Nasze miasto szczyci się wywodzącymi zeń wybitnymi badaczami kosmosu. Wspomnijmy choćby słynnych przed wiekami w Europie Marcinów – Bylicę i Biema. Za sprawą eksperymentu przeprowadzonego nocą 11 czerwca przy ul. Mickiewicza Olkusz znów znalazł się w astronomicznej awangardzie, przyćmiewając nawet osiągnięcia ekipy CERN pracującej nad bozonem Higgsa. Grupie pasjonatów, występujących pod niewinnie brzmiącą i nie kojarzącą się z badaniem kosmosu nazwą „Glutaminian Sodu”, udało się skupić cały Wszechświat na obszarze miejskiego parku. Mimo późnej pory eksperyment przyciągnął wielu zaciekawionych wydarzeniem mieszkańców.
Nie tylko Słońce i Księżyc, ale cała Droga Mleczna i odległe gwiazdozbiory znalazły się dosłownie w zasięgu ręki olkuszan, którzy do śródmiejskiej enklawy zieleni przybyli grupami znajomych, a nierzadko całymi rodzinami. Tuż po godzinie 21 miejsce akcji wypełniła stosownie podniosła muzyka i rozbrzmiewający donośnie głos tajemniczo zapowiadający bliskie już wydarzenia tej sobotniej nocy. Chwilę potem z górującej nad parkiem altany wyłonił się orszak naturalnego satelity Ziemi oraz gwiazdy oświetlającej i rozgrzewającej naszą planetę. Dostojny przemarsz Słońca i Księżyca zakłócił nieco przelot szalonej komety, która przez cały czas eksperymentu przemieszczała się z ogromną prędkością między widzami, ciągnąc za sobą długi mglisty ogon.
Jeśli ktoś dotąd nie wiedział skąd wzięła się nazwa naszej galaktyki, to sobotni eksperyment, a właściwie happening „Glutaminianu Sodu” pt. „O obrotach ciał”, przyniósł wyjaśnienie. Otóż tworzona jest przez kosmiczną szwaczkę, której asystują małe miłośniczki mleka. Jak się też tej nocy okazało w błędzie byli wszyscy ci, którzy Wszechświat uważali za przestrzeń bezgłośną. W pergoli parku każdy mógł posłuchać „szmerów gwiazd”, zaś z ukrytych głośników na cały park sączyły się dźwięki kompozycji Midoriego Takady pt. „Through The Looking Glass”. Było też miejsce, w którym na gości czekał test rozpoznawania tajemniczych brzmień kosmicznych.
Pośród mnóstwa różnorodnych wszechświatowych zjawisk sporo było na happeningu tym akcentów lunarnych. Oprócz wspomnianego już orszaku, z zawieszonego nad trawnikiem nieopodal fontanny Księżyca gwiazdy łowił sam Pan Twardowski, a na rozpiętym między drzewami ekranie wyświetlano słynny niemy obraz Georges’a Mélièsa pt. „Le Voyage dans la Lune” z 1902 r. Z nie wyjaśnionych wciąż do końca przyczyn dużą popularnością wśród uczestników happeningu cieszyli się Dwaj tacy, co ukradli Księżyc…
Dodatkową atrakcją przygotowaną specjalnie na tę okazję był quiz. Na zakończenie imprezy wśród autorów odpowiedzi, zarówno na pytania poważne, wymagające kosmicznej wiedzy, jak i te z „przymrużeniem oka”, rozlosowane zostały unikatowe, ręcznie robione bruliony z logo „Glutaminianu Sodu” oraz magnesy na lodówkę. Nagrody te zostały wykonane przez reżyser grupy Agnieszkę Grabowską i jej firmę Metier – galeria rękodzieła, zaś losowanie odbyło się pod okiem i przy aktywnym udziale dyrektor MOK Beaty Soboń.
Na opisanie wszystkich atrakcji sobotniej nocy w olkuskim parku miejskim trzeba byłoby poświęcić dużo więcej miejsca, jednak koniecznie dodać jeszcze należy, że Grupę Teatralną „Glutaminian Sodu” w przedsięwzięciu tym wsparli wolbromski Teatr Tańca „Actus Animi” oraz Fundacja „Animatornia” z Oświęcimia, której przedstawiciele prowadzili warsztaty w happeningowej Fabryce Lunet. Z Kolei wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu przez cały dzień pomagali w przygotowywaniu scenografii oraz uporządkowaniu parku po zakończeniu akcji. Oprawę dźwiękową, światła, mgły, mgławice i dymy pojawiające się podczas happeningu zapewnili pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.
Po raz czwarty „Gluty” z przyjaciółmi dali olkuszanom dawkę znakomitej happeningowej zabawy. Dziękujemy!
W happeningu „O obrotach ciał” udział wzięli:
Słońce – Urszula Maj,
Księżyc – Kamil Wołoszyn,
Pan Twardowski – Piotr Górski,
Kuźnia gwiazd – Małgorzata Marszałek,
Dwaj tacy, co ukradli księżyc – Jakub i Maciej Nabiałkowie,
Kometa – Zuza Barczyk,
Astronomowie – Przemek Piątek, Maciej Maj,
Droga mleczna – Olga Osiecka, małe pomocnice: Lena i Nela Dudek, Lena Mizgier,
Dźwięk gwiazd – Paulina Drobisz,
Sprzedawca komet – Marcin Oleksy,
Porwana kometa – Aleksandra Oleniacz,
Tańczące z parasolkami (w interpretacjach widzów Gwiezdne meduzy) – Ola Ziarnik, Natalia i Iza Sobczyk, Agata Skręt, Weronika Borgosz,
Głos recytujący wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nieuwaga” – Agnieszka Grabowska,
Gwiezdne tancerki – członkinie wolbromskiego zespołu „Actus Animi” Kinga Witek, Aleksandra Zgadzaj, Katarzyna Żurawska, Marlena Brodzińska, Sara Gawłowska,
Fabryka lunet – Fundacja Animatornia pod wodzą Barbary Pasterak,
Wszechświatowi pomocnicy nieodzowni – wolontariusze z Klubu Wolontariackiego przy Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu pod dyrekcją dyrektor Maridy Zoń.
MOK Olkusz
super impreza, świetny klimat – czekam na kolejne!
Bardzo ciekawe wydarzenie. Byłem i nie żałuję. Chciałoby się takich więcej!