Od początku tego roku do końca sierpnia olkuscy policjanci odnotowali 440 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej interwencji dotyczy nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od trzech lat. Dzięki uruchomieniu tej platformy w prosty i przystępny sposób każdy może reagować na zagrożenia, które występują w danym miejscu. Jedno kliknięcie na telefonie czy tablecie sprawia, że policjanci dowiedzą się, w którym miejscu jest konieczność pojawienia się patroli i podjęcia konkretnych działań. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia.
Obecnie na mapie zagrożeń jest 21 kategorii: używanie środków odurzających, akty wandalizmu, miejsca niebezpieczne na wodach, niestrzeżone przejścia przez tory, przekraczanie dozwolonej prędkości, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, bezdomność, miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej, niestrzeżony przejazd kolejowy, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, znęcanie się nad zwierzętami, dzikie wysypiska śmieci, nielegalna wycinka drzew, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, kłusownictwo, nielegalne rajdy samochodowe, niszczenie zieleni, wałęsające się bezpańskie psy, żebractwo, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nieprawidłowe parkowanie, poruszanie się po terenach leśnych quadami oraz wypalanie traw.
W tym roku w powiecie olkuskim najczęściej zgłaszano przypadki nieprawidłowego parkowania (93), przekraczania dozwolonej prędkości (75) oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym (69). Na mapie pojawiły się również zgłoszenia dotyczące grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (17) oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej (10).
– Zgłoszenia dokonywane przez Krajowa Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwem są anonimowe i nie trzeba podawać swoich danych osobowych. Wystarczy wejść np. na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu (www.olkusz.policja.gov.pl) i odpowiednio kliknąć. Przekazanie informacji o zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Korzystanie z Mapy Zagrożeń przez internautów jest proste i przejrzyste. Internauta, który będzie korzystać z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń powinien wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Zgłaszający będzie proszony o wprowadzenie w „oknie” szczegółów sprawy, a także daty jej wystąpienia – wyjaśnia oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podkom. Katarzyna Matras.
Od tej pory zgłoszenie będzie widoczne na mapie, podobnie jak jego status (nowe, weryfikacja, potwierdzone lub niepotwierdzone). Każda informacja wprowadzona na mapę będzie przez policjantów sprawdzana. Internauta jest też powiadamiany o sposobie rozwiązania problemu, ponieważ jeśli informacje się potwierdzą zastaną wprowadzone na mapę (status zgłoszenia: nowe, potwierdzone lub niepotwierdzone).
– Trzeba jednak pamiętać, że mapa zagrożeń jest narzędziem pomocniczym, które nie służby do informowania Policji o zdarzeniach nagłych, zagrażających życiu i zdrowiu człowieka, wymagających natychmiastowej reakcji i interwencji Policji. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym 112 – dodaje podkom. Matras.