1

Od ośmiu lat, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Miejski Ośrodek Kultury i Grupa Teatralna Glutaminian Sodu organizują maratony spektakli pod nazwą Olkuska Noc Teatru. Tegoroczną edycję tego niezwykle w naszym mieście popularnego wydarzenia poprzedziła bajkowa sztuka dla dzieci. Jak się okazało w sobotnie popołudnie 25 marca 2017 r., była to atrakcja z niespodzianką, bowiem zamiast zapowiadanego jednego, maluchy zobaczyły dwa spektakle. O godzinie 14.30 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu rozpoczął się pierwszy z nich. Pierwszy nie tylko z powodu chronologii zdarzeń, lecz również dlatego, że dotąd nie występowali u nas jeszcze studenci białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Nie jest bynajmniej zbiegiem okoliczności, że w składzie goszczącego u nas zespołu znalazła się młoda kobieta o znajomo brzmiącym nazwisku. To za sprawą Kingi Matusiak, znanej olkuszanom z ról w sztukach i happeningach Glutaminianu Sodu, obecnie rozwijającej swe talenty na ww. uczelni, dzieci mogły obejrzeć w sobotnie popołudnie spektakl pt. „Dobranoc, Marvin”.

2

Nie ulegajmy jednak nadmiernej ekscytacji, bowiem nierzadko amatorzy – pasjonaci potrafią dostarczyć więcej niezapomnianych emocji, niż artyści zawodowi, w tym przypadku wkrótce dyplomowani. Jak było tym razem? Przede wszystkim magicznie, od początku do końca. Począwszy od tego, że mali widzowie zaproszeni zostali na scenę, a dokładniej na zgromadzone tam specjalnie dla nich poduszki. Wygodnie usadowiwszy się w puchowych siedziskach dzieci miały dosłownie na wyciągnięcie ręki sypialnianą scenografię, a co z pewnością było dla niech jeszcze ciekawszym doświadczeniem, również aktorki i animowane przez nie lalki. Dodajmy do tego nastrojowe światło oraz efekty świetlne imitujące rozgwieżdżone niebo, by wyobrazić sobie jak miłą niespodziankę sprawili im studenci Akademii Teatralnej.

3

Cóż dodać? Konieczną pochwałę dla warsztatu występujących, które stworzyły odpowiedni dla fabuły i wieku odbiorców klimat, no i przekonująco opowiedziały historię dinozaura Marvina. Początkowo nieszczęśliwy z powodu osamotnienia i świadomości nieuchronnego wyginięcia, tytułowy bohater poznaje motyla oraz żółwia. Ich przygody, szczególnie zaś wspólne odkrywanie szczęścia, którego źródłem jest przyjaźń, odmieniają Marvina, a także jego nastawienie do życia. Mimo minimalistycznej wręcz scenografii, kostiumów w postaci pidżam i – wyłączając dwie lalki – postaci animowanych za pomocą piórek, skarpetki i pantofla, sztuka ta zrobiła na maluchach wrażenie. Świadczyło o tym spotkanie po spektaklu, podczas którego dzieci miały okazję porozmawiać z występującymi Pauliną Kulas i Joanną Koziol, zadawać im pytania, a przy okazji także dotknąć lalki głównego bohatera.

4

Na tym jednak nie zakończyło się olkuskie święto sztuki dramatycznej dla najmłodszych. Po historii Marvina dzieci zobaczyły bowiem jeszcze miniaturę zimową w wykonaniu grupy dziecięcej Teatru Tańca Actus Animi, pod kierunkiem choreograf i reżyser Katarzyny Gałązki-Biedul. Zarówno studenci Akademii Teatralnej, jak też tancerze Actus Animi ponownie pojawili się jeszcze tego dnia na scenie sali widowiskowej MDK podczas 8. Olkuskiej Nocy Teatru, jednak o tym więcej ujawnimy w relacji z tej imprezy.

MOK Olkusz

5

6

7

8

9

10

11

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze