67_okupacja_6

Delegacje władz miasta i powiatu, olkuskich organizacji kombatanckich, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz młodzież szkolna oddały hołd  podczas 67. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Olkuszu. Kwiaty złożono pod pomnikiem na Starym Cmentarzu.

– Wszyscy znamy dramatyczne wydarzenia, które na stałe wpisały się w naszą lokalną historię i w naszą pamięć: egzekucję, od której wzięła nazwę ulica 20. Straconych, tortury zadawane przez cały dzień wszystkim dorosłym mężczyznom podczas Krwawej Środy, czy wreszcie likwidację getta, oznaczającą śmierć w obozach zagłady dla niemal trzeciej części mieszkańców Olkusza. Ale przecież to nie tylko te wydarzenia składały się na ówczesną rzeczywistość. Niespodziewane aresztowania, 67_okupacja_8transporty na przymusowe roboty do Niemiec, strzały na ulicach, egzekucje bez sądu i prawa do obrony na mieszkańcach, których jedyną winą była chęć zapewnienia rodzinie jedzenia, to zaledwie część spośród aktów terroru, czyhających na co dzień zagrożeń, jakich doświadczali olkuszanie w latach 1939-1945. Ci, którzy ocaleli, z radością witali upragniony kres okupacji. I choć wkroczenie wojsk sowieckich okazało się początkiem kolejnej zależności naszego kraju, tym razem od Moskwy, to dzień uwolnienia olkuszan od koszmaru hitlerowskiego terroru stał się obchodzonym rokrocznie miejskim świętem – wszystkie ofiary nazistowskich zbrodni – mówił olkuski wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń.

O miejsca pamięci na olkuskim Starym Cmentarzu dbają olkuscy harcerze. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

67_okupacja_13

67_okupacja_12

67_okupacja_10

67_okupacja_5

67_okupacja_3

67_okupacja_4

67_okupacja_2

67_okupacja1

67_okupacja_9

67_okupacja_7

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
OGANGA II
OGANGA II
12 lat temu

Nie widzę tam radnego Piaśnika, a dlaczego? – on lubi być i uczyć się przemawiać, ale biedaczkowi to ciężko i śmiesznie wychodzi. Szkoda,że tego nie kuma.

Młody
Młody
12 lat temu

A ja widzę że kolejna wymiana pokoleniowa blisko. Niektórzy się jeszcze ratują, ale nie pomoże farba, róż kiedy ….

Konopnicka
Konopnicka
12 lat temu

Nie będzie niemiec pluł nam w twarz .
I dzieci nam germanił….

info
info
12 lat temu

Na pierwszym zdjęciu (od góry) – kwiaty pod pomnikiem składa
p. Stefania Wernik, sekretarz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Olkuszu, urodzona w KL Auschwitz. Na temat Jej wojennej historii można przeczytać w poniższym linku:

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=my&dat=20090122&id=my12.txt

trzeba przypominać
trzeba przypominać
12 lat temu

piękna uroczystość, wyrazy uznania dla Jej organizatorów