Powiat

Wśród kilkunastu nowych inwestycji, zaplanowanych do realizacji na ten rok przez Gminę Olkusz jest projekt budowy tężni solankowej na terenie Parku Czarna Góra. Podobne obiekty służą z powodzeniem mieszkańcom miejscowości uzdrowiskowych w Małopolsce, jak Bochnia czy Rabka, ale także miasta Krakowa, Wolbromia i Bukowna.

– Jako mieszkańcy południowej Polski często z utęsknieniem wyczekujemy możliwości wyjazdu nad morze, by tam nie tylko odpocząć, ale również uzupełnić niedobory jodu i innych pierwiastków, niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji. W ostatnim czasie zagrożenia koronawirusem wszyscy zaczęliśmy zwracać jeszcze większą uwagę na nasze zdrowie. Budowa tężni solankowej to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie właśnie w tym aspekcie. Mówi się także o możliwym dofinansowaniu w ramach wojewódzkiego programu Małopolskie Tężnie. Czekamy na ogłoszenie konkursu, by móc skorzystać z zewnętrznych środków – argumentuje burmistrz Olkusza Roman Piaśnik, inicjator przedsięwzięcia.

Tężnię solankową nad Zalewem Nowohuckim po zimowej przerwie uruchamia właśnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jest szansa, że miesiąc później krakowianie zaczną korzystać z budowanej właśnie tężni na Bagrach. Ponieważ obiekty te cieszą się dużą popularnością mieszkańców miasta – tym roku mają rozpocząć się prace nad budową trzeciego takiego obiektu nieopodal Łąk Nowohuckich.

Z dobrodziejstw niewielkiej, ale bardzo urokliwej tężni solankowej już od blisko 3 lat cieszą się też mieszkańcy Wolbromia, którzy chętnie spędzają czas w pięknym, zadbanym parku przy Domu Kultury w Wolbromiu. Stojąca tu tężnia powstała z inicjatywy dyrektora DK Piotra Gamrota, który przy każdej okazji zachwala jej dobroczynne właściwości dla zdrowia:

– Płynna solanka spływająca kroplami po tarninowych gałązkach wytwarza drogocenny dla zdrowia aerozol, nasycony związkami jodu, bromu oraz jonami sodowymi i solami magnezowymi. Nasza tężnia jest ogólnodostępna, darmowa i jest bardzo lubianym miejscem odpoczynku dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi – reklamuje Piotr Gamrot, który prezentował ostatnio wolbromską tężnie ministrowi Andrzejowi Adamczykowi i  członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwonie Gibas.

Mała tężnia powstała również w 2019 r. w ramach zadań realizowanych z budżetu obywatelskiego Bukowna, przy miejscowym Miejskim Ośrodku Kultury.

Zalety tężni doceniają przede wszystkim osoby o obniżonej odporności, schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak nieżyt nosa, krtani, czy stanami zapalnymi zatok. Mikroklimat pozytywnie wpływa również na osoby z zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową, a także w profilaktyce przy nadciśnieniu tętniczym i alergiach. Inhalacje oczyszczają drogi oddechowe, co jest szczególnie ważne w miastach, w których przekraczane są dopuszczalne normy smogu. Dzięki uzupełnieniu organizmu o mikroelementy jodu poprawia się jego ogólna kondycja, a odpowiednie stężenie jodu w tarczycy przyczynia się do prawidłowej regulacji hormonów odpowiedzialnych za wzrost i rozwój najmłodszych.

– Jeżeli w ramach walki z covidem zostanie ogłoszony wojewódzki program budowy tężni, co jest planowane, będę zachęcał władze Wolbromia do skorzystania z funduszy marszałkowskich i budowy kolejnej tężni w Wolbromiu, którą można by wpisać w projekt rewitalizacji wolbromskiego parku przy ul. Krakowskiej, tym samym ułatwiając dostęp do dobrodziejstw płynących z solanki mieszkańcom starej części miasta – mówi Piotr Gamrot.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze