Olkusz

W 2021 roku Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu obchodzi 20-lecie istnienia. W ciągu tych dwóch dekad Galeria zorganizowała ponad 300 wystaw oraz setki koncertów i spotkań literackich, międzynarodowych plenerów malarskich, konkursów plastycznych i poetyckich, dzięki którym olkuska placówka wystawiennicza stała się jedną z wiodących krajowych galerii sztuki, tym samym na trwałe zapisując się w kulturze polskiej.

W Jubileuszowym Roku olkuskie BWA zintensyfikowało działalność, by w ten sposób podkreślić wagę jubileuszu i wartość osiągnięć z dwudziestoletniej niebywale bogatej oferty, jaką Galeria proponuje miłośnikom sztuki, muzyki i literatury. W roku dwudziestolecia zaplanowano szereg wystaw prezentujących najwybitniejszych twórców polskich i nie tylko, wśród nich na czoło wysuwa się prezentacja rysunku Zdzisława Beksińskiego z kolekcji jego francuskiego przyjaciela i marszanda Piotra Dmochowskiego, której uroczysty wernisaż odbędzie się 18 czerwca 2021 roku. Oniryczna, surrealistyczna, niezwykle atrakcyjna wizualnie twórczość Zdzisława Beksińskiego sprawiła, że jest on bodaj najpopularniejszym polskim malarzem współczesnym, którego obrazy sprzedają się za setki tysięcy złotych, wystawy są oblegane przez jego wiernych wielbicieli, a Muzeum w Sanoku, gdzie znajduje się największa kolekcja prac tego artysty, czy stała ekspozycja w Nowohuckim Centrum Kultury (prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich), ściągają rzesze wielbicieli Beksińskiego z całego świata! To wielki zaszczyt dla Olkusza, że będzie mógł gościć wystawę tego artysty, ale także dowód, że nawet w tak małym ośrodku, jak Srebrne Miasto, może funkcjonować instytucja kultury, której dorobek predestynuje ją do prezentowania najważniejszych, najwybitniejszych twórców współczesnych. Wernisaż poprzedzi uroczysta Gala, która odbędzie się w auli Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu również 18 czerwca, rozpoczęcie o godz. 16.00. Gali towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej. Podczas uroczystości wręczone zostaną statuetki 20-lecia Galerii BWA w Olkuszu dla patronów, sponsorów i dobroczyńców Galerii.

Skoro Galeria BWA w Olkuszu jest placówką, która działa nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, w Roku Jubileuszowym nie może zabraknąć w niej wystaw międzynarodowych; takich prezentacji zaplanowano trzy: już w styczniu odbyła się wystawa Eko-Art, która organizowana była we współpracy z krakowskim oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków; pokazano na niej prace twórców polskich i zagranicznych, dla których ekologia nie jest pustym słowem. Warto dodać, że dwie z prezentowanych prac zostały podarowane przez artystów do Kolekcji Sztuki Współczesnej BWA Olkusz (instalacja p.t. „Śmiercionośne korespondencje – Nowy Jork 2001” autorstwa prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej o wartości 25 tys. zł, oraz rzeźba Jolanty Kuśmierskiej pt. „Lucyfer”, wartości 4 tys. zł). Z kolei w lipcu zaplanowano wystawę prac artystów z Gruzji; od lat wśród uczestników organizowanego przez BWA Olkusz  Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz (w 2021 roku odbędzie się jego XVII edycja!) goszczą artyści z Gruzji, m.in. Taimuraz Kharabadze, Zurab Phagava, Anton Chogovadze i Gocha Chkaidze – artyści wyjątkowo oryginalni, BWA uznało więc, że najwyższy czas pokazać dużą, przekrojową wystawę współczesnego malarstwa gruzińskiego, która zorganizowana będzie we współpracy z tamtejszym związkiem malarskim. Międzynarodową wystawą będzie oczywiście także wystawa poplenerowa XVII edycji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2021, na który – jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli – zaproszeni zostaną artyści z wielu krajów. Olkuskie plenery cieszą się uznaniem i renomą w polskim i europejskim środowisku artystycznym, brali w nich udział twórcy z kilkunastu krajów, w tym z tak odległych jak Meksyk czy Chiny; w zbiorach BWA znajduje się wiele prac powstałych podczas plenerów.

Galeria olkuska przykłada ogromną wagę do promowania miejscowego środowiska artystycznego i własnej kolekcji malarstwa współczesnego, w której znajduje się już ponad 550 prac twórców polskich i zagranicznych – o wysokiej wartości artystycznej i materialnej. W Roku Jubileuszowym zaplanowano w Olkuszu dwie istotne wystawy artystyczne prezentujące dorobek miejscowych artystów: tradycyjna, doroczna Wystawa Artystów Olkuskich oraz wystawa najcenniejszych prac olkuskich twórców (w tym również dzieła z Kolekcji Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu). Ta druga wystawa prezentowana jest obecnie w Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie. Obu wystawom będą towarzyszyć okazałe albumy, których wydanie uświetni Rok Jubileuszowy. Tego typu prezentacje i wydawnictwa są dla artystów, którzy obdarowują Galerię swoimi pracami, dowodem, że warto wzbogacać olkuską kolekcję, bo ich obrazy, grafiki, rzeźby nie trafiają do magazynu, ale są pokazywane na wystawach i zamieszczane w wydawnictwach, tym samym promują twórców i ich dorobek.  

Doroczna Wystawa Artystów Olkuskich 2016

Spośród wystaw indywidualnych artystów polskich, które odbyły się lub odbędą w Roku Jubileuszowym w Galerii BWA w Olkuszu, zwracają uwagę następujące prezentacje: wystawa zdjęć wielkoformatowych znakomitego fotografika z Kielc Arkadiusza Sędka (wystawa zrealizowana), wystawa rzeźby cenionego twórcy z Nowego Sącza Andrzeja Szarka, wystawa przekrojowa małopolskiego środowiska artystycznego z Nowego Targu i Gorlic, wystawy malarstwa pochodzących z Miechowa Krystyny Olchawy i Marka Hołdy (prace tego drugiego wystawione były na przełomie lutego i marca), świetnego malarza i grafika z Buska Zdroju Bogdana Ptaka (wystawa właśnie zakończona), malarza z Ostrowca Świętokrzyskiego Artura Bartkiewicza i innych.  

Rok 2021 to również szereg innych działań, jakie zaplanowało olkuskie BWA, bo nie samym malarstwem i sztuką Galeria żyje; przyszły rok to XXI Olkuskie Zaduszki Jazzowe, impreza już wręcz otoczona legendą, w której uczestniczyła cała śmietanka polskiego, aczkolwiek nie tylko, jazzu, by wspomnieć saksofonistę Janusza Muniaka, wokalistkę i aktorkę Joannę Kulig, czy zespół Pronto Mama – w 2021 roku BWA znów chce zaprosić znane polskie zespoły jazzowe. Rok 2021 to również XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia, ceniony w środowisku literackim jako bardzo prestiżowy, a co istotne, zdobywca I nagrody ma także sfinansowany tom poetycki, co jest wyjątkowe jak na polskie warunki i przyciąga do konkursu nawet uznanych twórców (np. Bartosz Konstrat, któremu wydano tom „Dzika kość” nominowany do Nagrody Silesiusa, czy Krystyna Myszkiewicz, której tom, wydany przez BWA, był nominowany do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”). Galeria liczy też bardzo na uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Kolaż-Asamblaż, jedynego tego typu w Polsce i w Europie, który cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem profesjonalnych twórców. Nie zapominajmy również o VII Festiwalu Sztuki i Muzyki Sakralnej (początek 23 kwietnia), podczas którego odbędą się nie tylko dwie wystawy sztuki (rzeźby Marity Benke-  Gajdy i prac wykonanych w technice własnej Pawła Legutko), ale i koncerty muzyków m.in. z Opery Krakowskiej, z którą olkuska Galeria współpracuje od lat.

Podczas Jubileuszowego Roku zaproszeni do BWA w Olkuszu będą wybitni autorzy polskiej literatury: Ewa Lipska,  Marcin Świetlicki, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Maciej Melecki, Bogdan Prejs, Jacek Dehnel, Mariusz Grzebalski, Konrad Wojtyła,  Marcin Pilis czy Marcin Zegadło.

Warto więc na bieżąco śledzić, co się dzieje w BWA Olkusz, by móc, na tyle, na ile to możliwe w sytuacji pandemii, uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego regionu.  

Honorowymi Patronami Roku Jubileuszowego 20-lecia Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu są: Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Mecenasi GSW BWA w Olkuszu: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o. , Creaton, Drukarnia Grafpress.  

GSW BWA w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze