Uczniowie olkuskich szkół już po raz piąty mieli szansę uczestniczyć w interdyscyplinarnym projekcie „Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce”, który zorganizowały Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla. Jak się okazuje, instrument z ponad 400-letnią historią nadal inspiruje współczesną młodzież, czego dowodzą powstałe prace.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w dwóch cyklach warsztatów – interdyscyplinarnych, zorganizowanych w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie oprócz organów, znajduje się wiele cennych zabytków malarskich i rzeźbiarskich, a później w warsztatach poetyckich, fotograficznych i plastycznych. Owocem ich spotkań były prace zgłoszone do konkursu w czterech kategoriach: poezja, fotografia, prezentacja multimedialna i praca plastyczna. – Autorzy, kilkunastolatkowie, na pewno nie mają się czego wstydzić. Po ich pracach widać, że młodzież potrzebuje inspiracji dla swoich przeżyć. Nastroiła ich nie tylko muzyka grana na organach, ale również bogactwo pamiątek historycznych zgromadzonych w bazylice. Młodzi potrzebują tego rodzaju sacrum, bo pobudza ich do refleksji i głębokich przeżyć – podsumował polonista Marek Pieniążek, przewodniczący jury w konkursie poetyckim.

W projekcie udział wzięło 12 szkół, z których zgłoszono 108 prac plastycznych, 15 prezentacji i 80 fotografii. – Młodzież bardzo chętnie bierze udział w takich działaniach, a poziom prac z roku na rok jest coraz lepszy. Mają okazję wiele się nauczyć o swoim mieście, ale oprócz tego wykazać się własnymi talentami – uważa Stanisław Wywioł, olkuski artysta malarz. Na szczególną uwagę zasługują prace fotograficzne, których nie powstydziliby się profesjonaliści. – Jestem zaskoczony poziomem ich poziomem, ale najbardziej podoba mi się efekt końcowy tego projektu, czyli kalendarz, który łączy ze sobą obraz i słowo pisane. Wydaje mi się, że wokół nas jest dużo obrazów, a czasem brakuje słów – podsumował fotograf Krzysztof Boniecki.

W kategorii rysunek i malarstwo pierwsze miejsca zajęli: Anna Gruca (SP2) i Maria Gęgotek (Gim. 4). Najlepsze prace fotograficzne wykonali: Julia Dudek (SP2), Kinga Kula (Gim. 1) i Piotr Radwański (I LO). Spośród zgłoszonych prezentacji multimedialnych jurorom do gustu najbardziej przypadła praca Dominiki Karczewskiej (Gim. 1).

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: http://swdw.pl/hummel2013wyniki.pdf

przyjazn hummel2

przyjazn hummel2

przyjazn hummel2

przyjazn hummel2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze