1

Dwaj mieszkańcy województwa śląskiego w wieku 49 i 37 lat , którzy wbrew przepisom ustawy, transportowali i składowali substancje oraz odpady mogące zagrażać życiu i zdrowiu człowieka lub środowisku, decyzją Sądu Rejonowego w Olkuszu trafili do aresztu na 3 miesiące. W magazynie w Olkuszu, w którym mężczyźni składowali substancje, policjanci ujawnili i zabezpieczyli kilkaset beczek z różnymi cieczami.

Zatrzymanie mężczyzn to wynik pracy operacyjnej funkcjonariuszy z wydziałów zwalczających przestępczość gospodarczą z komend wojewódzkich w Krakowie i Katowicach, jak również kryminalnych z miejscowej komendy powiatowej . To dzięki współpracy funkcjonariuszy namierzono osoby, które trudniły się tym nielegalnym procederem. Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 28 lutego 2019 roku około godziny 20. Policjanci otrzymali informacje, że w jednej z hal magazynowych w Olkuszu odbywa się rozładunek pojemników typu „mauser”, w których znajdują się substancje niewiadomego pochodzenia. Gdy policjanci przyjechali na miejsce, zastali tam mężczyzn, którzy z samochodu ciężarowego wózkiem widłowym rozładowywali pojemniki, a następnie składowali je w hali magazynowej. Wewnątrz hali znajdowało się około 500 sztuk pojemników o różnej kubaturze. Były to metalowe beczki o pojemności 200 litrów i 1000 litrowe pojemniki typu „mauzer. Pojemniki były składowane rzędami obok siebie i układane jeden na drugim.

2

Na miejsce dyżurny olkuskiej komendy wezwał zastęp JRG PSP w Olkuszu. W chwili oględzin, pojemniki były szczelne i nie wyciekała z nich żadna substancja. Nie stwierdzono wówczas zagrożenia radiologicznego i pożarowego. O zdarzeniu powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który z kilku pojemników pobrał próbki cieczy do badania. Na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem Prokuratora i technika kryminalistyki.

3

2 marca 2019 roku 49-letni kierowca scanii, usłyszał zarzut transportu i składowania odpadów, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu człowieka lub środowisku (art. 183 kodeksu karnego). Wobec mężczyzny Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

4 marca 2019 roku do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu doprowadzona została kolejna osoba. 37-letni mężczyzna oprócz zarzutu z art. 183 §1 kodeksu karnego dodatkowo usłyszał zarzut z art. 270 §3 kodeksu karnego tj. uzyskania sfałszowanego blankietu dowodu osobistego i przygotowania go do użycia. Mężczyzna, decyzją sądu trafił do aresztu na 3 miesiące.

KPP Olkusz

4

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
Tomek.WMario Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mario
Mario

A co z odpowiedzialnością właściciela hali?

Tomek.W
Tomek.W

[quote name=”Mario”]A co z odpowiedzialnością właściciela hali?[/quote]
Trzeba udowodnić, że właściciel wiedział co tam ma być składowane. On tylko wynajął. Czy jest obowiązek podawania pod jaką działalność się wynajmuje?
A jeśli chodzi o karę to zamiast kilku lat paki(to koszty) może lepsze zawiasy albo krótka odsadka i do tego kara z pół miliona plus koszty utylizacji .