Artykuł sponsorowany

Biorąc udział w przetargu możesz zakupić nieruchomość w korzystnej cenie. Sprawdź, jak to zrobić.

Mieszkanie z przetargu – sposób na nieruchomość w dobrej cenie

Ceny mieszkań bardzo mocno poszły w ostatnich latach w górę. Wiele osób nie może przez to spełnić swojego marzenia o własnym lokum i odkłada jego realizację na nieokreśloną przyszłość. Warto pamiętać, że poza opcją zakupu nieruchomości czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego, istnieje jeszcze możliwość wzięcia udziału w przetargu. Może go zorganizować spółdzielnia mieszkaniowa, urząd miasta, gminy, spółka Skarbu Państwa. Najczęściej są to lokale, których właściciele zostali eksmitowani w wyniku zadłużenia czynszowego, zmarli i nie pozostawili spadkobierców, albo podczas rozwodu nie ustalili jasnego podziału nieruchomości. Organizatorowi przetargu zwykle zależy na szybkim zbyciu mieszkania, dlatego można liczyć na bardzo atrakcyjne ceny wywoławcze. Ostateczna kwota oczywiście uzależniona jest od ilości chętnych i ich propozycji.

Wyróżnia się przetargi ograniczone, do których mogą przystąpić osoby spełniające pewne wymagania np. mieszkańcy danej gminy, członkowie danej spółdzielni mieszkaniowej itp. W przetargu nieograniczonym może wziąć udział każdy.

Warto też zauważyć, że przetargi organizowane są w formie ustnej bądź pisemnej. Ustna odbywa się na zasadzie jawnej licytacji. W przetargu pisemnym uczestnicy składają swoje ostateczne oferty w zamkniętych kopertach, a komisja na części jawnej i niejawnej wybiera zwycięzcę. Ta opcja jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy boją się, że w przypływie emocji, zaproponują więcej, niż by chcieli lub mogli zapłacić.

Jak wziąć udział w przetargu?

Spółdzielnie mieszkaniowe i urzędy wciąż wywieszają takie oferty na swoich tablicach ogłoszeń, można także skorzystać z Biuletynu Informacji Publicznej, lecz najwygodniejszą opcją jest zapoznanie się z propozycjami dostępnymi online na Listaprzetargow.pl.

Aby przystąpić do przetargu, należy skompletować określoną dokumentację i wpłacić wadium. To kwota, która ma być zabezpieczeniem dla organizatora przed niepoważnymi uczestnikami. Osobie, która wygra przetarg, suma za mieszkanie zostanie pomniejszona o wpłacone wadium, chyba, że zwycięzca się wycofa, wówczas pieniądze te przepadną. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymają zwrot.

Czy zakup mieszkania z przetargu jest bezpieczny?

Wiele osób boi się, uważa, że taka forma zakupu jest mało przejrzysta i może się wiązać z pewnym ryzykiem. Tak naprawdę największą niewiadomą, którą absolutnie koniecznie trzeba sprawdzić przed przystąpieniem do przetargu, jest hipoteka. Bez problemu uzyskasz przez internet informację, czy dane mieszkanie jest obciążone kredytem, czy nie. Sprawdzić należy także księgę wieczystą i wszystkie zawarte w niej wpisy. Nie musisz się z kolei obawiać ewentualnych lokatorów, którzy nie chcą się wynieść, czy zadłużenia czynszowego. Gdy zapłacisz za mieszkanie, spółdzielnia pobierze sobie z tej kwoty równowartość długu i konto lokalu zostanie wyzerowane.

Co z pozostałymi długami np. za media? Poprzedni właściciel na pewno podpisywał umowy z dostawcami na swoje nazwisko, a Ty podpiszesz własne, również od zera, by wystartować z czystym kontem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze