2

Tegoroczne gminne święto plonów odbyło się w Chechle. Dożynkom towarzyszył szczególny jubileusz – 60-lecie powstania świętowało Koło Gospodyń Wiejskich w Chechle. W tradycyjnych dożynkach, organizowanych co roku w naszej gminie, uczestniczyło wielu mieszkańców i liczne grono gości. Na uroczystość zapraszali: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury i komitet organizacyjny wraz z sołectwem Chechło.

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle. W odprawieniu nabożeństwa uczestniczyli: biskup pomocniczy Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Piotr Skucha, dziekan dekanatu Jaroszowieckiego i proboszcz parafii Chechło ks. Kan. Marek Szeląg oraz księża z okolicznych parafii. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Chór Enigma, działający pod dyrekcją Anny Gertner przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach.

10

Po mszy uczestnicy dożynek we wspólnym pochodzie udali się na boisko, gdzie odbyła się dalsza część obrzędowa i artystyczna dożynek gminnych. Pochód prowadziła orkiestra dęta z ZGH Bolesław i strażackie poczty sztandarowe. W korowodzie przeszły delegacje sołectw i kół gospodyń wiejskich, niosąc przepiękne wieńce, następnie przedstawiciele samorządu, lokalnych organizacji oraz mieszkańcy i goście. Do Chechła na dożynki przybyli m.in. posłowie – Agnieszka Ścigaj, Lidia Gądek i Jacek Osuch, pełniący funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, radny Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk.

9

Po oficjalnym otwarciu dożynek goście honorowi wraz z przedstawicielami samorządu, m.in. Wójtem Gminy Klucze Norbertem Bieniem, Przewodniczącym Rady Gminy Bogusławem Pasiem, radnymi gminy i powiatu, złożyli serdeczne gratulacje jubilatkom, czyli paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle. Życzenia składały także przewodniczące pozostałych czternastu kół gospodyń w gminie Klucze. Ponadto goście wraz z gospodarzami uroczystości, w tym starostami dożynek – Natalią Mermel i Henrykiem Rudy oraz sołtysem Marią Sierką, uczestniczyli w tradycyjnym dzieleniu chleba, którym częstowano wszystkich zgromadzonych. Program obrzędowy dopełniły występy – Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chechle.

3

Po części obrzędowej rozpoczął się program artystyczny, który otworzył występ zespołu „Ziemia Kluczewska”, prowadzonego przez Sławomira Włodarza. Występ zakończył się oczywiście bisem! A potem było jeszcze bardziej żywiołowo, kiedy na scenie pojawili się gościnni wykonawcy: zespół „Iglika”, prezentujący tańce bałkańskie oraz „Prasłowianki”, grupa wokalno-instrumentalna, która w swoim repertuarze ma pieśni ludowe, również z regionu Bałkanów. Występ na dożynkach w Chechle był częścią trasy jubileuszowej „Prasłowianek”, w 10-lecie istnienia zespołu, a równocześnie 60-lecie powstania Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” (z którego wywodzi się właśnie skład obecnych „Prasowianek”). Finałem dożynkowego koncertu były występy: znanej polskiej grupy skifflowej NO TO CO (Skiffle – rodzaj muzyki folk), która w swoim repertuarze łączyła elementy polskiego folkloru z big beatem, a w 1968 roku na festiwalu Piosenki w Opolu wykonała swój słynny przebój „Te opolskie dziouchy” oraz grupy inoRos, która tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim.

7

Dożynki były ponadto okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla wszystkich wykonawców przepięknych wieńców dożynkowych (nagrody w imieniu zespołów odbierały przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich), a także do nagrodzenia laureatów dwóch konkursów gminnych: „Najczystsze Sołectwo Gminy Klucze” i „Najpiękniejszy ogródek przydomowy”. Chechło zdobyło tytuł Najczystszego Sołectwa Gminy Klucze 2019. W konkursie gminnym przyznano również nagrody w kategorii „Najpiękniejszy ogródek przydomowy”. „Najczystsze Sołectwo w Gminie Klucze” i „Najpiękniejszy ogródek przydomowy w Gminie Klucze” to dwa konkursy ogłoszone z inicjatywy Wójta Gminy Klucze. W pierwszym z nich tytuł Najczystszego Sołectwa Gminy Klucze zdobyło w tym roku Chechło, a wyróżnienie otrzymał Bydlin. Komisja konkursowa przyznała również główne nagrody zwycięzcom drugiego z konkursów. Laureatami w kategorii „Najpiękniejszy ogródek przydomowy” zostały mieszkanki: Marta Lis z Kolbarku i Wiesława Walnik z Klucz. Gratulujemy laureatom!

4

Więcej zdjęć tutaj

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
4 lat temu

Była degustacja słynnego lokalnego napoju?