Olkusz
„Dzwon Zygmunta”, „Korony Jagiellońskie”, „Pieśń ułańska”, „Wejście do krematorium w Oświęcimiu” – cztery dzieła Władysława Wołkowskiego z cyklu „Strojeńce polskie” stały się własnością Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.
Muzeum twórczości Władysława Wołkowskiego, zwanego Michałem Aniołem wikliny, mieści się w olkuskim Dworku Machnickich. Artysta tworzył z naturalnych materiałów takich jak wiklina, słoma, sznur czy drewno. Wspomniane strojeńce to makaty wykonane ze sznurów, głównie nawiązujące do wydarzeń z historii Polski. Zwiedzający mogli je oglądać wcześniej w olkuskim muzeum, gdzie znajdowały się w depozycie. Teraz są już własnością MOK-u, który zarządza muzeum.
We wtorek podpisano umowę kupna trzech dzieł z cyklu „Strojeńce polskie” („Dzwon Zygmunta”, „Korony Jagiellońskie”, „Wejście do krematorium w Oświęcimiu”) oraz umowę darowizny jednego dzieła artysty („Pieśń ułańska”) z Joanną Niemirską, bratanicą Władysława Wołkowskiego.
– Myślę, że to dla nas bardzo ważny dzień. Olkusz może się poszczycić najbogatszą kolekcją w Polsce i na świecie dzieł Władysława Wołkowskiego. Dotychczas w tym miejscu prezentowaliśmy przede wszystkim małe formy Wołkowskiego. Od czasu do czasu dane nam było, dzięki uprzejmości pani Joanny Niemirskiej, prezentować „Strojeńce polskie”, które są jej własnością i stanowią zupełnie odrębną kategorię w działaniach artysty. Możemy poszczycić się się tym, że mamy dwa egzemplarze – „Makatę renesansową” i makatę „Kłosy”, które były wprowadzeniem do „Strojeńców polskich”. Strojeńce polskie” miały być ukoronowaniem jego działań zmierzających do wyrażenia harmonii między człowiekiem a naturą. Przełamywały też monotonię cywilizacji technicznej – mówiła Grażyna Praszelik – Kocjan, instruktor MOK – u w Olkuszu.
MOK na zakup dzieł otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 20 tys. złotych. 1 000 złotych to wkład własny MOK-u. – Bardzo się cieszymy, że pani Joanna Niemirska do trzech zakupionych dzieł dokłada jedno w formie darowizny. Olkusz będzie właścicielem kolejnych wspaniałych eksponatów Władysława Wołkowskiego, które wzbogacą nasze miasto pod kątem atrakcji turystycznych – mówił kierownik MOK – Centrum Kultury Wojciech Ozdoba.