Przedświąteczny czas to w Olkuszu okres cyklicznych konkursów kolęd. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowali uczestnicy miejsko – gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek,który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 oraz eliminacji rejonowych XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Świąteczne utwory mali i duzi artyści wykonywali solo, w duetach, zespołach oraz instrumentalnie.
W „Dwójce” najpiękniejsze bożonarodzeniowe utwory zaśpiewało 104 uczniów. Z grona najmłodszych wykonawców z klas I-III zwyciężyła Oliwia Mączka (SP 10), przed Elizą Tylibą (SP 3) i Angeliką Łańko (SP 3). Wyróżnienie przypadło solistce Oliwii Sobalskiej z SP 5 oraz duetowi Marcelinie Łydce i Annie Tomsi (SP 5).
Laura Uniwersał (SP 5) okazała się najlepsza w kategorii uczniów z klas IV-VI, drugie miejsce zajęła Daria Ślęzak (SP 4), a trzecie Krzysztof Kiełtyka (SP 3) i Karolina Kocjan (SP 9). Najlepszy duet stworzyły Oliwia Woźniak i Julia Chechelska (SP 2).
Nagrody przyznano także w kategorii zespołów wokalnych. Wśród najmłodszych wykonawców pierwsze miejsce otrzymał zespół z SP 4, drugie z SP w Zawadzie, a trzecie „Promyczek” z SP 5. W kategorii starszych klas najlepszym zespołem została „Triolka” z SP 9, na drugiej pozycji uplasowały się grupy wokalne z SP w Zawadzie i SP 2. Spośród startujących instrumentalistów z klas I-III serca jurorów podbiła Zuzanna Kostulska (SP 3), wyróżnienia przyznano Łukaszowi Filo (SP 5) oraz Janowi Sareckiemu (SP 2) w kategorii klas IV-VI. Jurorami byli: Barbara Skipiała (SP 2), Danuta Knapik – Francka (SP 3), Jadwiga Kiełtyka (SP 5) oraz Edyta Krzysztoforska (ZSS). Laureatom konkursu nagrody wręczyli dyrektor Elżbieta Lis i ks. Przemysław Kocjan.
– Uczestnicy naszego konkursu reprezentują naprawdę wysoki poziom. Wszystkie szkoły zgłaszają maksymalną liczbę wokalistów i zespołów, zawsze startuje ich ponad stu. Największa konkurencja panuje w kategorii solistów oraz zespołów. Ważne jest, że tutaj nie liczy się tylko rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa. Dziękujemy wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród – powiedziała Marta Marszałek, współorganizatorka konkursu.
Organizatorami XII edycji konkursu byli: dyrektorzy placówki: Tomasz Tomsia i Elżbieta Lis, Edyta Kwiecień, Marta Marszałek, Małgorzata Osuch oraz Agnieszka Słuszniak – Ziarno. Patronat nad imprezą objął burmistrz Dariusz Rzepka oraz ks. proboszcz parafii św. Maksymiliana Henryk Chmieła.
W Miejskim Ośrodku Kultury soliści i zespoły wzięli udział w eliminacjach rejonowych XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Spośród najmłodszych wokalistów do kolejnego etapu zakwalifikowały się solistki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie: Olga Skrzyniarz i Aleksandra Duda. Trzecia w tej kategorii była Anna Gaweł (MOK Olkusz). Natalia Jajkiewicz (MOK Olkusz) zajęła pierwsze miejsce, a Magdalena Bentkowska (Gim. Klucze) drugie miejsce i to one zaśpiewają w Będzinie w kategorii młodzieżowej. Na trzecim miejscu uplasowała się Paulina Powaga (MOK Olkusz). Jurorzy wyróżnili również Alicję Barczyk (Stowarzyszenie „Wszyscy Dla Wszystkich”). W Będzinie zaśpiewa także dwoje dorosłych solistów: Agnieszka Żelezik (MOK Olkusz) oraz „rodzynek” w gronie śpiewających mężczyzn Mateusz Wojtylas z Wolbromia. W kategorii zespołów nasz region reprezentować będą: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Olkuszu, „Wiolinki” ze Szkoły Publicznej w Witeradowie oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny z Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini. Wszystkich artystów oceniała trójka jurorów: Krzysztof Ziętek, Marcin Wiercioch i Maciej Zygmunt.
[quote name=”Obserwator”]Kiedyś z takim samym zaangażowaniem organizowano w Olkuszu konkursy piosenek radzieckich.
Dzieci zawsze są biedne, bo dorośli najpierw kazali im śpiewać o dobrym wujku Leninie, który już wtedy gnił w szklanej trumnie, a teraz każą im śpiewać o innym dobrym Panu […] I potem idzie takie (dziecko) w świat i opowiada głupoty, że dobry PAN kocha je bardziej niż rodzona Mama i Tata, a Rodzice jeszcze z tego się cieszą.
Wasze Dziecko chce kochać Was, chce abyście to Wy je kochali, a nie jakiś tam wyssany z palca PAN!… którego w życiu nie widziały i nie zobaczą…[/quote]
Cała prawda całą dobę 🙂
a idz ty osle .
Zaraz zaraz do składania czego?
Acha ,to przepraszam 😛
nie mow na mnie osle .bo mi nie dziala eu . on ma raczki do skeuadania kapewu ?
do czego ty ośle?
on ma raczki do skadania . …
[quote name=”cool”]ja moge dac ale czowieku on niema raczekdo takiej roboty……………..[/quote]
A do jakiej ma nieuku ? 😛
ja moge dac ale czowieku on niema raczekdo takiej roboty……………..
Burmistrzowi chyba się nudzi to może znajdziemy mu jakąś robotę? Kto ma wolną szuflę do śniegu gdyż busy grzęzną na drogach w mieście. 😮
[quote name=”Wnerwiona”]Wy podli ateiści!!! kiedyś konkursy robiono pod wujka stalina a dzisiaj robi się dla Wujka Katechety!!![/quote]
i tu się wnerwiona mylisz. nie dla ale przez 😛
” Patronat nad imprezą objął burmistrz Dariusz Rzepka oraz ks. proboszcz parafii św. Maksymiliana Henryk Chmieła. „
[quote name=”Wnerwiona”]Wy podli ateiści!!! kiedyś konkursy robiono pod wujka stalina a dzisiaj robi się dla Wujka Katechety!!![/quote]
i tu się wnerwiona mylisz. nie dla ale przez 😛
[quote name=”Wnerwiona”]Wy podli ateiści!!! kiedyś konkursy robiono pod wujka stalina a dzisiaj robi się dla Wujka Katechety!!![/quote]
czasy mamy inne to i wujek się zmienił 😛
Szkoły są od przekazywania wiedzy a nie od kultywowania tradycji. Komuś bardzo na tym zależy aby fantazję mieszać z nauką i rzeczywistością. Człowiekiem który nie potrafi odróżnić fantazji od wiedzy można bardzo łatwo manipulować. I raczej o to tylko chodzi.
Wy podli ateiści!!! kiedyś konkursy robiono pod wujka stalina a dzisiaj robi się dla Wujka Katechety!!!
Nasze dzieci kocha Pan a wodzą za nos całe życie faceci w sukienkach 😉
Kiedyś z takim samym zaangażowaniem organizowano w Olkuszu konkursy piosenek radzieckich.
Dzieci zawsze są biedne, bo dorośli najpierw kazali im śpiewać o dobrym wujku Leninie, który już wtedy gnił w szklanej trumnie, a teraz każą im śpiewać o innym dobrym Panu, którego nigdy na oczy nie widziały, i nie oszukujmy się, nie zobaczą, BO KTO Z NAS DOROSLYCH KIEDYKOLWIEK PANA WIDZIAL?!
Aż żal słuchać, jak te biedne dzieciaki same sobie wmawiają, że po wodzie się chodzi, a nie w wodzie pływa. I potem idzie takie w świat i opowiada głupoty, że dobry PAN (którego w życiu na oczy nie widziały) kocha je bardziej niż rodzona Mama i Tata. A Rodzice jeszcze z tego się cieszą. Dziecko, dorosłe matoły, chce kochać Was, chce abyście to Wy je kochali, a nie jakiś tam wyssany z palca PAN!… którego w życiu nie widziały i nie zobaczą.
Jakież biedne są te nasze ogłupiane, oszukiwane i NIEKOCHANE od najmłodszych lat dzieci :-?.