autorzy z dyrektor mok 1

Wspólna prezentacja artystycznego dorobku bardzo bliskich sobie twórców, małżonków, rodziców i dzieci, jest bez wątpienia wyjątkowym wydarzeniem, ale również wyzwaniem. Oto bowiem poddają się oni ocenie nie tylko indywidualnie, ale też równocześnie wszyscy razem, co stwarza okazję do porównań, poszukiwań tego co łączy autorów i tego co ich od siebie odróżnia.

Zawsze też rodzić może się pytanie, czyje prace wzbudzą większe, a czyje mniejsze zainteresowanie. Nie zniechęciło to małżeństwa Zofii i Stanisława oraz ich synów Jakuba i Bartosza Wywiołów, których wystawę od 28 kwietnia 2017 r. oglądać można w olkuskim MOK-Centrum Kultury.

anna wywiol 

„4 światy”, to tytuł, który wydawałby się doskonałym dla określenia tego, co wyśmienicie zaaranżowane zostało we wnętrzach pawilonu wystawienniczego przy ul. Szpitalnej. Wydawałby się, gdyż w trakcie wernisażu rozbudowany został do… pięciu światów. W czym rzecz, i jak to się stało? Wymienieni wcześniej autorzy prac składających się na tę wystawę, mają w gronie najbliższych jeszcze córkę i siostrę Annę. Wkrótce po prezentacji czworga artystów przez Grażynę Praszelik-Kocjan – kierownik Działu Muzealno-Regionalnego MOK, Anna właśnie zaproszona została do wygłoszenia wprowadzającej gości w tę wystawę przemowy. Jak sama skromnie wyznała, jest tylko teoretykiem sztuki, jednak znawstwo artystów, ich dzieł, technik oraz form wyrazu, nie po raz pierwszy w Olkuszu ujawnione, zasługuje bez wątpienia na uwagę i uznanie. Po wypowiedziach członków rodziny Wywiołów to właśnie zaakcentowała Beata Soboń – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

autorzy z dyrektor mok 2

Idąc w ślady otwierających wystawę, przedstawmy autorów. Zofia Rola-Wywioł najpierw ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, a następnie krakowską ASP, gdzie studiowała na Wydziale Grafiki. Dyplom realizowała w Pracowni Drzeworytu prowadzonej przez prof. F. Buscha, Pracowni Książki i Typografii prof. R. Banaszewskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Z. Maciejewskiego. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki 1988/89. Od pięciu lat prowadzi warsztaty rysunku w Akademii Rysunku, Malarstwa i Historii Sztuki w Witeradowie. Uprawia malarstwo, zajmuje się projektowaniem graficznym w Art Novum Projekt i sztuką sakralną. Jej prace podziwiać można było na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Ma swoją stronę internetową: www.zofia.wywiol.pl. Na wystawie „4 światy” zaprezentowała cykl powstałych w tym roku prac poświęconych znanym z ksiąg Starego Testamentu kobietom.

otwarcie wystawy

Stanisław Wywioł jest absolwentem tego samego, co żona Zofia, liceum. Początkowo studiował w PWSSP we Wrocławiu, a od 1985 r. w krakowskiej ASP, a dokładniej w Pracowni Malarstwa prof. St. Rodzińskiego i Pracowni Rysunku prof. Zbyluta Grzywacza. Po uzyskaniu dyplomu, tak jak Zofia i w tym samy czasie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Wtedy też rozpoczął pracę w olkuskim Studium Nauczycielskim, a nieco później, bo w 1991 r. w IV LO w Olkuszu, gdzie uczy plastyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki. Tak, jak żona, czyli od od 2012 r. prowadzi też warsztaty rysunku i historii sztuki w witeradowskiej Akademii. Swe talenty twórcze realizuje za pomocą malarstwa sztalugowego, rysunku i projektów witraży. Para się ponadto projektowaniem graficznym, a osobną dziedziną jego artystycznej aktywności jest sztuka sakralna. Efekty tych aktywności, przede wszystkim obrazy, gościły na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych wystawach. W globalnej sieci prezentuje się na: www.stanislaw.wywiol.pl. Natomiast w pawilonie MOK-Centrum Kultury przedstawił najnowsze obrazy z cyklu Pamięci Tadeusza Kantora, efekt fascynacji trwającej od lat ‘80, a także z cyklu Krzyż, ukazującym ludzkie cierpienie poprzez ujęcia etapów śmierci Jezusa.

zwiedzanie 1

Jakub, starszy z synów Zofii i Stanisława, ukończył IV LO w Olkuszu, potem studiował w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Bytomiu. Pracę licencjacką obronił w Pracowni Ilustracji dra hab. prof. ASP M. Surzyckiego. Tytuł magistra sztuki zdobył w 2014 r. na Uniwersytecie Śląskim. Pracę dyplomową realizował w: Pracowni Grafiki pod kierunkiem prof. dr hab. J. Piech-Kalarus i dr N. Pawlus, Pracowni Malarstwa dra I. Batora, Pracowni Projektowania Graficznego dra T. Kipki. Seminarium teoretyczne prowadziła dr J. Wowrzeczkę. Ostatni rok studiów minął Jakubowi Wywiołowi na branży interaktywnej oraz własnej działalności. Jego strona internetowa, to: www.jakub.wywiol.pl. Na wystawie „4 światy” pokazał część swojej pracy dyplomowej poświęconej damsko-męskim relacjom, obrazowanym za pomocą dłoni.

zwiedzanie 2

Również Bartosz Wywioł jest absolwentem olkuskiego IV LO. W ubiegłym roku obronił dyplom licencjacki na ASP w Katowicach, w Pracowni Plakatu prof. R. Kalarusa, pod kierunkiem dr Moniki Starowicz. Obecnie kontynuuje tam studia na kierunku Grafika, a wybraną przez niego specjalizacją jest Projektowanie Graficzne. Bartosz oddaje się nie tylko projektowaniu graficznemu, ale też malarstwu, fotografii i grafice. Pewnie nikogo już nie zaskoczy, że jego internetowa wizytówka znajduje się pod adresem: www.bartosz.wywiol.pl. Na wystawie „4 światy” zdecydował się zaprezentować swoje związane z Olkuszem plakaty, promujące Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.

zwiedzanie 3

Uzupełniając powyższe, najważniejsze fragmenty artystycznych biografii, podkreślenia wymaga jeszcze fakt, iż członkowie rodziny Wywiołów, znani z pogodnego oraz życzliwego usposobienia, zawsze też chętnie włączają się w przedsięwzięcia przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu realizowane. Zresztą nie tylko przez tę instytucję. Wymieńmy choć kilka przykładów współpracy z MOK: cykl prezentacji Mistrz i uczniowie, imprezy związane z obchodami Roku Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Kantora, zajęcia dla Grupy Malarskiej Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wydarzenia promujące zabytki bazyliki św. Andrzeja. Ich wkład w te i inne inicjatywy zawsze każdą z nich ubogacał. Dziękujemy.

muzyczny akcent

Wracając jeszcze do wernisażu dodać trzeba, że uświetnił go rodzinny występ skrzypaczek Elżbiety Pałki i jej córki Magdy, które tego wieczoru wykonały Taniec węgierski nr 5 Johannesa Brahmsa.

wernisaz

Nie sposób też nie wspomnieć, iż wśród licznie przybyłych gości obecni byli: Jan Orkisz – wicestarosta Powiatu Olkuskiego, Michał Masłowski – przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Olkuszu, Barbara Orkisz – prezes Stowarzyszenia Wszyscy Dla Wszystkich, a także artyści, społecznicy, miłośnicy sztuki, rzecz jasna bliscy i znajomi autorów, a także uczniowie Zofii oraz Stanisława, będących cenionymi twórcami i pedagogami.

tort

Wiele więcej można, a nawet wypadałoby napisać o pracach prezentowanych obecnie w MOK-Centrum Kultury. Nie wszystkie zresztą zostały powyżej wymienione. Jednak przecież żadne słowa nie oddadzą tego, co warto zobaczyć, czym zachwycić się, nad czym zadumać. Wystawę „4 światy” oglądać można w pawilonie przy ul. Szpitalnej 32 do 25 maja 2017 r. Serdecznie zapraszamy.

MOK Olkusz

zwiedzanie 4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kolo
Kolo
7 lat temu

Pięknie. Gratuluję i trzymam kciuki za sukcesy dla calej Rodziny.