outw pan samochodzik2

Któż nie zna przygód Tomasza N. N., historyka sztuki i detektywa poruszającego się pokraczną amfibią z silnikiem ferrari. Stworzona przez Zbigniewa Nienackiego postać Pana Samochodzika zyskała taką popularność, że mimo śmierci autora czytelnicy domagali się jej kontynuacji. Jednym z pisarzy, którzy z sukcesem podjęli się pisania kolejnych części cyklu był Arkadiusz Niemirski. O swej twórczości, nie tylko związanej z Panem Samochodzikiem, opowiadał słuchaczom Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w czwartek 22 października br.

Arkadiusz Niemirski z wykształcenia jest zootechnikiem i o mały włos zostałby pracownikiem naukowym jednego z instytutów zajmujących się hodowlą zwierząt. Był też artystą kabaretowym oraz dziennikarzem muzycznym publikującym w najlepszych polskich czasopismach rockowych. Aż wreszcie w 2000 roku zadebiutował jako pisarz. Przez sześć lat od pierwszej swej powieści pt. “Pan Samochodzik i skarby wikingów” dołączył jeszcze piętnaście książek opisujących perypetie Tomasza N. N.

W międzyczasie, a dokładniej latem 2003 roku ukazała się jego pierwsza, oparta wyłącznie na własnym pomyśle powieść dla młodzieży pt. „Pojedynek detektywów”, zaś kilka miesięcy później zbiór opowiadań kryminalnych pt. „Zbrodnia prawie doskonała”. Trzy lata po zakończeniu cyklu o Panu Samochodziku wydana została kolejna pozycja dla młodzieży pt. „Tajemnica Fabritiusa”, rok później „Klątwa Nipkowa”, a w 2014 r. „Prowokator”. Aktualnie wznowienia doczekały się: „Pojedynek detektywów” i „Testament bibliofila”.

outw pan samochodzik

O sobie i o swojej twórczości Arkadiusz Niemirski opowiadał z humorem artysty kabaretowego, a dla zobrazowania treści napisanych przez siebie książek wsparł się multimedialną prezentacją. Oprócz ciekawych miejsc z różnych zakątków świata, w których toczą się akcje jego powieści, na wyświetlanych zdjęciach pojawiały się też migawki z wymyślonych przez autora sensacyjnych akcji, pościgów, strzelanin, a także tajemniczych obrzędów okultystycznych bractw.

Arkadiusz Niemirski sporo miejsca poświęcił swoim ulubionym pisarzom, jak Arthur Conan Doyle, Agata Christie, Raymond Chandler, Robert Ludlum, a także stworzonym przez nich postaciom. Wśród ukazujących się na ekranie kinowym detektywów, najbliższych sercu Arkadiusza Niemirskiego, byli m. in. Sherlock Holmes, Hercules Poirot, Philip Marlowe i… porucznik Columbo. Petera Falka, ogrywającego rolę serialowego policjanta w latach 1968-2003, Arkadiusz Niemirski darzy szczególną sympatią. Mało kto wie, że przodkowie ojca tego aktora byli Polakami.

Nie zabrakło też w opowieści gościa czwartkowego spotkania wielu innych ciekawostek dotyczących bohaterów i autorów powieści detektywistycznych, gwiazd filmowych wcielających się w role detektywów, a także tych, które wiążą się z pracą pisarza.

MOK Olkusz

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o