amba 1

Rok szkolny 2015/2016 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego upływa za sprawą Jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły w sposób niezwykły i wyjątkowy. Z tej też okazji przygotowano szereg niecodziennych przedsięwzięć i uroczystości z myślą o absolwentach, byłych pracownikach, uczniach i całej społeczności lokalnej.

 

18 maja 2016 r. w ramach obchodów jubileuszowych i organizowanych w szkole Dni Austrii, na zaproszenie dyrektora szkoły Ireny Majdy oraz absolwentki liceum dr Zofii Krzysztoforskiej-Weisswasser, przybył i zaszczycił swą obecnością dostojną Jubilatkę Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Austrii dr Thomas M. Buchsbaum.

Dyrektor liceum powitała serdecznie wszystkich obecnych na spotkaniu gości: Jego Ekscelencję Ambasadora Republiki Austrii w Polsce dr Thomasmc_a M. Buchsbauma, starostę olkuskiego Pawła Piasnego, burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika, zastępcę dyrektora Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Agatę Suszczyńską, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie Ewę Przyjemską- Kondziołkę, dr Zofię Krzysztoforską –Weisswasser, wykładowcę w Instytucie Translatoryki i Slawistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim, tegoroczną laureatkę Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Cordis Nobilis, Zarząd Stowarzyszenia „ Złota Arka” Nauczycieli i Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu oraz zespół redakcyjny „ Zeszytów Historycznych Olkusza” z Prezesem Honorowym Józefem Januszkiem wraz z małżonką oraz prezesem Barbarą Kiszko, a także wiceprezesem, Marią Kallistą, Genowefę Bugajską, prezesa Stowarzyszenia Miasta Partnerskie, Ewę Prządo, przewodniczącą Rady Rodziców. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele grona pedagogicznego oraz uczniowie uczący się języka niemieckiego.

JE Ambasador podczas swojego przemówienia wyraził podziękowanie za zaproszenie i radość z pobytu w tak renomowanej w Małopolsce placówce oświatowej. Dla niego jako Wiedeńczyka i Europejczyka, Polska od jego pierwszego pobytu w naszym kraju w 1975 roku stała się ważnym miejscem, a od września 2013 roku, w związku z objęciem funkcji ambasadora w Polsce jeszcze ważniejszym. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ogromny postęp, jakiego Polska dokonała w ciągu ostatnich 30 lat i stwierdził, że młode pokolenie Polaków może być dumne z osiągnięć swoich rodziców i dziadków. W centrum rozważań pana Ambasadora znalazła się Europa Środkowa, której kraje łączą nie tyle języki i systemy polityczne lecz także tradycja i historia oraz wspólny sposób myślenia i działania. Następnie przeszedł do kwestii członkostwa obu krajów w takich organizacjach międzynarodowych, jak: ONZ, Rada Europy, OECD, OBWE, strefa Schengen i Unii Europejskiej. Podkreślił ważną rolę Unii Europejskiej w procesie transformacji i korzystnego rozwoju gospodarczego Polski.

Dyplomata poruszył również kwestię dwustronnej wymiany gospodarczej między Austrią i Polską. W roku 2015 wymiana handlowa osiągnęła 7 miliardów euro. Polska zajmowała ósme miejsce pod względem eksportu z Austrii i dziewiąte miejsce pod względem importu. Zaznaczył, że inwestorzy austriaccy w Polsce z uwagą obserwują stan sądownictwa i dyskusje o Trybunale Konstytucyjnym. Wspomniał o kryzysie ekonomicznym, który dotknął kraje członkowskie Unii Europejskiej i który nadal jest aktualny oraz o kryzysie imigracyjnym, związanym z falą uchodźców i imigrantów, która zalała Włochy i Grecję, a następnie inne kraje Unii Europejskiej.
Gość z Austrii nawiązał również do wspólnej historii łączącej oba kraje, która sięga roku 1515. Wtedy to doszło do skutku podwójne małżeństwo pomiędzy dziećmi z dynastii Jagiellonów i Habsburgów. Wspomniał o Odsieczy Wiedeńskiej z roku 1683 ( 333 lata temu, kiedy to Król Jan III Sobieski rozgromił olbrzymią armię turecką pod Wiedniem).

Swoje przemówienie zakończył optymistycznym akcentem, wskazując na wielkie wydarzenia czekające na Polskę w tym roku, a mianowicie Szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na które przybędzie również licznie młodzież z Austrii.
W dalszej części młodzież zadawała ambasadorowi pytania w języku niemieckim, które odnosiły się zarówno do wysłuchanego wcześniej przemówienia, jak również do obecnej sytuacji w Austrii oraz pracy i pobytu dyplomaty w Polsce.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród uczniom – zdobywcom nagród w Quizie o Austrii, zorganizowanym i przeprowadzonym przez dr Zofię Krzysztoforską-Weisswasser we współpracy z Agnieszką Piasny – nauczycielką języka niemieckiego. Ambasador wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom: I miejsce zajął Mateusz Zajega (kl I e), II miejsce: Karolina Żaba (kl. IId ), III miejsce: Kamil Majda (kl. IIa). Wyróżnienia otrzymali Agnieszka Zajega (kl. IIa), Barbara Sowula (kl. IIg) i Bartłomiej Gut (kl. Ie).

Po wręczeniu nagród JE Ambasador oraz zaproszeni goście obejrzeli wystawę na temat Austrii, przygotowaną przez Bogusławę Wajdzik w porozumieniu z dr Zofią Krzysztoforską- Weisswasser. Pan ambasador Buchsbaum wpisał się także do Księgi Jubileuszowej i Kroniki Szkolnej. Z okazji tego zaszczytnego wydarzenia, słynny na cały świat Hotel Sacher z Wiednia ufundował Oryginalny Tort Sachera, wypiekany według tajemnej receptury od 1832 roku (czyli od ponad 180 lat), który to osobiście pokroił pan ambasador. Obecni goście mogli delektować się tortem i sernikiem po wiedeńsku, który jako taki nie jest znany w Wiedniu.

W godzinach popołudniowych JE Ambasador spotkał się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Olkusz z burmistrzem Romanem Piaśnikiem, starostą olkuskim Pawłem Piasnym, przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Kucharzykiem, zastępcą burmistrza Bożeną Krok, przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. W czasie wizyty rozmawiano na temat naszego miasta i regionu, a także o możliwościach współpracy. Po krótkim spacerze po Olkuskiej Starówce, ambasador zwiedził Muzeum Afrykanistyczne, którego niektóre eksponaty wzbudziły Jego szczególne zainteresowanie, ponieważ sam przebywał przez pewien czas na kontynencie afrykańskim. Podziwiał również oryginalne i piękne dzieła z wikliny w Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.

Wszystkie przemówienia i rozmowy w trakcie spotkań tłumaczone były konsekutywnie przez panią dr Zofię Krzysztoforską-Weisswasser.

amba 2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze