W ubiegły czwartek zainaugurowany został drugi projekt Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, dzięki któremu sfinansowane zostaną zajęcia działającego w naszym mieście Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pieniądze pochodzą z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Pierwszy po oficjalnym rozpoczęciu projektu wykład poświęcony był kinu popularnemu, a wygłosił go prof. Bogusław Skowronek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
W ubiegłym roku Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury realizowało wspólny projekt dla seniorów po raz pierwszy. Dzięki tej współpracy i ministerialnej dotacji kontynuowane były wykłady prowadzone przez wybitnych polskich uczonych. Odbywały się zajęcia z języków obcych i obsługi komputera, ćwiczenia w pływalni, warsztaty malarskie i kursy taneczne, a nie brakowało też przedsięwzięć integracyjnych, jak np. wycieczek. Pozyskane środki pozwoliły ponadto na rozszerzenie oferty UTW m. in. o salę fitness. Spośród nowych inicjatyw wspomnieć należy o aktywizacji wolontariatu, w czym Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” ma wieloletnie doświadczenie i rozliczne sukcesy.
Skupiający blisko 300 słuchaczy Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w Miejskim Ośrodku Kultury. Stąd też honory gospodarza inauguracji projektu pełniła dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan. Przypomniała założenia i efekty współpracy z „Res Sacra Miser” w ubiegłym roku oraz ogłosiła, że współpraca na rzecz uczelni podjęta została ponownie. By przedsięwzięcie mogło dojść do skutku niezbędne było pozyskanie środków, teraz konieczne jest bieżące organizowanie zajęć, prowadzenie dokumentacji itd. Wszystko to wymaga udziału oddanych sprawie ludzi. Podczas inauguracji dyrektor MOK zaprosiła na scenę liderów projektu: prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” Marię Jędrysik, kierującą Działem Organizacji Imprez MOK i zajmującą się na co dzień uczelnią Zdzisławę Gardełę, koordynującą projekt Magdalenę Kotwinowską oraz odpowiedzialną za promocję przedsięwzięcia Annę Delę. Panie te planują objęcie projektem kolejnych zajęć fakultatywnych: tai chi, kinezjologii, gimnastyki rehabilitacyjnej i pilates. Seniorzy będą też mieli okazję uczestniczyć w plenerach malarskim i fotograficznym, a także w uczelnianym turnieju tańca towarzyskiego.
Wkrótce po oficjalnym rozpoczęciu projektu prof. Bogusław Skowronek wygłosił wykład pt. „Wstydliwe przyjemności, czyli dlaczego lubimy kino popularne”. Gdyby wśród słuchaczy obecni byli konserwatywni krytycy filmowi, to z pewnością rzecz cała zakończyłaby się wymianą zdecydowanie odmiennych poglądów. Gość UTW mówił bowiem tego dnia o wartości współczesnych produkcji, a te deprecjonowane są przez niemałą część znawców. Kto ma rację? Oczywiście… odbiorcy, wszak niezależnie od artystycznych walorów ważne jest przede wszystkim to, czy coś nam się podoba, czy nie. Poza tym warto pamiętać o starej mądrej zasadzie: de gustibus non disputandum est.
Jak zapewne czytelnik już się domyślił, wśród zainteresowań wykładowcy istotne miejsce zajmują filmoznawstwo i współczesna sztuka filmowa. Prof. Bogusław Skowronek członkiem Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN, Komisji Edukacji Szkolnej i Akademickiej Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Rady Naukowej Instytutu Filologii Polskiej w swej uczelni. Pełni funkcje opiekuna naukowego i prowadzi zajęcia w Sekcji Filmowej Koła Polonistów przy Instytucie Filologii Polskiej. Jest współautorem pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauczania języka polskiego.
MOK Olkusz
[quote name=”Jon”]Skatepark jest budowany bo dostali dotacje. Czy nie powinni go budować i skorzystać z kasy z unii tylko dlatego ze nie dostali na starostwo? Może niech zaprzestanie UMIG wszystkich inwestycji bo nie ma kasy na starostwo![/quote]
Czy mnie się wydaje, czy Pan Radny B. M. Bujas wskazywał źródła finansowania remontu starostwa? Dotacje są na różne cele, trzeba umieć ich szukać i zdobywać. Trzeba najpierw zadbać o to co już jest, jest wartościowe i popada w ruinę, a potem zaspokajać drugorzędne potrzeby. A gdyby tak jeszcze zapewnić w mieście wzrost gospodarczy, a nie tylko załðużać, to byłoby na jedno i drugie. Tak robią inni i się rozwijają.
Skatepark jest budowany bo dostali dotacje. Czy nie powinni go budować i skorzystać z kasy z unii tylko dlatego ze nie dostali na starostwo? Może niech zaprzestanie UMIG wszystkich inwestycji bo nie ma kasy na starostwo!
Czy to oznacza, że miasto nie ma pieniędzy na potrzebny i cieszący się popularnością wśród starszych osób Uniwersytet Trzeciego Weku? Co będzie jak się skończą dotacje, albo nie uda się ich zdobyć? Dlaczego budowany jest skatepark, a zabytkowe starostwo w samym środku miasta ciągle popada w ruinę? Czy władze zdają sobie sprawę z tego co robią?