Tegoroczne dożynki w gminie Olkusz, których gospodarzem był w tym roku Kosmolów, były wyjątkowe, bo mieszkańcy i zaproszeni goście świętowali jednocześnie 700-lecie istnienia tego sołectwa. Święto plonów rozpoczęła tradycyjnie Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, odprawiona w Kościele Parafialnym pw. NMP Częstochowskiej. Kolorowy korowód, prowadzony przez krakowskiego Lajkonika, przeszedł główną ulicą Kosmolowa pod Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej, gdzie tradycyjnie ośpiewano dożynkowe wieńce i podzielono między uczestników chleb z tegorocznych zbóż. Starostami dożynek byli Aneta i Adam Woszczkowie.

Małgorzata Bień, sołtys Kosmolowa, powitała wszystkich gości, przypominając historię swojego sołectwa, która ma już 700 lat, a także miejscowe zabytki – milowy słup wystawiony przez króla Jana III Sobieskiego, kapliczkę pw. św. Floriana i polny krzyż z XVII w. Z jej inicjatywy Kosmolów wzbogacił sie o kolejny interesujący obiekt – głaz z pamiątkową tablicą z okazji 700. jubileuszu istnienia sołectwa, który został odsłonięty podczas sobotnich uroczystości.

Wspólną zabawę rozpoczęła Krakowska Grupa Folklorystyczna z Mydlnik, wykonująca przede wszystkim utwory na ludową nutę. Goście dożynkowi mieli też okazję zobaczyć występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej pod kierunkiem Beaty Nowak i przy akompaniamencie Lucjana Mrówki, jaki działą przy olkuskim MOK-u, a także występy taneczne i wokalne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kosmolowie. Koncert dało też olkuskie Ognisko Muzyczne „Żaczek”. Obchodom jubileuszowym towarzyszyła wystawa zdjęć historycznych sołectwa i współczesna dokumentacja życia społecznego. Wszyscy mieszkańcy bawili się podczas zabawy tanecznej, a po zmroku niebo rozbłysło sztucznymi ogniami.

Organizatorami Dożynek Gminnych 2013 i obchodów 700-lecia Kosmolowa byli:
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Sołectwo Kosmolów oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:42467}{joomplu:42461}{joomplu:42446}{joomplu:42430}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Balanga
Balanga
9 lat temu

To była karykatura dożynek. Jeżeli ktoś nie potrafi coś zorganizować to niech się do tego nie zabiera. W naszej gminie nie ma już rolnictwa, a wiec i dozynki są fikcja. W ubiegłym roku zorganizowano dożynki w Jaroszowcu, to już lepiej byłoby zorganizować dozynki na którymś z osiedli olkuskich może słowiki, albo, albo, albo czarna góra tam jest jeszcze trochę ogródków przydomowych.

Młody
Młody
9 lat temu

A to się porobiło:
– SLD najlepiej w kościele się czuje,
– krawaciorze najważniejsi na dożynkach, ręki do „upieczenia „chleba nie przyłożyli ale do jedzenia pierwsi,
– Kosmolów był przed Krakowem i Olkuszem a lajkonik to w Kosmolowie pewnie się urodził …

Folklor f-t-est
Folklor f-t-est
9 lat temu

[quote name=”gospodarz na zagrodz”]z Bogiem zasiali, z Bogiem zebrali ,po bozemu spozywac bedą, a że farorza zaprosili na swoje podwórko to ich sprawa. Dziub w kubeł nic ci do tego,
ciagnij swwgo diabła za rogi na swoim ppodwórku, my nie ciekawi twej opinii.[/quote]
bóg nie istnieje, i w tym cały szkopuł 😆

gospodarz na zagrodz
gospodarz na zagrodz
9 lat temu

z Bogiem zasiali, z Bogiem zebrali ,po bozemu spozywac bedą, a że farorza zaprosili na swoje podwórko to ich sprawa. Dziub w kubeł nic ci do tego,
ciagnij swwgo diabła za rogi na swoim ppodwórku, my nie ciekawi twej opinii.

Folklor f-t-est
Folklor f-t-est
9 lat temu

[quote name=”sołtys kierdziołek”]przyznaj sie na wsi ześ ty od tego durnego wpisu a widlami cie pogonia[/quote]
Nigdy i nigdzie nie napisałem, że będzie łatwo, ale próbować trzeba bo nam Polskę zczernią od morza do Tatr. Obejrzyj fotografie do nr 51 włącznie i sam przyznaj, czy nasza Polska kolorowa Wieś nie wygląda pięknie bez tych ubranych w czerń mącicieli i nudziarzy, no sam przyznaj!

sołtys kierdziołek
sołtys kierdziołek
9 lat temu

przyznaj sie na wsi ześ ty od tego durnego wpisu a widlami cie pogonia

Folklor f-t-est
Folklor f-t-est
9 lat temu

Na 58 fotografii w albumie, ksiądz pojawił się dopiero na 52., do tego momentu byłem szczęśliwy, że w końcu na polską wieś dotarła NORMALNOŚĆ! No ale muszę przyznać, że miejsce 52. to też nie jest złe miejsce, adekwatne do roli, jaką księża i kościół powinni odgrywać w naszym życiu – miejsce odległe. Zaczynam lubić Kosmolów, mam nadzieję, że w ślad za świeckim Kosmolowem podążą inne wsie powiatu olkuskiego. Wieś może być naprawdę piękna jak chce! KOLOROWA bez czerni !!! Pozdrawiam! 😆