Olkuska Noc Teatru to impreza, którą powinien znać każdy mieszkaniec naszego miasta. W miniony weekend odbyła się ósma już odsłona tego wydarzenia. Podobnie jak w poprzednich latach, spektakle zaprezentowane w sobotni wieczór spotkały się z dużym zainteresowaniem i gorącym przyjęciem publiczności.

Na koniec marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Od 2010 roku jest on świętowany także w Olkuszu. Wszystko za sprawą młodych artystów z grupy teatralnej Glutaminian Sodu, którzy przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury, organizują z tej okazji Olkuską Noc Teatru. Impreza z każdą kolejną edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta. Nie inaczej było i w tym roku.

Podczas sobotniego wieczoru jako pierwsze swoją twórczość miały okazję zaprezentować studentki Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. „CZARnY MARY” to ich autorski projekt przedstawiający perypetie dwóch złodziejaszków wciągniętych w świat magii i iluzji. Historia opowiedziana została bez słów, które zastąpiły przedmioty ożywające na oczach widzów.

Drugą z występujących grup byli gospodarze imprezy, czyli Grupa Teatralna Glutaminian Sodu. Akcja ich najnowszego spektaklu „Król Mięsopust” skupiła się wokół łoża w królewskiej sypialni. Aktorzy pokazali zabawną historię maltańskiej księżniczki Rosalindy, która nie chciała poślubić ascetycznego króla hiszpańskiego Filipa. Zdecydowanie bardziej wolała bowiem królewskiego parobka o imieniu Florek. Z kolei król Filip swoje zainteresowanie kierował bardziej w stronę pomywaczki Kasi. Splot okoliczności sprawił więc, że bohaterowie ostatecznie zamienili się życiowymi rolami.

Następnie na scenie zaprezentowali się Aktorzy Teatru Eksperymentalnego Poszukiwań Twórczych Epidemia z Bieruńskiego Ośrodka Kultury. Przedstawili oni komedię pt. „Rekrut”. Jak przyznają sami artyści, inspiracją dla ich spektaklu są „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslawa Haska oraz film „Rzeczpospolita Babska” Hieronima Przybyły. „Rekrut” to opowieść o perypetiach młodego mężczyzny siłą wcielonego do armii. Jego zmagania z nieprzyjazną wojskową rzeczywistością dodatkowo skomplikowało niespodziewane pojawienie się damskiego oddziału sił zbrojnych.  Po burzliwych perypetiach cała historia skończyła się jednak szczęśliwie na ślubnym kobiercu.

W przerwie pomiędzy spektaklami wystąpił Teatr Tańca Actus Animi z Wolbromia. Tancerki zaprezentowały pełną dynamicznych akrobacji etiudę taneczną pod tytułem „Wiatr”. Swoim widowiskowym występem zespół wzbudził ogromny podziw wśród widzów.

Na zakończenie imprezy na scenie pojawili się dobrze znani olkuskiej publiczności artyści Teatru Improwizacji So Close z Krakowa. Aktorzy tworzą scenariusz w trakcie spektaklu w oparciu o sugestie uzyskiwane od publiczności. Dzięki temu każdy z widzów staje się po części ich reżyserem. Każdy ich występ jest niepowtarzalny, a opowiadane przez nich historie zaskakują nagłymi zwrotami akcji i sprawiają, że widzowie  pękają ze śmiechu. Nie inaczej było i tym razem.

Gdy opadła kurtyna wszystkie występujące grupy nagrodzone zostały gromkim brawami. Ósma Olkuska Noc Teatru przeszła do historii, po raz kolejny pozostawiając wspaniałe wspomnienia w pamięci widzów.

{joomplu:66191}{joomplu:66174}{joomplu:66127}{joomplu:66128}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Teatromanka
Teatromanka
7 lat temu

Brawo Glutaminian Sodu! Jak co roku świetna zabawa!