedzając Rabsztyn będą też mogli przekonać się, jak wygląda zamek po zakończeniu prac wykonanych przez Gminę Olkusz. Jesteśmy dumni, że w ubiegłym roku Zamek Rabsztyn został laureatem kategorii specjalnej – właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem – prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany”. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W sobotę 2 lipca w południe Turniej rozpocznie się uroczystym powitaniem przybyłych rycerzy. Następnie rozpocznie się Turniej Łuczniczy z podziałem na zawodowców i amatorów. Już o godzinie 13:30 rozpoczną się widowiskowe Mistrzostwa Południa Wojowniczek – Nowicjuszek, czyli pań które jeszcze nie brały udziału w więcej niż jednym turnieju rycerskim. O godzinie 14:30 będzie można oglądać Turniej Adeptów Akademii Rycerskiej – walki na miecze sportowe dla dzieci i młodzieży. W szranki staną osoby, które brały udział w zajęciach Akademii Rycerskiej, jakie odbywają się od przeszło pół roku na zamku w Rabsztynie. O godzinie 15:30 rozpocznie się Turniej miecza i tarczy. Na pewno wiele osób przyciągnie pokaz rycerzy konnych, który będzie można podziwiać od godziny 17.30. Chyba najbardziej widowiskowym elementem pierwszego dnia turnieju będzie „Bitwa o zamek”. Rycerze planują szturm rabsztyńskiego zamku o godzinie 18.30. Zakończeniem pełnego atrakcji dnia będzie koncert muzyki dawnej, który rozpocznie się o godzinie 19.00 na dziedzińcu zamkowym. Przed rabsztyńską publicznością wystąpi folkowy zespół „Żniwa”. Poza tym widzowie turnieju będą mogli brać udział w animacjach i warsztatach pod zamkiem. Będzie stanowisko katowskie, a także stoiska kowala i garncarza.

W niedzielę 3 lipca turniejowe atrakcje rozpoczną się w południe od uroczystego otwarcia drugiego dnia turnieju i zmagań zapaśniczych. Potem uczestniczące w turnieju bractwa przystąpią do zawodów w przeciąganiu liny. Na godzinę 13:30 zaplanowano pokaz średniowiecznego alchemika. Zmagania rycerzy rozpoczną się o godz. 14:00 Turniejem miecza długiego. Pół godziny później rozpocznie się Turniej rzutu włócznią i toporem. Na godzinę 15:30 zaplanowano zakończenie turnieju i wręczenie nagród, ale potem do godziny 16.30 uczestnicy będą mogli wziąć udział w walkach na broń sportową dla dzieci i młodzieży. Przez cały dzień pod zamkiem będą warsztaty garncarza i kowala oraz stanowisko kata. Serdecznie zapraszamy do Rabsztyna.

XVI Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Zamek Rabsztyn”.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze