W dniu 12.01.2016 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego im. Stanisława Staszica w Olkuszu, odbyła się konferencja dotycząca „Wsparcia finansowego dla szkół zawodowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.”
W spotkaniu wzięli udział: Małopolski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Baran, Wicestarosta Powiatu Olkuskiego Pan Jan Orkisz, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chrzanowie Pani Ewa Szydłowska – Koryczan, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu Pan Waldemar Mendak, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Pan Rafał Solecki, pracodawcy i partnerzy wspierający szkolnictwo zawodowe, dyrektorzy szkół.
Dyrektor CKU i KZ w Olkuszu Pani Aldona Nowicka witając przybyłych podkreśliła, że „prędkość zmian zachodzących w edukacji jest wolniejsza niż prędkość rozwoju gospodarki. Uczestnictwo szkół zawodowych w realizacji Projektu niewątpliwie wpłynie na wyrównanie tych dwóch prędkości.” ZS Nr 1 zawsze wychodzi naprzeciw nowoczesnym tendencjom w szkolnictwie zawodowym i koreluje z planami rozwoju szkolnictwa zawodowego prezentowanymi podczas spotkania. Konferencji przyświecała idea terytorialnego podejścia w kwestii kształcenia zawodowego.
W prezentacjach przedstawionych przez Dyrektora MCP Pana Rafała Soleckiego i Panią Annę Buczek z MCP podkreślono, że potencjał edukacyjny tkwi w wykorzystaniu potrzeb rynku pracy na danych obszarach województwa tzw. Subregionach. Celem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 jest zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcących się w szkołach zawodowych stosownie do potrzeb Subregionów. W ramach Programu na kształcenie zawodowe uczniów przyznano 65 mln euro. Z tej kwoty pula 50 mln euro, która została rozdzielona pomiędzy pięć Subregionów, została przeznaczona m. in. na utworzenie Centrów Kompetencji Zawodowych. Posiadana baza dydaktyczna w danej branży, liczba uczniów w danej branży, uwarunkowania komunikacyjno-logistyczne, wyniki egzaminów zewnętrznych oraz funkcjonujący ośrodek Egzaminacyjny OKE w danej branży to przesłanki warunkujące lokalizację Centrów Kompetencji Zawodowych w Subregionach. Centrum powinna tworzyć co najmniej jedna szkoła prowadząca kształcenie zawodowe. W skład funkcjonowania CKZ obligatoryjnie będą włączone przedsiębiorstwa poprzez tworzenie klas patronackich, udział w opracowaniu programów nauczania i realizacji praktycznej nauki zawodu, organizację i realizację staży oraz praktyk zawodowych. Od 2013 r. wartość stypendiów przyznanych uczniom ZS Nr 1 od firm Krakservis Sp. Z o.o. i Plast-Met wyniosła w sumie 43 355 zł.
Do innych zadań CKZ będą należeć m. in. rozwój współpracy szkół zawodowych z uczelniami wyższymi, prowadzenie kursów i szkoleń związanych z nabywaniem dodatkowych kwalifikacji, wdrażanie nowych technologii. „Do efektywnego nauczania zawodowego potrzebna jest symbioza między przemysłem a szkołą. Kompetencje zawodowe, jakie uzyskują uczniowie w trakcie procesu edukacyjnego, są zawsze szersze niż potrzeby wymagane na aktualnym rynku pracy. Aby zmniejszyć dystans pomiędzy kształceniem w szkole zawodowej a życiem zawodowym, potrzebna jest wola i odpowiednie fundusze. ZS Nr 1 w znakomity sposób pokazuje, jakie możliwości mają szkoły. Dlatego jest ważne, aby pieniądze, które będą przyznane, były wykorzystane w sposób mądry” – podkreślił Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Baran. Wicestarosta Pan Jan Orkisz wyraził życzenie, aby powiat olkuski wyprzedzał potrzeby lokalnego rynku pracy.
ZS Nr 1 w Olkuszu