Wycieczki, spotkania, imprezy, ale też zaangażowanie pro publico bono – tym, poza uczelnianymi zajęciami, zajmowali się w minionym półroczu studenci Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ich aktywność dowodzi, że życie niezależnie od tego ile ma się lat, może być atrakcyjne, pełne nowych doświadczeń, ale też dawać wzór postaw innym, szczególnie młodszym pokoleniom. Przykładem na to było porządkowanie otoczenia Chaty Kocjana w Rabsztynie. Trzykrotnie na przełomie października i listopada 2015 r. studenci z grupy V poświęcali swój czas i siły na upiększenie miejsca dla olkuszan i dla wszystkich Polaków wyjątkowego. Choć wciąż mało znany, Antoni Kocjan zapisał się w historii jako znakomity konstruktor lotniczy, a przede wszystkim jako współautor rozpracowania hitlerowskiej broni rakietowej. Rekonstrukcja jego rodzinnego domu jest jednym z wciąż nielicznych dowodów naszej pamięci o bohaterskim rodaku.
Pod koniec października słuchacze OUTW uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Rzeszowa, Łańcuta i Kolbuszowej. Licznym wrażeniom z odwiedzin w ciekawych miejscach towarzyszyło też miłe zaskoczenie. Zwiedzając rzeszowską starówkę spotkali prezydenta miasta, który zaprosił ich do magistratu i serdecznie ugościł.
Były też wyjazdy do Muzeum Śląskiego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także do zespołu pałacowego w Kurozwękach. Ktoś mógłby powiedzieć: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, jednak studenci OUTW godzą zainteresowanie innymi regionami z patriotyzmem lokalnym. Świadczą o tym zorganizowane wizyty w muzeach zlokalizowanych w Centrum Kultury olkuskiego MOK, spotkanie integracyjne w Rabsztynie, czy odwiedziny grupy IV w Domu Działkowca ROD „Jarzynka”.
Seniorzy z OUTW nie tylko chętnie biorą udział w wycieczkach oraz innych atrakcjach, ale też pamiętają o uroczystościach i świętach. Obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada uświetnił występ uczelnianego chóru. Były też spotkania opłatkowe, Tłusty Czwartek zorganizowany przez Radę Studentów, a także uroczyste pożegnanie ustępującej ze stanowiska dyrektor MOK Grażyny Praszelik-Kocjan.
Nie mogło zabraknąć aktywnych przedstawicieli OUTW w Gminnej Radzie Seniorów w Olkuszu. W wyniku wyborów przeprowadzonych w magistracie do gremium tego powołani zostali Małgorzata Winiarczyk oraz Roman Kocjan.
Koniec stycznia 2016 r. zapamiętają studenci-seniorzy dzięki balowi karnawałowemu. Imprezy te są już tradycją uczelni, ale tę właśnie uznali za najlepszą z dotychczasowych. A to m. in. za sprawą konkursu tańca, pokazów tanecznych, a przede wszystkim wspólnej zabawy w znakomitej atmosferze.
Nic dziwnego, że tak było, skoro nie stronią od integracyjnych spotkań, ale też hołdują zasadzie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Przede wszystkim poprzez pozwalające zadbać o kondycję zajęcia fakultatywne, ale też regularnie prowadzone w uczelni pomiary ciśnienia. Temu też służą comiesięczne wyjazdy do basenu leczniczego w Solcu-Zdroju, organizowane przez Małgorzatę Winiarczyk, przewodniczącą Rady Studentów.
MOK Olkusz
Ależ ludzie są zawistni ! czego zazdroszczą, że ludziom się chce uczestniczyć w różnych formach zainteresowań. Nie siedzą w domu i patrzą w telewizor!!!!A Pan Pdp…..niedoinformowany w sprawie finansów, otóż zajęcia są odpłatne!!!!!!
Jak to jest, że moja teściowa mieszkająca w innym mieście mogła uczestniczyć w UTW tylko przez 4 lata a u nas latami te same osoby uczestniczą?
Dajcie juz spokój z tym uniwerkiem III wieku. Szkoda na to pieniędzy. Przy starszych nie ma roboty a jakby trzeba bylo zrobić uniwerek 10-latków to by się nikt z MOK-u nie podjął bo tu trzeba wysiłku i innej pracy. Poszli na łatfiznę. Może zmiana dyrektora wyjdzie na dobre.
„Młodość musi się wyszumieć
a
starość musi sie wyszurać „
juz sie nie mogę doczekać tego III wieku
Jezu, znowu -człowiek boi się lodówkę otworzyć