Mając na uwadze dobro i rozwój szkoły nasi nauczyciele i uczniowie od dawna angażowali się w działania zmierzające do poznania historii, języka i kultury innych krajów, a także utrzymania trwałych i przyjaznych więzi partnerskich w formie wymian młodzieży. „Szkoła intensywnie realizuje zadania z zakresu edukacji wielokulturowej poprzez międzynarodowe kontakty uczniów ze swoimi rówieśnikami”, podkreśla pani mgr Iwona Sroka, dyrektor II LO. II LO może się poszczycić najdłuższą w powiecie, bo ponad dwudziestoletnią wymianą uczniowską z niemieckim Gimnazjum Kirn w Nadrenii-Palatynat. Wymiana ma charakter sformalizowany i odbywa się przy współpracy z fundacją „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”. Co roku koordynator wymiany przygotowuje projekt polsko-niemieckich spotkań umożliwiających nie tylko doskonalenie umiejętności językowych, ale także stwarza możliwości wzajemnego poznania obyczajów, tradycji, historii i zabytków kultury naszych krajów. Tygodniowy pobyt młodzieży w szkołach jest wypełniony zajęciami integracyjnymi, warsztatami historyczno-językowymi, zajęciami muzyczno-teatralnymi, projektami artystycznymi i zajęciami sportowymi. Nieodłącznym elementem wspólnych spotkań są atrakcyjne wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Natomiast praktycznym sprawdzeniem umiejętności językowych są wieczorne rozmowy z domownikami, u których młodzież jest zakwaterowana.  

Podkreślając wymierne efekty polsko-niemieckich kontaktów pani Anna Olejniczak-Irla, polski koordynator stwierdziła: „Dialog między naszymi szkołami odbywa się na wielu płaszczyznach. Kontynuowanie tradycji wymiany z zaprzyjaźnioną szkołą z Kirn jest jednym z moich osobistych priorytetów. Nasi uczniowie przekraczają mentalne stereotypy, mają możliwość poznania stylu i realiów życia swoich rówieśników w innych krajach oraz sprostać wyzwaniom edukacyjnym XXI wieku”.

Natomiast dzięki przystąpieniu szkoły do nowatorskiego projektu „Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów” II LO po raz kolejny gościło ponad 60. osobową delegację z zaprzyjaźnionej szkoły Regional High School w Ramla-lod w Izraelu. Wspólnym spotkaniom towarzyszą zajęcia integracyjne, warsztaty historyczno-literackie i lekcje multimedialne. Obowiązkową i ulubioną atrakcją naszych gości jest lekcja polskich tańców narodowych, których nauka jest świetną zabawą.  

Cele edukacyjne, poznawanie innych kultur i zacieśnianie więzi między państwami to ważne aspekty międzynarodowych spotkań młodzieży, ponad to według pani Magdaleny Kosno, organizatora współpracy polsko-izraelskiej „niecodzienne spotkania z młodzieżą izraelską pozwalają znosić wzajemne stereotypy, uczą szacunku dla odmienności, a także pozwalają zaspokoić młodzieńczą ciekawość świata”.  Młodzież i nauczyciele po raz kolejny udowadniają, że społeczność II LO jest otwarta na nowe wyzwania i chętnie angażuje się w międzynarodową współpracę.

Tekst: II LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze