Z mgr Barbarą Orkisz, prezesem Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”, wyróżnionego przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz za działalność kulturalną na rzecz środowiska „Cordis Nobilis”rozmawia F.Lisowski.

– Jest godzina wieczorna, 17. lutego br, a Wasz Klub tętni życiem i rozbrzmiewa muzyką….

– Tak, bo dziś biesiadują tu goście z Klubu Seniora. Spotkali się również członkowie kół Polskiego Związku Wędkarskiego. Na organizowane w Klubie imprezy przychodzi co raz więcej mieszkańców Osiedla Pakuska, Osiedla Młodych i mieszkańców Olkusza. …Przez ostatnie dwa lata, realizując projekt Klub Przyjaźń, pracowaliśmy nad pozyskaniem uczestników-teraz już takich problemów nie mamy. Uważamy to za nasz największy sukces. To jest ich Klub. Każdy z mieszkańców mających jakąś twórczą propozycję może ją tu zrealizować.

– Mówi Pani Nasz sukces? Wydaje mi się, że w głównej mierze Przewodniczącej, osoby od zawsze czynnej, aktywnej, mającej znakomity kontakt z ludźmi…

– Dziękuję za komplement, ale to sukces całego  naszego Stowarzyszenia. Oto jego krótka historia. W roku 2004 zebraliśmy się: 23 nauczycieli, rodziców i przyjaciół gimnazjum nr 1 i nasi znajomi z zadaniem i celem pomocy szkole realizującej program placówki integracyjnej.Chcieliśmy też promować utalentowaną młodzież i pomagać materialnie uczniom będącym w potrzebie. Nadal działamy w takim składzie, a nawet liczniejszym, bo jest nas 30. Oprócz tego wspiera nas 30 młodych wolontariuszy z Gimnazjum nr 1,  oraz I, II i IV Liceum i Zespołów Szkół nr 1 i 3. Jedna z  wolontariuszek, Madzia Bulwa, również otrzymała nagrodę ,,Cordis Nobilis” w kategorii uczeń-wolontariusz. W skład Zarządu wchodzą obecnie: prezes Barbara Orkisz, wiceprezes Jolanta Różanowska, sekretarz Mirosława Drapacz, skarbnik Danuta Mączka i członkowie Zarządu-  Olga Śladowska i Jolanta Mędrek. W latach 2004-2007 nasze Stowarzyszenie wykonało, nie chwaląc się,  imponującą  pracę i osiągnęło znaczące sukcesy w realizacji założonego programu. Przez minione 7 lat mieliśmy przed oczyma swoje 3 główne cele statutowe: wspieranie rozwoju oświaty i młodzieży szczególnie uzdolnionej, rozwój kultury uczniowskiej i w środowisku lokalnym oraz  pomoc społeczną poprzez wsparcie w leczeniu, zakupie niezbędnej odzieży, dożywianie młodzieży z ubogich rodzin. W roku 2007 część członków Stowarzyszenia zakończyła pracę zawodową w szkole, ale nie zakończyła pracy na rzecz środowiska. Stanęliśmy do konkursy Burmistrza i wygraliśmy możliwość prowadzenia Osiedlowego Klubu „Przyjaźń”. Od maja roku 2009 budujemy małe centrum kulturalne dla Osiedla Pakuska i Osiedla Młodych, choć nasze podwoje są otwarte dla wszystkich, którzy zechcą skorzystać z proponowanej oferty. Klub „Przyjaźń”, jak mówi nazwa, to przytulisko dla wszystkich pokoleń: od 6- latków do Seniorów, miejsce nawiązywania i utrwalania więzi i kontaktów społecznych.

Główne formy tej działalności to: Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” (dla sześciolatków), zajęcia sportowe (tenis stołowy) i gimnastyka dla dorosłych, klub szachowy,  zajęcia plastyczne, zajęcia muzyczne, taneczne. Z inicjatywy Mateusza Jurczyka powstał zespół muzyki alternatywnej „Juri i Przyjaciele”. Organizujemy wystawy prac malarzy olkuskich, fotograficzne, wieczory poezji poetów olkuskich, wystawy prac wykonanych przez młodzież z naszego koła plastycznego, koncerty muzyczne, wieczory autorskie. Zależy nam szczególnie na promocji twórczości amatorskiej. Klub to nie tylko miejsce organizowania kultury, to wspaniała kuźnia młodych społeczników. W realizacji projektu Lektorium bierze udział ponad 30 młodych ludzi chętnych do pomocy w nauce wszystkim potrzebującym. Współpracujemy z wieloma olkuskimi stowarzyszeniami, szkołami, szczególnie cenimy sobie współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Wchodząc do Klubu widział pan piękną wystawę prac młodzieży. Jest to efekt współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, z którym  wspólnie promujemy olkuski zabytek i utalentowaną młodzież. Wydaliśmy  tematyczny kalendarz z reprodukcjami obrazów, zdjęć, animacji komputerowych i wierszy na temat organów Hummla.

Młode talenty literackie promujemy w Tomikach Poezji Młodzieży Szkolnej. Wiersze i ilustracje do nich są autorstwa uczniów i absolwentów czterech olkuskich gimnazjów, a redaktorem już sześciu wydań była pani Małgorzata Kluczewska. Formą  pracy, która przynosi mnóstwo satysfakcji, jest projekt „Teatr Niepełnosprawnych”, propagujący ideę integracji młodzieży zdrowej i niepełnosprawnej. To wspaniała szkoła dobrego serca i współpracy. W jego realizacji współpracujemy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Olkuszu, Zespołem Szkół Specjalnych i szkołami integracyjnymi SP Nr 2 oraz Gimnazjum nr 1. Klub „Przyjaźń’był również miejscem VIII Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Scena Teatru w Walizce”. Z zadowoleniem witamy w Klubie każdą inicjatywę. Ostatnio Pan Grzegorz Ludwiczak zaproponował zorganizowanie Klubu Zielone Światło dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Spotkania będą odbywały się w każdą środę o 18,00. O wszystkich naszych poczynaniach i ich efektach  w latach 2004-2010 można  przeczytać na naszej nowej stronie internetowej tworzonej przez wolontariuszy:www.swdw.pl

– Jak Pani to robi, że tyle się tu dzieje?

– Trzeba zapytać: jak my to robimy. Ja jestem tylko częścią Zespołu. Klub „Przyjaźń” prowadzą ją wraz ze mną  koleżanki Mirosława Drapacz i Olga Śladowska. Kiedyś jeden z prominentów stwierdził złośliwie: Nie macie panie co robić w domu, to prowadźcie Klub?” Mamy co robić w domu. Ja jestem żoną, matką trzech synów, opiekuję się schorowanym ojcem, koleżanki też maja szereg problemów. Czujemy jednak potrzebę działania, a praca społeczna przynosi nam ogromną satysfakcję. I proszę zdecydowanie podkreślić, że nagroda, o której mówimy, jest nie dla mnie, ale dla grupy ludzi aktywnych i tych młodych, którzy nas kiedyś zastąpią. Stowarzyszenie nie jest moim dziełem autorskim, lecz wynikiem wzajemnego zrozumienia. Podobnie jak wyróżnienie w Konkursie Marszała Małopolskiego „Kryształy soli”. Ludzie do nas przyszli, bo daliśmy im możliwości, aby mogli realizować swoje marzenia. To cenne społeczne osiągnięcie. Ludzie, zamiast samotnie tkwić przed telewizorem, zechcieli tu przyjść, być z nami, a przede wszystkim przebywać ze sobą…

– Skąd macie środki na działalność?

– Z dotacji Burmistrza , Starosty, Zarządów osiedli Pakuska i Młodych, od sponsorów i jednoprocentowych odpisów od podatków. Gdyby Olkuszanie zechcieli solidarnie wesprzeć olkuskie Organizacje Pożytku Publicznego, takie jak nasza, moglibyśmy zrobić jeszcze więcej, bo ani sił, ani zapału nam nie brakuje. W gronie ludzi „pozytywnie zakręconych” energia rodzi się sama.

A na zakończenie rozmawiamy z wolontariuszką, maturzystką ZS nr 3 Madzią Bulwą:

– Dlaczego poświęcasz czas dla innych?

– Bo lubię być wśród ludzi i cieszy mnie to, co robię. Jestem członkiem Stowarzyszenia od 6 lat i szczerze mówiąc przyszłam tu za Panią Orkisz, osobą wprost niezwykłą. Także w naszej Szkole, Zespole Szkół nr 3,  założyliśmy klub wolontariuszy o nazwie „Klub Ośmiu”, którego jestem przewodniczącą. Przekonałyśmy się, że ludzie popierają nasze działania i chętnie dzielą się tym, co posiadają.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze