Od 2015 roku powiat olkuski objęty jest systemem, który pozwala na otrzymywanie szybkich i bezpłatnych informacji, ostrzeżeń oraz alarmów dotyczących całego powiatu lub poszczególnych gmin. Aplikacja „Komunikator SISMS” działa na telefonach z Androidem oraz iOS. Łatwa instalacja oraz intuicyjny interfejs sprawiają, że komunikator jest prosty w obsłudze. Niestety, jak pokazały wydarzenia z ostatnich dni, nie zawsze jest skuteczny.
Administratorem systemu dla powiatu olkuskiego jest Zespół Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Starostwa Powiatowego w Olkuszu. W razie jakiegokolwiek zagrożenia pogodowego lub istotnych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem mieszkańców, do wszystkich gmin rozsyłane są ostrzeżenia. – To właśnie na gminach spoczywa ustawowy obowiązek informowania lokalnej społeczności, a także służb, inspekcji i straży w formie telefonicznej, e-mail, fax oraz SISMS – mówi Marian Buczek, pełnomocnik ds. Informacji Niejawnych SP w Olkuszu.
W ostatnim czasie na terenie powiatu doszło do dwóch zdarzeń, o których komunikator nie powiadomił jego użytkowników. Chodzi o wichury związane z przechodzeniem nad Polską orkanu „Ksawery” oraz pożaru składowiska śmieci w Kluczach. W tej sprawie w naszej redakcji interweniowali mieszkańcy, którzy o zagrożeniach dowiedzieli się niejako z drugiej ręki.
– Podczas ostatniego zjawiska związanego z silnym wiatrem, o którym informację tradycyjnie otrzymaliśmy od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przekazaliśmy komunikat do wszystkich gmin powiatu olkuskiego oraz zainteresowanych służb. Komunikat-ostrzeżenie przekazaliśmy w formie e-maila oraz SISMS, przy czym komunikator tym razem nie zadziałał z przyczyn od nas niezależnych. O tym fakcie poinformowaliśmy operatora systemu w ramach reklamacji. Aktualnie czekamy na odpowiedź – dodaje Marian Buczek.
Jeśli natomiast chodzi o niedawny pożar śmieci w Kluczach Osadzie, to zdarzenie miało charakter lokalny i podmiotem odpowiedzialnym za poinformowanie mieszkańców była gmina Klucze, posiadająca własny system powiadamiania SMS. – W przypadku wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, komunikat o powyższym zagrożeniu zostałby przekazany do mieszkańców drogą SISMS. Jednak bezpośredniego zagrożenia nie stwierdziła obecna na miejscu specjalistyczna jednostka chemiczna Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa, jak również przedstawicie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Stąd komunikator SISMS w tym przypadku milczał – kończy pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych.
Aplikacja SISMS jest całkowicie darmowa, zarówno przy jej pobieraniu, jak i odbieraniu powiadomień. Każdy komunikat ma nadany jeden z trzech statusów. Bardzo łatwo jest je rozpoznać dzięki kolorowi tła SMS Cloud, czyli multimedialnej wiadomości na aplikację mobilną. W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa m.in. ekologicznego czy pogodowego, posiadacze aplikacji o wszelkich zagrożeniach dowiadują się błyskawicznie, no chyba że akurat coś nie zadziała tak jak powinno. Według dostępnych danych w całym powiecie jest około 1900 użytkowników tego komunikatora. Najwięcej z nich mieszka na co dzień w Olkuszu.
Jeśli jeszcze nie macie na swoim smartfonie tej aplikacji, a chcielibyście być na bieżąco w momencie zaistnienia jakiegoś zagrożenia, to możenie ją pobrać TUTAJ.
Telefoniada. GŁOWA BOLI OD TWOICH MĄDROSCI. DOBRZE ZE NIE RZADZA TACY JAK TY.
Należy powiedzieć otwarcie: to porażka. System posiada 1900 uczestników i nikt nie wspomina, że starostwo płaci co miesiąc około 300 pln za licencję. Ile razy z tego skorzystano a ile już kosztowała licencja? Teraz zastanówmy się gdybyśmy chcieli zamówić SMSy wysyłane hurtem od operatorów do mieszkańców – gwarancja dostarczenia to zapłacimy za to dużo mniej i to co miesiąc oraz w trakcie awarii/sytuacji kryzysowej. Ale jak widać, powiat nie ma pomysłu na sytuacje kryzysowe.
Dziękuję i do widzenia.
System zawodny bo zawodny wybierający -sołtys znający się na drzewkach ,pszczołach,łapaczach komarów itp. 😆 😆 😆 😆 😆