Trwa rekrutacja osób chcących wstąpić w szeregi Bractwa Rycerskiego Chorągwi Ziemi Olkuskiej. To niepowtarzalna szansa, aby aktywność fizyczną połączyć z zamiłowaniem do historii.
Treningi walki na broń białą
Treningi rycerskie odbywają się niemal w każdą niedzielę i trwają najczęściej po trzy godziny. Na zajęciach współcześni wojowie starają się doskonalić w rekonstrukcji średniowiecznych metod walki bronią białą. Konfrontują traktaty szermiercze średniowiecznych mistrzów z realiami walki rzeczywistej. Udział w treningach ma formę zabawy, pokojowej rywalizacji i zapewnia rozwój zarówno fizyczny, jak i psychologiczny. W użyciu są topory, włócznie, glewie oraz miecze i tarcze.
Zabawa w gronie ciekawych ludzi
Istotnym ograniczeniem w przystąpieniu do Bractwa jest wiek. Dolna granica wynosi bowiem 16 lat. – Większość naszych członków to licealiści, studenci i absolwenci uczelni wyższych. Jednak szeregi Bractwa wspierają również osoby zdecydowanie starsze, którym rekonstrukcja historii jest bliska i nadal czują się młodzi duchem – mówi Marcin Szostak, dowódca Bractwa Rycerskiego Chorągwi Ziemi Olkuskiej. Co ciekawe, wśród członków formacji znajdują się całe rodziny. Razem spędzają wolny czas i poświęcają się wspólnej pasji.
Wsparcie merytoryczne
Nowe osoby wstępujące do grupy nie muszą się obawiać o swój stopień wtajemniczenia w rycerstwo i kulturę średniowiecza. Pełnoprawni członkowie Bractwa w każdym przypadku zapewniają zdobywanie wiedzy na te tematy. – Każda osoba, która na przykład chce uszyć sobie strój, może liczyć na informacje na temat danego stroju, pomoc przy stworzeniu wykrojów, dobraniu odpowiedniego materiału itp. Oznacza to, że zagłębiając się bardziej w rekonstrukcje, mamy okazję w praktyce uczyć się jak dane sfery życia wyglądały w średniowieczu. Każda nowo przyjęta osoba dodatkowo ma przyznanego „opiekuna”, czyli kogoś kto pomaga w pierwszych krokach w rekonstrukcji – zaznacza Marcin Szostak.
Udział w projektach historycznych
Celem olkuskiego Bractwa jest prezentowanie kultury średniowiecza przełomu XII i XIII wieku, a także promowanie życia w zgodzie z zasadami etosu rycerskiego. – Staramy się organizować różnego rodzaju pokazy, warsztaty i prezentacje. Nie da się ukryć, że sprawia nam to ogromną frajdę, ponieważ podczas wymyślania scenariuszy czy programu takich imprez, możemy poczuć się jak reżyser, aktorzy, scenarzyści i pisarze w jednym – przyznaje dowódca Szostak.
Wyjazdy na współczesne turnieje rycerskie
Każdego roku w Polsce organizowanych jest ponad 120 imprez historycznych. Duża część z nich dotyczy okresu średniowiecza i jest okazją do prezentacji własnego dorobku. Olkuszanie w miarę swoich możliwości starają się brać udział w jak największej liczbie turniejów. Takie wyjazdy to świetna szansa na podróżowanie po kraju i poznawanie interesujących ludzi i ich historii. – Podczas turniejów bierzemy udział w organizowanych konkurencjach, możemy sprawdzić się krzyżując miecze w szrankach, czy też napić się zacnego trunku i wysłuchać pieśni w świetle obozowego ogniska. Każdy taki wyjazd to niesamowite przeżycie i niepowtarzalna przygoda – zapewnia Marcin Szostak.
Dlatego wszyscy ci, których fascynuje rycerstwo i kultura średniowiecza, niech poważnie potraktują zaproszenie do wstąpienia w szeregi Bractwa Rycerskiego Chorągwi Ziemi Olkuskiej.
Jesteś zainteresowany przyłączeniem się do Bractwa? Napisz i dowiedz się więcej: bractwoolkusz@gmail.com
Fot. Bractwo Rycerskie Chorągwi Ziemi Olkuskiej