I Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu to dwie z 66 szkół biorących udział w projekcie „Moja firma w mojej gminie”. Projekt ten finansowany jest w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki, zorganizowanego przez fundację Viribus Unitis z Katowic. Realizując projekt uczniowie szkół brali udział w szkoleniach e-learningowych, a także w szkoleniach tradycyjnych oraz wykonali trzy zadania, polegające na zbadaniu lokalnego rynku i znalezieniu tzw. nisz rynkowych, wybraniu najlepszego pomysłu na działalność gospodarczą poprzez badania marketingowe oraz stworzenie biznesplanu działalności. Podsumowaniem projektu był „Dzień przedsiębiorczości”, który w obydwóch szkołach został zorganizowany 11 stycznia. Uczniowie przedstawili wtedy wynik dwumiesięcznej pracy w formie prezentacji multimedialnej. Z ramienia fundacji uroczystość nadzorował koordynator projektu Marcin Gołąbek.
– Fundacja Viribus Unitis działa na rzecz wspierania edukacji i rozwoju samorządności wśród młodzieży. Projekt „Moja firma w mojej gminie” jest realizowany przez nas od 2008 roku. Swoim zasięgiem obejmuje szkoły ponadgimnazjalne mieszczące się na terenie niewielkich gmin o dużym stopniu bezrobocia i niskim wskaźniku aktywności gospodarczej wśród mieszkańców. W tym roku odbywa się ostatni – szósty cykl projektu. Konkurs polegał na stworzeniu jak najlepszego biznesplanu , który można zrealizować w swojej gminie. Projekt ma na celu rozwijanie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości. Nagrodą dla pierwszych trzech szkół jest sprzęt multimedialny. Wyniki ogłoszone zostaną 31 stycznia – mówiła Agata Żur z katowickiej fundacji Viribus Unitis.
Podczas „Dnia przedsiębiorczości” uczniowie biorący udział w szkoleniu omawiali ćwiczenia, które wykonywali w ramach kształcenia. Zaprezentowali również swoją koncepcję rozwoju przedsiębiorczości w gminie.
Honorowy patronat nad spotkaniem w I LO objął burmistrz miasta i gminy Olkusz – Dariusz Rzepka. Koordynatorem projektu był nauczyciel przedsiębiorczości –Grzegorz Kaszewski oraz nauczyciel informatyki – Artur Trepka. Liderami projektu natomiast była Monika Błaszczyk i Michał Szeląg z klasy II c. Uczniowie zaprezentowali działalność lodowiska całorocznego „Arena”, które respondenci wskazali w badaniach marketingowych jako działalność niszową i rentowną w gminie Olkusz. W spotkaniu uczestniczył zastępca burmistrza Olkusza – Włodzimierz Łysoń, który przedstawił zgromadzonym informacje dotyczące „Strategii Rozwoju Gminy Olkusz”. Następnie odbyło się wystąpienie zastępcy dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu – Barbary Adamuszek na temat informacji o aktualnym rynku pracy w powiecie olkuskim oraz możliwości uzyskania przez bezrobotnych pomocy w zakresie podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
– Dzięki projektowi „Moja firma w mojej gminie” uczniowie nauczyli się zakładać własną firmę, poszerzyli wiedzę dotyczącą badań rynku i marketingu, roli informacji w działalności rynkowej przedsiębiorstw, uwarunkowania prowadzenia badań rynkowych i marketingowych, projektowania i realizacji badań, analizy kosztów i zysków oraz wnioskowania. Zdobyli wiedzę na temat strategii rozwoju gminy Olkusz i możliwości uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej – podkreślił Grzegorz Kaszewski.
Uczniowie olkuskiego Ekonomika przedstawili biznesplan regionalnego biura podróży „Travol”, które miałoby promować miasto Olkusz i okolice. Zespół realizujący projekt składał się z 22 uczniów z klas II i IV, którzy pracowali pod merytorycznym kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych – Renaty Rembelskiej i Anny Grzybowskiej. Liderami projektu zostali Paulina Kudela i Hubert Dudzic. Gościem specjalnym był Sławomir Piechowicz absolwent szkoły a obecnie właściciel firmy turystycznej „Odyseusz” z Krakowa. Opowiedział o swojej działalności i niełatwych początkach oraz zasadach prowadzenia firmy. Przekazał młodym przedsiębiorcom wiele cennych wskazówek i rad, które z pewnością wykorzystają w niedalekiej przyszłości.
– Młodzież ciężko pracowała, poświęciła wiele czasu na realizację zadań konkursowych, ale też dużo się nauczyła. Efektem ich pracy jest realny projekt możliwy do natychmiastowego wdrożenia w życie i utworzenia własnej firmy – powiedziała Anna Grzybowska.
Na zakończenie w szkołach miało miejsce wystąpienie regionalnego koordynatora projektu z Małopolskiego Centrum Informacji Europejskiej w Krakowie – Marcina Gołąbka oraz koordynatorki z fundacji Viribus Unitis – Agaty Żur, którzy podsumowali projekt wręczając certyfikaty udziału szkołom, dyrekcji oraz uczniom. Koordynatorzy przeprowadzili także quiz nt. przedsiębiorczości dla uczniów szkoły nie uczestniczących w projekcie.
[quote name=”nieszczęście”]W Wolbromiu też taka impreza była. Fatalnie przygotowana. Dzieci uciekły, a nauczyciele poszli do domu. Nudna i strata czasu. Nikt nie przyjechał, bo władze wybrały Olkusz. Brak polotu koordynatorowi wolbromskiemu. Jaka wiedza taki występ.[/quote]
Nieszczęście to jest, jak ktoś tylko umie narzekać. Impreza w Wolbromiu była ciekawa, a poznanie biznesu lokalnego wcale nie mniej interesujące niż popisy obcych.
W Wolbromiu też taka impreza była. Fatalnie przygotowana. Dzieci uciekły, a nauczyciele poszli do domu. Nudna i strata czasu. Nikt nie przyjechał, bo władze wybrały Olkusz. Brak polotu koordynatorowi wolbromskiemu. Jaka wiedza taki występ.
Przegląd wreszcie staje się ciekawy i zaczyna mówi PO LUDZKU! 😆