biblioteka2018

Maj to w tradycji polskiej kultury miesiąc poświęcony książce i bibliotekom. Zwykle w tym miesiącu szczególniej promowane jest czytelnictwo, organizowane są kiermasze, spotkania z pisarzami oraz różnego rodzaju imprezy plenerowe promujące książki. Co roku, ze szczególną starannością przygotowywana jest również majowa oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolbromiu, skierowana do najmłodszych.

– W ciągu całego roku nasza biblioteka wykorzystuje różne formy pracy z czytelnikiem: od spotkań autorskich propagujących twórczość lokalnych pisarzy, Dyskusyjny Klub Książki – literackie spotkania dla dorosłych – po warsztaty plastyczne i literackie skierowane do młodych i najmłodszych czytelników – wyjaśniają pracownice MBP w Wolbromiu, które co roku ze szczególna radością przygotowują się do bajkowych lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków.

W każdym roku w maju w wolbromskiej bibliotece na dzieci czeka przepiękna bajkowa scenografia oraz literacki bohater, wprowadzający maluchy w tajniki świata książek. Bibliotekarki we własnym zakresie gromadzą materiały, szyją stroje, projektują i wykonują dekoracje, aby co roku postaci z innej bajki mogły w niekonwencjonalny sposób zapoznać najmłodszych z pracą biblioteki i opowiedzieć o korzyściach płynących z czytania.

W tym roku bajkowe lekcje nieco zmieniły konwencję – przewodnik po bibliotece, obrotny pajacyk Kajtek, okazał się małym głuptasem, który – choć bardzo się starał – o książkach wiedział niewiele. Na szczęście przybyłe do biblioteki dzieci, wspomagane przez panie bibliotekarki i wychowawczynie wiedziały od niego o wiele więcej i pouczyły pacynkę o tym, jak należy traktować książki, w jaki sposób korzystać z bogactwa bibliotecznych zbiorów i dlaczego czytanie jest takie ważne. Dzięki sympatycznemu spotkaniu maluchy wiedzą już, że biblioteka to miejsce przyjazne i pełne atrakcji dla każdego dziecka – oby tegoroczne lekcje biblioteczne, podobnie jak te przygotowywane w poprzednich latach przyniosły efekt w postaci kolejnych miłośników czytelnictwa. Jak napisał Józef Czechowicz: „Kto czyta żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany” …

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze