1

Który to już spektakl Sekcji Teatralnej MOK w reżyserii Stanisławy Szarek? Nikt ich dotąd nie zliczył, ale z szybkiej kalkulacji lat pracy oraz ilości rocznie opracowywanych sztuk wynika, że w niedzielę 19 czerwca 2016 roku olkuszanie obejrzeli przygotowane pod jej kierunkiem 150. przedstawienie! Tego dnia po raz pierwszy publicznie wystawiony został „Król Żaglonosy” – pełna dynamicznych zwrotów akcji bajka opowiadająca o… szczęściu. Niedzielna premiera okazała się wyjątkową nie tylko z wyżej wymienionych powodów, lecz również dlatego, że stanowiła podsumowanie roku pracy Sekcji Teatralnej MOK.

2

Tytułowego bohatera sztuki poznajemy, gdy zasiada na tronie podupadającego królestwa. Rządy sprawuje wyłącznie formalnie, a ze stanu swego państwa nawet nie zdaje sobie sprawy. O niewiedzę tę dbają faktycznie rządzący za pomocą intryg Stryjowie Króla Żaglonosego. Beznadziejne trwanie w tym smutnym stanie zmienia nagle porwanie monarchy przez piratów, dokonane na zlecenie krewnych dążących do przejęcia władzy. Wraz z Królem ofiarą kidnapingu przypadkowo zostaje też Szczur. W dzielonej z Żaglonosym niewoli zwierzak ten, wbrew obiegowym opiniom szlachetny i mądry, zadaje monarsze pytania o szczęście. Król początkowo pytań tych nie rozumie, a kiedy zastanawia się nad nimi głębiej, to nie potrafi udzielić na nie odpowiedzi.

3

Czym jest szczęście i gdzie go szukać? Kolejne zaskakujące przygody obu głównych bohaterów przynoszą wreszcie wyjaśnienie. Zanim to jednak nastąpiło Król i Szczur muszą najpierw w drewnianej bali przemierzać wzburzone morze, potem popaść w kolejną niewolę u Króla Babula rządzącego podwodną krainą, jeszcze później poszukiwać Strażnika Szczęścia na wyspie Pcheł, wreszcie zabłądzić na egzotyczny targ i gościć u ekscentrycznego arystokraty, którego córka – Księżniczka Moja – niemal uszczęśliwi wreszcie Króla Żaglonosego. Niemal dlatego, że monarsze wciąż nie daje spokoju troska o losy jego kraju. Ostatnia podróż, właśnie do jego państwa, przynosi dobre nowiny i pełnię szczęścia. Szczęście okazuje się być tym radosnym i upragnionym, co możemy dać innym lub od nich otrzymać.

4

Świetna dykcja i emisja głosu młodziutkich aktorów, mimika oraz ruch sceniczny harmonijnie zgrane z przekazywanymi za pomocą dialogów treściami, do tego pomysłowa scenografia wspierana wyświetlanymi na ekranie kinowym zdjęciami, dały w efekcie bardzo udaną premierę. O wrażeniach widzów świadczyły długie i gorące brawa na zakończenie spektaklu. Po nich nastąpiły podziękowania od zespołu Sekcji Teatralnej dla Stanisławy Szarek za rok wspólnej pracy i kolejne oklaski. My dodajmy jeszcze specjalne brawa dla Igora Pałki, jury tegorocznych „Teatraliów” zaliczyło jego rolę Szczura do najlepszych kreacji aktorskich festiwalu.

5

Reżyseria: Stanisława Szarek

W rolach głównych wystąpili: Kuba Salwiński – Król Żaglonosy, Igor Pałka – Szczur.
W pozostałych rolach: Milena Czarnota, Kuba Frąckowiak, Julia Nocoń, Aleksandra Rasiak, Marcel Shefeel, Magda Stanek, Małgorzata Węgrzyn, Julia Włodarczyk, Maks Wójcicki, Julia Ziarnik, Zofia Ziarnik.

Muzyka: Wiesław Baran.
Scenografia: Klaudia Zub-Piechowicz, Wioletta Sarota-Stach.
Kostiumy: Stanisława Szarek, Beata Nowak.
Dźwięk i obsługa informatyczna: Łukasz Węglarz.
Światło: Ryszard Drozdowski.
Obsługa techniczna sceny: Marian Rozmus.

MOK Olkusz

6

7

8

9

10

11

12

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
król babul
król babul
8 lat temu

choć stań po drugiej stronie cwaniaku a póżniej komentuj 😛

Sama prawda
Sama prawda
8 lat temu

Na fotografiach widać u niektórych nieuzasadnione postawy „na spocznij”. Psuje to cały występ.

Sama prawda
Sama prawda
8 lat temu

Wiele jeszcze pracy nad grą aktorów ciałem. Bardzo sztywne te postacie. Najlepsza jest fotografia 5.