wspolna koleda

Z domów zniknęły już choinki i świąteczne ozdoby, zakończył się okres obchodów Bożego Narodzenia w rzymskokatolickich kościołach. Wciąż jednak świeże są wspomnienia Wigilii i kolejnych dni spędzanych wśród najbliższych, pojawia się tęsknota za wyjątkową atmosferą tych wyjątkowych chwil. Zapewne dlatego olkuszanie tak chętnie rokrocznie włączają się we wspólne kolędowanie na Koncertach Bożonarodzeniowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Również w niedzielę 22 stycznia 2017 r. sala widowiskowa MDK rozbrzmiewała nowocześnie zaaranżowanymi pastorałkami i tradycyjnymi, wspólnie przez wszystkich śpiewanymi kolędami. Jak co roku na scenie występowali seniorzy, dzieci oraz młodzież.

publicznosc 1

Kto tym razem? Tradycją Koncertów Bożonarodzeniowych jest obecność odzianych w ludowe stroje członków zespołów ze świetlic wiejskich MOK. Każdorazowo raczą publiczność dawnymi kolędami, na przemian doskonale wszystkim znanymi i takimi, które dziś są już niemal zapomniane. Tego popołudnia atmosferę świąt przypominali strażnicy naszych wielowiekowych obrzędów i regionalnych zwyczajów z Braciejówki, Gorenic, Kosmolowa, Zawady i Zedermana.

zespoly ludowe

We współtworzenie klimatu bożonarodzeniowego spotkania włączył się też Chór Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Doroty Stachowicz-Mączki. Podobnie jak zespoły ludowe, tak i studenci-seniorzy urozmaicili program swego recitalu łącząc popularne i mało znane współcześnie pieśni. Były to rzecz jasna utwory stylistycznie odmienne od ludowego folkloru, jednak prezentacja na jednym koncercie tak różnych form wyrażania tych samych religijnych treści ukazała niemal całe bogactwo wielobarwnej bożonarodzeniowej tradycji.

chor outw

Niemal całe, gdyż przecież są jeszcze nowoczesne aranżacje pastorałek i kolęd, czerpiące z poezji śpiewanej, zawierające elementy bluesa i rocka, a nawet wprost nawiązujące do jazzu. Choć wśród wykonywanych przez najmłodszych i nastoletnich wokalistów były też oczywiście klasyczne kolędy, to oni właśnie w Koncert Bożonarodzeniowy 2017 wprowadzili co nieco z klimatów owej nowoczesności. Mimo wyraźnych odmienności od tego, do czego przyzwyczaiły nas dawne kolędy, to te współczesne świąteczne kompozycje równie gorąco przyjmowane były przez olkuską publiczność.

solistka 1

Owi najmłodsi tego dnia wykonawcy, sięgający zarówno po stary, jak i najnowszy kolędowy repertuar, to również rokrocznie występujący podczas Koncertów Bożonarodzeniowych wokaliści Miejskiego Ośrodka Kultury, podopieczni Wiesława Barana. Lecz nie tylko oni, bowiem dołączyli do nich laureaci I Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Więcej o nich przeczytać można tutaj: http://mok.olkusz.pl/index.php/aktuwalnosci/452-i-olkuski-konkurs-koled-i-pastoralek-relacja. Występującym tego dnia dzielnie asystowały odziane w krakowskie stroje ludowe maluchy z grupy dziecięcej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej pod kierunkiem Beaty Nowak. Również wtedy, gdy w przerwach między muzycznymi utworami członkinie zespołów ludowych gwarą przypominały dawne, rymowane świąteczne życzenia.

solistka 2

Na zakończenie wszystkim występującym, a także zaangażowanym w przygotowanie koncertu pracownikom podziękowała Beata Soboń – dyrektor MOK. Zaprosiła też publiczność do wspólnego wykonania kolędy Bóg się rodzi, a potem, w holu MDK, do skosztowania świątecznych potraw – pierogów i barszczu. Poczęstunki takie wieńczą każdy z Koncertów Bożonarodzeniowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

akompaniatorzy

Tegoroczne wspólne kolędowanie obecnością swą zaszczycili: Bożena Krok – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz ds. Społecznych, Halina Barańska-Flak – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu oraz duchowni.

koncert

Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejny Koncert Bożonarodzeniowy oraz na znacznie bliższe spotkanie z kolędami w wykonaniu Ogniska Muzycznego „DodiArt”, które odbędzie się w środę, 25 stycznia, o godz. 17.00 w MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32.

MOK Olkusz

poczestunek

publicznosc 2

solistka 3

zyczenia

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze