To o czym mówiło się od jakiegoś czasu w kuluarach, w minioną środę 22 stycznia stało się faktem. 19-letni Bartłomiej Wdowik podpisał kontrakt z klubem PKO Ekstraklasy. I-ligową Odrę Opole olkuszanin zamienił na Jagiellonię Białystok. Z klubem ze stolicy Podlasia związał się 3,5-letnią umową.

Wdowik to w tym momencie jedyny piłkarz pochodzący z Olkusza na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Swoją przygodę z futbolem rozpoczął w KS Olkusz, skąd szybko przeniósł się do Słowika. Tam spędził 3,5 roku, w drużynach, w których pełnił rolę kapitana, a trenerzy zawsze stawiali go za wzór ciężkiej pracy i zaangażowania. W barwach olkuskiego Słowika dograł do wieku Trampkarza, ten etap wieńcząc pokonaniem Wisły Kraków i mistrzostwem krakowskiej I ligi U-15.

Pierwszym poważnym wyzwaniem Wdowika w dorosłej piłce był półroczny pobyt w IV-ligowej wówczas Spójni Osiek – Zimnodół – Zawada. Stamtąd Bartek przeniósł się do Chorzowa, gdzie zdecydował się reprezentować Ruch. Z „Niebieskimi” zdobył tytuł Wicemistrzów Polski U-17, po czym został włączony do kadry pierwszego zespołu z Cichej. Ruch zaczął się jednak zmagać z problemami organizacyjnymi i po spadku do III ligi po Wdowika zgłosiła się grająca na zapleczu Ekstraklasy Odra. Wybór klubu z Opola okazał się strzałem w dziesiątkę. Zapis w regulaminie mówiący o konieczności gry w podstawowej jedenastce zawodnika o statusie młodzieżowca sprawił, że Bartek przez większą część sezonu był etatowym skrzydłowym, lub bocznym obrońcą – w zależności od decyzji trenera.

Solidne występy w Fortuna 1. Lidze zapewniły Wdowikowi także powołania do Reprezentacji Polski U-20. Selekcjoner Jacek Magiera chętnie sięgał po olkuszanina zapraszając go na zgrupowania kadry i choć jak na razie 19-latek z Olkusza z orzełkiem na piersi zaliczył raptem kilkanaście minut, to raczej pewne jest, że już wkrótce otrzyma więcej szans na pokazanie swoich umiejętności.

A że te nie są małe, przekonali się już nawet trenerzy klubów z Ekstraklasy. Zdolny młodzieżowiec to obecnie na polskim rynku transferowym „produkt niszowy”, dlatego każdym wyróżniającym się zawodnikiem zaraz zaczyna się interesować szersze grono. Tak było również w przypadku Bartka, po którego zgłosiły się m.in. Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk i Jagiellonia Białystok. Najbardziej konkretna zarówno w rozmowach o kontrakcie, jak i w perspektywie regularnej gry okazała się „Jaga”, piąty zespół ubiegłego sezonu, a także drużyna, która na końcu 2019 roku plasuje się na 9. pozycji w tabeli PKO Ekstraklasy. W ostatnią środę Bartłomiej Wdowik przeszedł na Podlasiu badania lekarskie i podpisał kontrakt z klubem z Białegostoku. Obecnie przebywa już w Turcji, a konkretnie w Belek, gdzie Jagiellonia przygotowuje się do rundy wiosennej, w której postara się nadrobić stratę do najlepszych ekip w kraju.

Będziemy na bieżąco śledzić losy olkuszanina w klubie z Ekstraklasy.

Fot. jagiellonia.pl /slowikolkusz.futbolowo.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze