waszeinterwencje

– Czy w mieście oszczędzają na oświetleniu, czy lampy tak często się psują? – z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji jeden z Czytelników. Otrzymaliśmy ostatnio kilka sygnałów od mieszkańców Olkusza, dotyczących niedziałającego ulicznego oświetlenia. Gmina twierdzi, że w ten sposób nie szuka oszczędności.

Mieszkańcy skarżą się, że na niektórych ulicach po zmroku jest ciemno. – Przejeżdżając w ubiegłym tygodniu ul. Mickiewicza około godziny 21.00, nie zauważyłem ani jednej świecącej się latarni. Na nieoświetlonych przejściach dla pieszych nie było widać ludzi! Taka sytuacja zdarzyła mi się nie po raz pierwszy. Czy tak wyglądają oszczędności w naszym mieście? – pyta olkuszanin.

W Wydziale drogowym olkuskiego magistratu podkreślają, że na świetle się nie oszczędza. – Załączaniem oraz wyłączaniem oświetlenia ulicznego na terenie Miasta i Gminy Olkusz sterują zegary astronomiczne, które mają zaprogramowane wschody i zachody słońca dla danej strefy czasowej. Wszystkie zegary nie załączają się w tym samym czasie ze względu na ustawione przesunięcie czasowe oraz dokładność pomiaru samego zegara. Oświetlenie powinno być załączone około 20.30 do 21.00, natomiast wyłączone około 3.40 do 4.00. Należy jednak uwzględnić wymienione ustawienia oraz dokładność zegara. Co kilka dni jest wykonywany przegląd oświetlenia, zarówno przez pracowników Urzędu, jak również firmę zajmującą się bieżącym utrzymaniem i konserwacją oświetlenia ulicznego. Dodatkowo przewodniczący zarządu osiedli, sołtysi oraz mieszkańcy zgłaszają wszelkie awarie. W ostatnim czasie nie zgłoszono ani nie zauważono awarii oświetlenia przy ul. Mickiewicza. Jeżeli jakaś pojedyncza lampa lub cały ciąg oświetlenia nie świeci, to jest to awaria, a nie forma oszczędzania – odpowiada Artur Kocjan, naczelnik Wydziału drogowego. W ubiegłym roku uliczne oświetlenie kosztowało 1 mln 200 tys. złotych.
    
Nasi czytelnicy zauwazyli również, że dla odmiany ostatnio w miejskim parku przy ul. Mickiewicza lampy świeciły cały dzień. W magistracie wyjaśniono nam, że to z powodu prowadzonych prac konserwatorskich. – W parku między innymi wymieniono uszkodzone źródła światła. Wszelkie awarie oświetlenia są usuwane w ciągu dnia. Lampy są załączane obwodami w celu ujawnienia awarii, jak również innych nieprawidłowości – dodaje Artur Kocjan.

Wszystkie awarie typu: nieświecące latarnie, uszkodzone słupy czy migające lampy, należy zgłaszać pod nr telefonu 32/626-01-57.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze