Wysoka frekwencja i bardzo dobre prace na corocznej wystawie Fotograficy Olkuscy stają się powoli tradycją. Mamy wielu doskonałych fotografów, zarówno po stronie profesjonalnej, jak również wśród osób, które fachowcami by siebie nie nazwały, ale lubią fotografować i wychodzi im to całkiem nieźle. W tym roku można było zgłaszać tylko jedną fotografię. Ostatecznie do wystawienniczych antyram w pawilonie Centrum Kultury trafiło 69 prac tyluż autorów. Pełna sala świadczy o tym, że pomysł zgromadzenia prac fotograficznych mieszkańców Ziemi Olkuskiej był strzałem w dziesiątkę.
Podobnie jak w latach poprzednich, i w tym roku, komisarz wystawy Antoni Kreis, miał problem z wyborem tych prac, które ostatecznie miały trafić na wystawę. Powodem była bardzo duża ilość nadesłanych zdjęć. – Z radością co roku przybywam do Olkusza, żeby przechadzać się „ścieżkami” pomiędzy dziesiątkami rozłożonych na podłodze zdjęć i oglądać świat oczyma fotografów związanych z tym miastem. Już pierwszy rzut oka na fotografie zapowiada pewne zaskoczenie: poprzednie edycje spotkań z olkuską fotografią wyrobiły we mnie przekonanie, że najważniejszym tu tematem pozostanie pejzaż. I pierwsza niespodzianka: w tym roku pejzażyści zdecydowanie w odwrocie. Dominują natomiast zwolennicy fotografii portretowej. A ponadto – co cieszy najbardziej – zdecydowana większość prac portretowych to prace na wysokim poziomie – zauważa fotograf i kurator olkuskiej wystawy Antoni Kreis, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Gatunek, który tradycyjnie również jest w mniejszości to fotografia reportażowa. Nie wynika to raczej z faktu, że reportażystów u nas nie ma. Są i to w dodatku wśród współautorów wystawy. Nie wiadomo jednak, czym wytłumaczyć fakt, że na wystawę zgłaszają inne swoje prace, nie te reportażowe. Być może jest to wskazówka na następny rok.
Wśród 69 prac można znaleźć sporo zdjęć bardzo dobrych. Każdy subiektywnie może wybrać te, jego zdaniem najbardziej interesujące. Ile punktów widzenia, tyle ocen. Chociaż wystawa Fotograficy Olkuscy nie jest konkursem, a raczej przeglądem dokonań twórczych w roku ją poprzedzającym, to są takie prace, których autorom należą się szczególne słowa uznania. Ich warsztat, dobór tematu i doskonały zmysł fotograficzny z roku na rok wydają się mieć potwierdzenie w coraz to lepszych fotografiach. Kompilacją tych cech są fotografie Michała Kurka, Grzegorza Przetakiewicza, Tomasza Witeckiego, Marcina Andrukowicza, Barbary Zawisz, Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, czy też Michaliny Warskiej. Łukasz Dwornik zaproponował tryptyk będący socjologicznym studium człowieka zmęczonego życiem, doskonale zresztą korespondujący tematycznie z dwiema innymi pracami – Barbary Sygulińskiej i Adama Sowuli. Zdjęcie Piotrka Drozdowskiego oddaje w pełni symbolikę górującą nad miastem. Zarys kościoła i neon McDonald`a na tle zachodzącego słońca to motyw fotografowany dziesiątki razy, ale chyba po raz pierwszy z takim powodzeniem. Wśród portretów walorów artystycznych nie można odmówić tym autorstwa Magdaleny Żurek, Tomasza Ziachowicza, Kamili Mol, Alberta Woźniaka czy Agnieszki Dobrzańskiej. Wśród aktów kobiecych na uznanie zasługują prace Piotra Kajdy i Andrzeja Karonia. Zaprezentowane w tym roku zdjęcia jasno dowodzą, że olkuscy fotograficy szukają inspiracji nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale sporo podróżują, przywożąc ze swoich wojaży doskonałe zdjęcia, dając nam tym samym powiew egzotyki. Kolejna edycja projektu już za rok i warto mieć na uwadze uczestnictwo w nim już teraz, podczas fotograficznych plenerów i wyjazdów. Kto nie mógł przybyć na wernisaż, może obejrzeć zdjęcia do 10 maja w pawilonie Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32.
Organizatorami wystawy są Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu wraz z działającą w nim Sekcją Fotograficzną. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął „Przegląd Olkuski”.
Na wystawie Fotograficy Olkuscy 2014 zostały zaprezentowane prace : Marcina Andrukowicza, Ireneusza Barczyka, Tadeusza Barczyka, Moniki Cyganek, Edyty Daukszy, Zuzanny Dąbek, Agnieszki Dobrzańskiej, Piotra Drozdowskiego, Łukasza Dwornika, Wojciecha Dyrdy, Andrzeja Filipskiego, Tomasza Galocha, Martyny Grzanki, Sylwii Izdebskiej, Andrzeja Jabłońskiego, Zuzanny Jochemczyk, Piotra Kajdy, Weroniki Kajdy, Andrzeja Karonia, Katarzyny Kędzierskiej, Tomasza Kędziora, Grzegorza Kłeczka, Mateusza Kłębka, Martyn Knap, Anny Kostulskiej, Anny Kościelniak, Emilii Kotnis-Górki, Michała Kurka, Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, Mirosława Lisa, Piotra Łasia, Zdzisława Majcherkiewicza, Dawida Makowskiego, Michała Maliszewskiego, Ewy Matyszkowicz, Szymona Mentlewicza, Martyny Mirek, Kamili Mol, Marcina Mrówki, Janusza Muchy, Agnieszki Nowakowskiej, Sylwii Paciej, Dominika Piątka, Agnieszki Piktas, Klaudyny Połeć, Mariusza Połecia, Anny Przetacznik, Grzegorza Przetakiewicza, Tomasza Romanowicza, Franciszka Rozmusa, Adama Sowuli, Weroniki Sowuli-Maciejczyk, Barbary Sygulińskiej, Katarzyny Szojdy, Krzysztofa Todora, Marka Turleja, Justyny Wadas, Elżbiety Walas, Tomasza Walencika, Michaliny Warskiej, Tomasza Witeckiego, Ireny Włodarczyk, Konrada Wnuka, Alberta Woźniaka, Sandry Zając, Katarzyny Zawady-Pęgiel, Barbary Zawiszy, Tomasza Ziachowicza i Magdaleny Żurek.
Zobacz naszą fotogalerię: