Olkusz

Kilkanaście osób wzięło udział w spacerze historycznym „Śladami olkuskiej Solidarności”, jaki odbył się w sobotę 20 listopada.Organizatorem spaceru było stowarzyszenie „Res Sacra Miser”.

Przed olkuskim Punktem Informacji Turystycznej, gdzie rozpoczynała się trasa spaceru, jego uczestników powitali Jacek Sypień prowadzący spacer i Maria Jędrysik, pomysłodawczyni całego projektu i działaczka olkuskiej Solidarności od 1980 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymali karty gry miejskiej w formie questu, jaki został opracowany w ramach projektu. Następnie wyruszyli na wycieczkę, w trakcie której odwiedzili wybrane miejsca związane z historią olkuskiej „Solidarności”. O powstaniu i działalności związku opowiadali ówcześni działacze „Solidarności”.

Swoimi wspomnieniami podzielili się m.in. Stanisław Gil, przewodniczący Miejskiej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w Olkuszu w latach 1980-1981, wspomniana Maria Jędrysik, czy Józef Kmiecik. Z kolei Stefan Gałka, autor wystawy fotograficznej „Walka o wolność” pokazującej działalność olkuskiej „Solidarności” przygotował dla wszystkich uczestników katalogi wystawy z archiwalnymi fotografiami. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzili m.in. Krzyże Solidarności przy olkuskiej bazylice, siedzibę MKK, a następnie Komitetu Obywatelskiego „Ziemia Olkuska”, czy pomnik gen. Stefana Buchowieckiego w parku miejskim.

Spacer historyczny był jednym z elementów projektu „Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy”, jaki realizuje stowarzyszenie „Res Sacra Miser” przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Celem całego projektu jest upowszechnienie roli, postaw i zasług mieszkańców Olkusza, którzy działali w okresie Solidarności, a także najważniejszych wydarzeń tego okresu na terenie Olkusza i ziemi olkuskiej. W ramach projektu została opracowana gra miejska „Szlakiem Olkuskiej Solidarności” w formie questu, który daje uczestnikom możliwość samodzielnego odwiedzenia wybranych miejsc związanych z historią olkuskiej Solidarności, a także poznania najważniejszych wydarzeń tego okresu.

Ulotki z questem zostały przekazane do wszystkich olkuskich szkół i mogą stać się pomocą dydaktyczną podczas przeprowadzania żywych lekcji historii. W ramach projektu zostanie także wydana broszura, w której zostanie nie tylko przedstawiona historia olkuskiej Solidarności, ale także wywiady z osobami, które tworzyły Solidarność w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. Planowane jest także otwarte spotkanie, podczas którego zostaną przedstawione efekty projektu.

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze