Dwoje aktywnych działaczy olkuskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” – Emilia Kotnis-Górka i Mateusz Wysocki – wydało bardzo ciekawą publikację pt. „Organizacje pozarządowe. Zarządzanie, kreowanie wizerunku i współpraca z mediami w III sektorze”. Publikacja ukazała się na polskim rynku wydawniczym kilka dni temu, nakładem Wydawnictwa Helion. Autorzy piszą: „Publikacja ta przyda się zwłaszcza przedstawicielom organizacji mniejszych lub tych, które stawiają dopiero pierwsze kroki, czyli dla stowarzyszeń, które nie mają wielu specjalistów w zakresie zarządzania, pozyskiwania środków czy też wizerunku i public relations.

Ilość organizacji należących do tzw. III sektora jest imponująca – około 150 tysięcy. Jest to wielki ruch społeczny skupiający tysiące ludzi. W części pierwszej swojej publikacji, autorzy, jak wspomniano należący do tego ruchu, w sposób fachowy i kompetentny wyjaśniają, co to jest III sektor (NGO-non-governmental organization), czyli organizacje pozarządowe, ruch, który powstał we współczesnych czasach.

W przestrzeni publicznej funkcjonują trzy sektory:

– publiczny (administracja publiczna)

– rynkowy (firmy, przedsiębiorcy)

– organizacje pozarządowe.

III sektor – to stowarzyszenia, fundacje, związki, federacje, organizacje kościelne czy też koła, np. osiedlowe. To są najbardziej popularne formy organizacji pozarządowych, nie wyczerpujące wszakże całego zakresu tego pojęcia. Segmenty tego sektora to: działalność społeczna, działalność kulturalna i edukacyjna, działalność integracyjna, działalność zawodowa, hobbystyczna i działalność związana z bezpieczeństwem. Autor tej część publikacji, Mateusz Wysocki, precyzyjnie wyjaśnia, co znajduje się w poszczególnych segmentach. Takie działania mają również miejsce w Olkuszu, żeby wymienić Społeczną Szkołę Podstawową w Witeradowie, stołówkę dla bezdomnych „Caritas”,  propagowanie kultury wysokiej, lokalne stowarzyszenia hobbystyczne, np. działkowców czy hodowców gołębi pocztowych, ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe i inne. Organizacje pozarządowe nie są finansowane ze środków państwowych, mają swoje prawa i obowiązki precyzyjnie określone państwowymi przepisami – od Konstytucji do rozporządzeń ministrów – razem 12 ogólnych, podstawowych przepisów prawnych.

Autor bardzo precyzyjnie, można powiedzieć krok po kroku, wyjaśnia, jak się zakłada stowarzyszenie i fundację, jak się zarządza organizacją pozarządową, pozyskuje finanse i zarządza nimi, prowadzi kosztorysy i sprawozdawczość. Publikacja jest niemal informatorem dla tych, którzy chcą podjąć się społecznej działalności w organizacji pozarządowej. Mówi, jak trzeba zabiegać o uczestników ruchu, jak sprytnie pozyskiwać sponsorów (sponsor- dziś słowo klucz do wszelkiej działalności). Szczególnie ciekawy jest rozdział o wolontariacie, w którym uczestniczy coraz więcej również olkuskiej młodzieży, ale i ludzi starszych, emerytów. Ze względu na młody na ogół wiek wolontariuszy, praca z nimi wymaga od organizatorów dużej odpowiedzialności i delikatności.

Te dwa rozdziały książki mogą wyjaśnić czytelnikom szereg istniejących nieporozumień i pytań, które słyszmy w obiegowych rozmowach, czasem nieżyczliwych względem tego ruchu. Np. co roku słyszymy pytanie, dlaczego ludzie ufają Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej, a o innych nie zawsze mają dobre zdanie. Niektórzy twierdzą, że Wielka Orkiestra jest wyrazem społecznej rozpaczy; jeśli państwo nie potrafi zapewnić opieki nad dziećmi – w imię ratunku substancji narodu – sami je musimy ratować. Dyskusje wywołują fakty, że organizacje pozarządowe są dofinansowywane przez administrację państwową czy samorządową, krytycy nie zdają sobie  jednak sprawy, że organizacje te wykonują powierzone im zadania po prostu taniej.

Rozdział 3: „Wizerunek organizacji pozarządowej” i rozdział 4: „Współpraca organizacji pozarządowych z mediami” jest autorstwa Emilii Kotnis – Górki. Składają się one z kilkunastu mniejszych rozdziałków tematycznych.Ta część książki szeroko i szczegółowo omawia, jak należy prowadzić marketing organizacji przez współpracę ze środkami masowego przekazu. Bo organizacje pozarządowe muszą kierować się metodologią działalności zorganizowanej i dbać o swój wizerunek medialny. Autorka przedstawia stan wzorcowy, idealny, po zapoznaniu z którym, mniejsze organizacje mogą popaść w popłoch, szczególnie po przeczytaniu rozdziału: „Elektroniczne narzędzia promocji stowarzyszenia”. Oto niektóre inne rozdziały: „PR wewnętrzny i zewnętrzny”, „Rola rzecznika  prasowego, „Konferencje prasowe od A do Z”, „Współpraca z mediami”. Wartość tych  rozdziałów polega na tym, że jest to podręcznik dla początkujących dziennikarzy pracujących w organizacjach pozarządowych, napisany według amerykańskich wzorów.

Bardzo praktyczny jest temat w rozdziale 4 „Konferencja prasowa – w blasku reflektorów”. Ponadto, jak należy pisać informację prasową, co zrobić, jeśli wolontariusz okaże się złodziejaszkiem, „7 x Nie: 1. Nie unikaj dziennikarzy, 2. Nie zwlekaj z udzieleniem informacji, 3. Nie wiem, ale się dowiem, 4. Nie kłam, 5. Nie lekceważ żadnego pytania, 6. Nie spóźniaj się, 7. Nie okazuj braku sympatii”. Albo: jak nazwać stowarzyszenie, jak wybrać logo, kolory i slogan, jak wykonać ulotki, plakaty, foldery i banery.

Emilia Kotnis-Górka, Mateusz Wysocki, „Organizacje pozarządowe. Zarządzanie, kreowanie wizerunku i współpraca z mediami w III sektorze”, Wydawnictwo „Helion” Gliwice 2011.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ewcia
ewcia
12 lat temu

wow!! bEdę Dziekuje!!

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

.
Ha!
Strona 112, punkt 4. Współpraca z mediami – Nie kłam.
„Pod żadnym pozorem nie wolno celowo mówić nieprawdy. Nie istnieje kłamanie w dobrej wierze i kłamstwo nigdy nie jest lepsze od prawdy. Zwłaszcza kiedy autorem kłamstwa w mediach jest organizacja pozarządowa, która z założenia jest strukturą służącą ludziom i działającą dla ich dobra…
.
Ewcia, zapraszam w sobotę do Baszty na kawę o 17.00! 😆

Gutek
Gutek
12 lat temu

„Ewa”!!!!!!!!!!!!!!! daj sobie spokój ,Wiedzący Cię naciąga na spotkanie, on nie ma tej ksiażki!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ewcia
ewcia
12 lat temu

to jest propozcja nie do odrzucenia . jestem pełnoletnia lecz nie mam na imię ewcia -to tylko mój nik. jestem w stowrzyszenoiu i stąd moje zainteresowan iwe. książką i tym tematem. 😛

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

Ewcia, jeżeli Tobie bardzo zależy poznać prawdę, to musisz sobie książeczkę kupić, albo… albo jak jesteś pełnoletnia, to mogę Cię zaprosić na kawę do Sofy lub Baszty, i książeczkę pożyczyć :).

ewcia
ewcia
12 lat temu

[quote name=”Wiedzący”]… gutek pisze co wie :lol:[/quote]
to juz sama niewiem??

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

… gutek pisze co wie 😆

ewcia
ewcia
12 lat temu

[quote name=”Wiedzący”].
Wiedzący wie, co pisze, a nie pisze, co wie! ;-)[/quote]
gutek napisał ze ściemniasz!! 😕

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

.
Wiedzący wie, co pisze, a nie pisze, co wie! 😉

ewcia
ewcia
12 lat temu

wiedziałam!! 🙂

Gutek
Gutek
12 lat temu

(poprawka bo mi część tekstu wyparowało!)

Pan Lisowki dżemie ale ja już mam tą książkę i ten spryciaż Wiedzący blefuje :). No stronie 54 jest rozdział trzeci a pierwszy akapit zaczyna się od zdania ” Idealną sytuacją jest posiadanie przez organizację strony internetowej ” a na stronie 82 jest podpunkt ” Stoisko promocyjne ” . Ewcia miałaś rację Wiedzący ściemnia!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!

Gutek
Gutek
12 lat temu

Pan Lisowki dżemie ale ja już mam tą książkę i ten spryciaż Wiedzący blefuje :). No stronie 54 jest rozdział trzeci a pierwszy akapit zaczyna się od zdania a na stronie 82 jest podpunkt . Ewcia miałaś rację Wiedzący ściemnia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ewcia
ewcia
12 lat temu

dziękuję wiedzący prawie ci wierzę. a czy mgłby pan redaktor powtierdzić?? Może już wygrzał te swoje pięty??

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

[quote name=”ewcia”]wiedzący to wszystko m ożna wywnioskować z tekstu pana redaktora. Moja mama ma dzisiaj 54 urodziny. pisz co jest na 54 stronie i wtedy już napewno ci uwierzę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-)[/quote]

Słuchaj no Ewcia. A może po prostu przepiszę tutaj na tym forum całą książkę od pierwszej do stu sześćdziesiątej strony i będzie git! OK? Tylko daj mi trochę czasu, nie jestem zbyt biegły w pisaniu! No dobra, ostatni raz: Na stronie 54 jest – tabela przykładowego kosztorysu dla projektu (rozdział 2. Zarządzanie organizacją pozarządową) KONIEC. KROPKA!

ewcia
ewcia
12 lat temu

wiedzący to wszystko m ożna wywnioskować z tekstu pana redaktora. Moja mama ma dzisiaj 54 urodziny. pisz co jest na 54 stronie i wtedy już napewno ci uwierzę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

[quote name=”ewcia”]
pan Lisowski nie potwierdził inie zaprzeczyl. Może jednak blefujesz wiedzący?[/quote]

A bo, Ewcia, myślisz, że każdy tutaj czeka na Twoje wątpliwości. Pan Franciszek jeszcze pewnie pięty grzeje na jakiej plaży, a Ty zawracasz mu głowę, potwierdził czy nie!

Weź Ty lepiej zdobądź sobie tę książkę i poczytaj jak cię temat interesuje, bo jak nie, to nie mamy o czym gadać. Jest napisana przystępnym językiem dla ludzi, zawiera informacje o stowarzyszeniach od A do Z. Przeczytałem ją w dwa wieczory. Zawiera sporo ciekawych wiadomości. Doszedłem do wniosku, że jak w Olkuszu takie dobre książki piszą to się stąd jeszcze nie wyprowadzę, ale czasami mam ochotę! 😆

Ewcia, nie marudź już, daj już spokój Panu Lisowskiemu :-* .

ewcia
ewcia
12 lat temu

[quote name=”Wiedzący”][quote name=”ewcia”]
wiedzący ściemniasz. Nie masz tej ksiązki i jej nie czytałeś .Udowodnij co jest na stronach 82 i 174? tylko teraz! ;-)[/quote]

Ach Ewcia, przynajmniej pozwoliłabyś mi zjeść obiad 😉 .
No dobra, na stronie 82 jest rozdział trzeci (akapit pierwszy: „Pozytywny wizerunek organizacji pozarządowej ma znaczenie z kilku względów…”. Strony 174 nie ma, gdyż książka liczy stron 160. :lol:[/quote]

pan Lisowski nie potwierdził inie zaprzeczyl. Może jednak blefujesz wiedzący?

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

[quote name=”ewcia”]
wiedzący ściemniasz. Nie masz tej ksiązki i jej nie czytałeś .Udowodnij co jest na stronach 82 i 174? tylko teraz! ;-)[/quote]

Ach Ewcia, przynajmniej pozwoliłabyś mi zjeść obiad 😉 .
No dobra, na stronie 82 jest rozdział trzeci (akapit pierwszy: „Pozytywny wizerunek organizacji pozarządowej ma znaczenie z kilku względów…”. Strony 174 nie ma, gdyż książka liczy stron 160. 😆

ewcia
ewcia
12 lat temu

[quote name=”ewcia”][quote name=”Wiedzący”]Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.[/quote]

wiedzący ściemniasz. Nie masz tej ksiązki i jej nie czytałeś .Udowodnij co jest na stronach 82 i 174? tylko teraz! ;-)[/quote]

a pan Lisowski niech potwierdzi!!! :-*

ewcia
ewcia
12 lat temu

[quote name=”Wiedzący”]Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.[/quote]

wiedzący ściemniasz. Nie masz tej ksiązki i jej nie czytałeś .Udowodnij co jest na stronach 82 i 174? tylko teraz! 😉

Holmes Wiedzący
Holmes Wiedzący
12 lat temu

.
Widzę, że Pan Lisowski rzeczywiście książkę dokładnie przeczytał. Że książka jest jego poznaję po charakterystycznej dacie, a że przeczytał, po silnym załamaniu okładek. Mój egzemplarz też wygląda podobnie! 😆

PREZES
PREZES
12 lat temu

[quote name=”Ku Klux Kran”][quote name=”PREZES”][quote name=”Wiedzący”]Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.[/quote]

Brzmi zachecająco – gdzie mozna kupić???[/quote]

Ja wpisałem tytuł w wyszukiwarce i znalazłem. Może będzie w Olkuszu?[/quote]

ale ja nie miszkam w Olkuszu. Znajdę w wyszukiwarce dziękuję.

Ku Klux Kran
Ku Klux Kran
12 lat temu

[quote name=”PREZES”][quote name=”Wiedzący”]Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.[/quote]

Brzmi zachecająco – gdzie mozna kupić???[/quote]

Ja wpisałem tytuł w wyszukiwarce i znalazłem. Może będzie w Olkuszu?

PREZES
PREZES
12 lat temu

[quote name=”Wiedzący”]Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.[/quote]

Brzmi zachecająco – gdzie mozna kupić???

Ku Klux Kran
Ku Klux Kran
12 lat temu

.
cytat „Wiedzacy”: „Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.”

Z moich obserwacji wynika, że w samym Olkuszu jest wiele stowarzyszeń które nie funkcjonują właściwie. Na podstawie tego co napisał redaktor wnioskuję, że powinny te stowarzyszenia sobie tę książeczkę dokładnie poczytać 😆 .

Wiedzący
Wiedzący
12 lat temu

Czytałem, książka bardzo dobra. Polecam wszystkim interesującym się funkcjonowaniem w Polsce organizacji pozarządowych, a szczególnie tym, którzy taką organizację chcą założyć.