6. stycznia w wielu miejscowościach w całej Polsce odbyły się Orszaki Trzech Króli. W naszym powiecie do tych największych ulicznych jasełek przyłączyły się dwie miejscowości: Bukowno oraz Małobądz.
W Bukownie marsz odbył się już po raz drugi, ponownie gromadząc wielu mieszkańców. W tym roku zorganizowano go pod egidą Fundacji Orszak Trzech Króli. Niewątpliwie sporą atrakcją był wielbłąd, na którym jechał radny Jerzy Rosa. O muzyczną oprawę zadbali najmłodsi uczestnicy: dzieci ze Studia Efendi Clue, sekcji wokalnej bukowieńskiego MOK – u, przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola w Bukownie oraz Przedszkola Sióstr Prezentek w Bukownie. Uczestnicy wyruszyli spod Centrum Kultury, skąd przemaszerowali do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Trzem królom: burmistrzowi Bukowna Mirosławowi Gajdziszewskiemu, przewodniczącemu rady miejskiej Edmundowi Gmitrukowi oraz przedstawicielowi mieszkańców Zbigniewowi Urbańskiemu towarzyszyli ambasadorzy orszaku: posłanka Lidia Gądek oraz poseł Jacek Osuch. W trakcie drogi orszak spotkał Heroda, którego zagrał Piotr Wojdyło. Po dotarciu do celu podróży królowie złożyli swoje dary. W rolę Marii wcieliła się Agnieszka Rosa, a Józefa – Tadeusz Kańczuga. Zwieńczeniem wydarzenia była msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Wojciecha Tkacza.
Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie oraz Parafia kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli, zadbali o nowe atrakcje podczas orszaku. – Z fundacji otrzymaliśmy śpiewniki, naklejki, korony oraz sztandary. Chcemy organizować kolejne orszaki i za każdym razem wzbogacać je o nowe wydarzenia. W ubiegłym roku jednym z elementów była symboliczna walka dobra ze złem, teraz natomiast wielbłąd, spotkanie z Herodem i dłuższa trasa orszaku. Coraz więcej osób i instytucji zgłasza się do aktywnego udziału w orszaku. W przyszłym roku przy współpracy m. in. z ochotniczą strażą pożarną czy szkołami rozbudujemy go o dodatkowe atrakcje – zapowiada dyrektor bukowieńskiego MOK – u Aneta Nielaba.
Nie tylko Bukowno w Święto Objawienia Pańskiego zdecydowało się na organizację barwnego korowodu z trzema królami na czele. W głównych bohaterów, symbolizujących biblijne przybycie do Betlejem monarchów ze wchodu w Gminie Bolesław wcielili się: miejscowy wójt Krzysztof Dudziński, sołtys Ujkowa Marcin Macek oraz mieszkaniec Krzykawki Marcin Stypa. W szczególności zaskoczył nowy wójt, który wcielił się w rolę ciemnoskórego króla jadącego na wielbłądzie. Monarchowie rzeczywiście wyglądali jak panowie swoich krain, natomiast cały korowód mienił się mnóstwem barwnych strojów. Oprócz wielbłąda nie zabrakło również koni.
Orszak Trzech Króli wyruszył chwilę po godz. 14 spod zabytkowego dworu w Krzykawce. Jego trasa wiodła główną drogą przez Krzykawę, a końcowym przystankiem był Kościół Polskokatolicki w Krzykawie-Małobądzu. Tam też, po złożeniu symbolicznych darów, odbyło się II Góralskie Kolędowanie z zespołem Siklawa.
Organizatorzy: ks. Dziekan Tadeusz Budacz z rodziną, Rada Parafialna, Wójt i Rada Gminy Bolesław, Centrum Kultury w Bolesławiu, Delegat Krajowy Sołtysów RP Sołtys Krzykawski oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krzykawce.
Zobacz film z Bukowna:
Zobacz galerię zdjęć z Bukowna:
{joomplu:51412}{joomplu:51401}{joomplu:51410}
Orszak Trzech Króli w Krzykawce/Krzykawie-Małobądzu:
PiSuary Kmita i Osuch znowu sie lansują.Osuchowi marzy sie być królem w Realu?
http://www.fronda.pl/a/jozef-oleksy-chce-katolickiego-pogrzebu-bo-wszystkie-komuchy-taki-mialy,45358.html
Szóstka z plusem dla PXT za piękny polski język z godz 23,53.Warto czytać ,nawet parę razy,by się douczać lub w sobie go utrwalać.Piękny polski język,bez super,mega i nara np.
Jeszcze jedno. Wspomniałeś o świeckiej kulturze. Nasza polska, to nie tylko świecka, ale i sakralna, bez której nie istniałoby wiele perełek tej kultury jak np. Kościół Mariacki, Wawel, czy klasztor na Jasnej Górze, czy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Te przykłady dzieł kultury są wpisane w krajobraz Polski i niech tak pozostanie dla przyszłych pokoleń. Wytwarzanie sztucznych przegród pomiędzy ludźmi pod pretekstem rozdziałów państwa od kościołów jest bezzasadne. Religia o ile nie fanatyczna nikomu nie szkodzi a wręcz przeciwnie służy budowaniu więzi braterskich. Fanatyczna świeckość nie różni się niczym od fanatyzmu religijnego.
Pisałem do Siary
Cyt. Robert Nielaba: ” „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, „….
Czy przedstawiciele władzy, a tacy przecież brali udział w tym Orszaku zachowali swą bezstronność w sprawach religijnych idąc na czele pochodu?
Nie odpowiedział pan na pytanie, czy legalne jest angażowanie świeckich Ośrodków Kultury w te religijne przedsięwzięcia…
Nie widzę w tym nic nie stosownego skoro to nasza tradycja narodowa. Przodkowie połączyli ją przez wiele wieków, więc po co ją wyrywać? Jeśli ją oderwiemy od państwa to tę ranę zainfekuje inna tradycja tych, którzy już ją wypełniają np we Francji, którą się teraz ośmiesza, no to w jej imię- wybili w pień redakcję, która to zrobiła. Tak więc lepiej się kalkuluje wzajemny szacunek dla tradycji niż walka z nimi. Niechęć i pogarda rodzi wrogość i agresję. Akurat chrześcijaństwo jest już na tyle dojrzałe, że katolickie stosy dawno wygasły, tępienie ich tym bardziej jest bez sensu, to niechaj i obcinanie łebków i wybuchowe pasy z determinacją odpalane przejdą wreszcie do przeszłości. Nasza tradycja jest naturalnym antidotum uodparniającym od zakażenia narodu obcą tradycją, więc odrywanie jej od państwa wrośniętej przez wieki jest raczej niebezpieczne, lepiej ją zachować w jak najlepszej kondycji, nawet jeśli wydaje ci się sprzeczna z rozumem, ale jest w niej piękno i to wystarczy.
[quote name=”siara1″]Mam pytanie…
Czy oficjalny udział przedstawicieli władzy, prezydentów, posłów, burmistrzów, czy wójtów w uroczystościach religijnych jest zgodny z Konstytucją, która wyraźnie mówi o rozdziale kościoła od państwa?
Czy legalne jest angażowanie w tego typu religijne przedsięwzięcia świeckich jeszcze póki co Ośrodków Kultury?[/quote]
Zasada rozdziału występowała w Konstytucji PRL z 1952 roku. Obecnie brzmienie jest następujące : „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.” I jeszcze jedno „Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych”. A „nikt” tzn. żadna osoba – każdy ( w tym poseł , wójt , burmistrz itp. ) . Pozdrawiam, ale już nie mam siły tłumaczyć.
Mam pytanie…
Czy oficjalny udział przedstawicieli władzy, prezydentów, posłów, burmistrzów, czy wójtów w uroczystościach religijnych jest zgodny z Konstytucją, która wyraźnie mówi o rozdziale kościoła od państwa?
Czy legalne jest angażowanie w tego typu religijne przedsięwzięcia świeckich jeszcze póki co Ośrodków Kultury?
[quote name=”ja nie moge”]u narodowców wszystko na opak, nawet babe za króla przebrali[/quote]
Co ty taki wczorajszy? Nie słyszałeś o gender? Conchita Wurst wygrał Eurowizję nawet z naszymi Słowiankami, Ania Grodzka jest posłem z fiutkiem, to i kobitka jest Melchiorem, a może Kacprem, albo Baltazarem.
Osuch wreszcie na stanowisku adekwatnym do swoich kompetencji, w czerwonym płaszczyku i papierowej koronie 🙂
Smieszne jest to swieto…. jak i cale boze narodzenie 90% to bujda…a, kler z przodu wypchane bandziochy maja…..
nie ma tego filmy czemu 🙁
[quote name=”ja nie moge”]u narodowców wszystko na opak, nawet babe za króla przebrali[/quote]
Babę widzisz ale rzymskiego klechy obok narodowego to już nie 😆
a wielbłądowi to ile płacili?
u narodowców wszystko na opak, nawet babe za króla przebrali