1

16 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie szkoleniowe dla służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Olkusz. Spotkanie zorganizował Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu w partnerstwie z MOK Olkusz. 

Magdalena Jajkiewicz, przewodnicząca zespołu, powitała sędzię Annę Marię Wesołowską oraz zebranych, wśród których znaleźli się przedstawiciele policji, oświaty, sądownictwa, pracownicy socjalni oraz inne osoby zainteresowane tematyką przemocy.

2

Sędzia Anna Maria Wesołowska, znana wszystkim z lubianego paradokumentalnego serialu, większość swojego życia zawodowego poświęciła walce o wczesną edukację prawną, między innymi o obowiązkowe lekcja prawa w szkołach. -Kiedy dziecko, nastolatek, znajdzie się na sali sądowej, jest już za późno – powiedziała. -Czasu cofnąć się nie da.
Napisała poradnik dla młodzieży, jest społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka, jest też mocno zaangażowana w społeczną kampanię „Powiedzmy STOP szkolnej agresji” mającej na celu nagłośnienie przemocy rówieśniczej i zmianę postaw młodzieży.

4

Do swojej sali sądowej zapraszała uczniów na lekcje wychowawcze i tę praktykę bardzo poleca. Dzięki niej 11 tys. młodzieży łódzkiej wzięło udział w prawdziwych rozprawach. Edukację prawną dzieci można zacząć już w przedszkolu – praktyka pokazuje, że poznawszy zasady, których należy przestrzegać, dzieci wykształcają w sobie poczucie sprawiedliwości. Ale ktoś ich tych zasad musi nauczyć. Stąd cenną inicjatywą są kąciki prawne – w szkołach, bibliotekach, domach kultury, symulacje rozpraw sądowych i lekcje wychowawcze w sądzie. Wymaga to jednak dobrej współpracy wszystkich służb, które działają w tym zakresie, a z tym wciąż nie jest dobrze. Aby prawidłowo działały wczesna profilaktyka i edukacja, to pierwsze, co musi się zmienić.

3

Na spotkaniu poruszono wiele aktualnych, ważnych społecznie tematów – współczesne zagrożenia, nowe formy przemocy wobec dzieci, procedury „Niebieskiej karty”.
Oby to ważne wydarzenie zaowocowało początkiem zmian w obszarze życia społecznego, który wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze