Melancholijny jesienny nastrój, jaki za sprawą zachmurzonego nieba, deszczu i wiatru ogarnął w niedzielę 16 marca nasze miasto, ustąpił nagle popołudniu. Co prawda nie można było owej odmiany dostrzec na ulicach, ale doświadczyli jej ci olkuszanie, którzy zdecydowali się na spotkanie z pełnym wiosennej energii, słońca i optymizmu koncertem „Operetki Czar” w Miejskim Domu Kultury.
Właśnie co wymieniony tytuł imprezy okazał się być nieco mylącym. Występujący na scenie MDK artyści mają w swym liczącym ponad 200 utworów repertuarze nie tylko znane i lubiane arie, znakomite duety pochodzących z nieśmiertelnych dzieł twórców operetek. Wykonują również przeboje musicalowe oraz wciąż popularne polskie piosenki filmowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Tak urozmaicony program przygotowali również na koncert w Olkuszu. Jednak z powodu wysłuchania nie tylko operetkowych arii nikt reklamacji nie wnosił. Wręcz przeciwnie, na przykład podczas rozsławionej przez Eugeniusza Bodo piosenki „Już taki jestem zimny drań” publiczność ochoczo włączyła się do śpiewu.
Czas najwyższy przedstawić goszczących u nas artystów. Ewa Mierzyńska (sopran) i Andrzej Smogór (baryton) jako duet koncertują na terenie całego kraju. Ich repertuar, poza wymienionymi wcześniej, obejmuje również pieśni religijne. W 2008 r. oboje artyści nagrali płytę „Kolędy w Bazylice”. Oboje mieli okazję pracować razem przez lata, o czym za chwilę, dzięki czemu doskonale rozumieją się na scenie.
Ewa Mierzyńska jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego (kulturoznawstwo). Solistka Operetki Śląskiej w Gliwicach (po zmianie nazwy w 2001r. Teatru Muzycznego w Gliwicach). W sezonach 1993–1995 współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie, od 1999 z Teatrem Młodego Widza w Katowicach, a ponadto także z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w ramach nowo powstałej Płockiej Sceny Muzycznej. Koncertowała z Orkiestrami Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Bonieckiego, Tadeusza Mazurka, Macieja Niesiołowskiego, Andrzeja Zubka i innych. Ma na koncie liczne koncerty kameralne i estradowe w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy – koncert w Ambasadzie Polskiej w Rzymie). W 2005r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza w dziedzinie kultury. Jest współzałożycielką Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej w Dąbrowie Górniczej. Od maja 2004r. do czerwca 2007r. była Głównym Doradcą ds. Artystycznych i solistką Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Andrzej Smogór jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Wokalno – Aktorskim, solistą Operetki Śląskiej w Gliwicach (po zmianie nazwy w 2001r. Teatru Muzycznego w Gliwicach). W latach 1993–1995 współpracował z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Stale współpracuje z Teatrem Młodego Widza w Katowicach, Płocką Orkiestrą Symfoniczną w ramach Płockiej Sceny Muzycznej. Koncertował z Filharmonią Kaliską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Śląską pod batutą Jacka Bonieckiego, Tadeusza Mazurka, Macieja Niesiołowskiego, Andrzeja Zubka i innych. Koncerty kameralne i estradowe w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy-koncert w Ambasadzie Polskiej w Rzymie). Jest współzałożycielem Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej w Dąbrowie Górniczej. Od lipca 2004r. do maja 2007r. był Dyrektorem Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i solistą Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej.
Obok zdolności wokalnych i organizacyjnych kolejnym talentem Andrzeja Smogóra, który miała okazję poznać olkuska publiczność, jest dar opowiadania. W przerwach między wykonywanymi utworami wprowadzał słuchaczy w klimat kolejnych kompozycji, okraszając przemowy ciekawostkami i swymi osobistymi refleksjami.
Akompaniujący parze śpiewaków pianista i aranżer Adam Mazoń od 1983 r. związany jest z Operetką Śląską, obecnie z Gliwickim Teatrem Muzycznym, gdzie m. in. pełnił funkcję kierownika chóru. Współrealizował polskie prapremiery musicali „West Side Story” Leonarda Bernsteina, „Chicago” Johna Kandera, „Oklahomy!” Richarda Rodgersa, musicalu „Footloose” Toma Snow’a, czy „High school musical”. Jest założycielem grupy wokalnej Sing Connection, którą wraz z przyjaciółmi prowadzi od 1998r. W Gliwickim Teatrze Muzycznym zrealizował jako kierownik muzyczny kilka spektakli, m. in. widowisko „Mickiewicz”, polską prapremierę musicalu „Grają naszą piosenkę” Marvina Hamlischa, a w 2004r., widowiska „Wiedeń moich marzeń” i „W wiedeńskim nastroju”.
Tekst nadesłany przez MOK Olkusz