Glutaminian Sodu – grupa teatralna z olkuskiego Miejskiego Ośrodka Kultury zdobyła II miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Amatorskich.

7 grudnia zespół teatralny wziął udział w Crash Testach organizowanych przez Miejski Dom Kultury „Koszutka” w Katowicach. Celem wydarzenia była konfrontacja, ale również wymiana doświadczeń offowego ruchu teatralnego z całej Polski.

Glutaminian Sodu zdobył 2 miejsce grając spektakl „Klechda w 9 stacyjach o bracie Janie Łamignacie, co w obronie opactwa i wina swą pałą wywinąwszy 13722 chłopa zdmuchnął, nie licząc kobiet i dzieci, ręce przy tym i wywijając” powstały na motywach powieści Franҫois Rabelais. Duet założycieli Glutaminianu, reżyserzy Klechdy, Agnieszka Wołoszyn oraz Maciej Nabiałek wraz z 21 aktorami Glutaminianu, pod czujnym okiem aktorów Kingi Matusiak – Laseckiej oraz Daniela Laseckiego przez kilka miesięcy pracowali nad sztuką.

Podczas Crash Testów Olkuski Glutaminian Sodu zmierzył się z 5 zespołami teatralnymi: Teatrem Ludzi Pracujących, Kompanią Teatralna Mamro, Teatrem Poświęconym oraz Teatrem Reduta Śląska.

Grupa nie tylko zmierzyła się z zespołami, ale również poznawała najnowsze trendy sceniczne i sprawdzała aktualną kondycję środowiska teatralnego. Przewodniczącym konkursowego jury oraz prowadzącym warsztaty był Zbigniew Stryj, polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, autor scenariuszy i tomików poetyckich.

Glutaminian Sodu nie zwalnia tempa i już pracuje nad kolejnymi wydarzeniami. W 2020 roku Glutaminian po raz kolejny przeniesie Olkusz w teatralny świat podczas XI Olkuskiej Nocy Teatru, zaczaruje Olkusz podczas happeningów oraz przeprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z powiatu.

Źródło: MOK Olkusz

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu Bukowno

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o