skalka drzwi

2. kwietnia w Zespole Szkół w Bukownie odbył się DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI zorganizowany w ramach Dnia profilaktyki i promocji zdrowia. Dla uczniów i pracowników ZS był to wyjątkowy dzień, w którym odbył się IX Powiatowy Turniej Wiedzy o Żywieniu dla gimnazjalistów; dzień prezentacji oferty edukacyjnej, ale nade wszystko, wydarzenie to dało możliwość zaprezentowania współpracy Szkoły ze środowiskiem lokalnym i z absolwentami w ramach Projektu „Absolwent”.

Już od godz. 9.00 rozpoczął się –  „dzień pełen emocji” –  zmaganiem turniejowym sześciu zespołów: Gimnazjum nr 1 w Bukownie, Gimnazjum w Krzykawie, Gimnazjum w Bolesławiu , Gimnazjum nr 2, 3, 4 w Olkuszu. Turniej Wiedzy o Żywieniu dla gimnazjalistów – organizowany w tym roku pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatowego i Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników – składał się z testu pisemnego i umiejętności praktycznych gimnazjalistów, które łączyły wiadomości z zakresu biologii, chemii z edukacją prozdrowotną. Najlepszymi w Powiecie Olkuskim okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu. Eliminacjom towarzyszył projekt edukacyjny „Piramida zdrowia”, który organizowany jest przez ZS w Bukownie w ramach „Sieci Szkół Promujących Zdrowie”.  Obok „lekcji” zdrowego żywienia gimnazjaliści mogli oglądać pokaz tańca towarzyskiego (bo przecież „Piramida zdrowia” oparta jest przede wszystkim na ćwiczeniach, w tym tańcu) w wykonaniu Natalii Jajkiewicz i Damiana Gęgotka.

Dzień obfitował w przeróżne atrakcje w wykonaniu uczniów, absolwentów i pracowników ZS oraz osób i instytucji  współpracujących ze Szkołą. Goście mogli zwiedzić wszystkie szkolne pomieszczenia, m. in. pracownie, wystawę „Czeska herbatka” (współpraca ZS w Bukownie z czeską szkołą), „Historia Szkoły na Skałce” oraz Muzeum Górnictwa Rud. Ponadto uczestnicy „Dnia otwartych drzwi” mieli możliwość udziału m.in. w pokazach: biologicznych, matematycznych, językowych, gastronomicznych. Nie ukrywamy, że te ostatnie wzbudzały ogromne zainteresowanie. Czekoladowa fontanna, pokaz dekoracji stołów: bożonarodzeniowego, walentynkowego, jubileuszowego, kinderbal, wielkanocnego, a nade wszystko ślubnego – w wykonaniu firmy Studio Dekoracji Kamelia Katarzyna (absolwentki SKAŁKI) i Tomasz Suwalscy – cieszyły się szczególnym uznaniem. Gimnazjalistom przypadła do gustu możliwość samodzielnego wykonania pizzy czy dekoracji babeczki, nauka składania serwetek  (na różne okazje) i sztuka carvingu (umiejętność  rzeźbienia w owocach i warzywach).

Bez wątpienia szczególnym zainteresowanie cieszył się pokaz pozoracji wypadku i akcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu OSP Bukowno Miasto,  badania SANEPID-u, w tym badanie poziomu stężenia toksyn w organizmie (smokolajzer) oraz profilaktyka uzależnień, pomiar ciśnienia i pomiar cukru w wykonaniu  szkolnej pielęgniarki i diabetologa. Okazało się, że młodzi ludzie znacznie częściej korzystają z możliwości badań profilaktycznych, a konieczność pozyskiwania „dodatkowych kwalifikacji” ma niemalże „we krwi”. Dziewczęta korzystały (płeć męska rzadziej)  z usług kosmetycznych, podczas których miały możliwość porad pielęgnacyjnych, makijażu, makijażu kolorowego,… – a to wszystko dzięki współpracy z firmą Oriflame.

Hitem DNIA OTWRTYCH DRZWI okazał się pokaz otwierania szampana szablą (czyli sabrage) w wykonaniu absolwenta ZS Marka Mocnego ( Technikum – technik żywienia i gospodarstwa domowego) – obecnie Kierownika Gastronomii w: POZIOM 511 Design Hotel & SPA. Pokaz baristyczny, barmański, cukierniczy dopełnił atrakcje Dnia otwartych drzwi w Zespole Szkół w Bukownie.

Tekst: ZS Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze