ekobiuro logo

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Z początkiem roku wiele firm planuje swoje finanse na najbliższych 12 miesięcy. Aby mieć większy zysk, nie należy koncentrować się jedynie na zwiększeniu zarobków, ale również na ograniczeniu wydatków. Każdego dnia, dzięki prostym czynnościom, możemy zaoszczędzić dziesiątki złotych. Idea ekologii w biurze i przedsiębiorstwie to nie tylko korzyści dla środowiska. To także zysk dla budżetu firmy. Gdzie się tego nauczyć? Przez udział w projektach „Ekologia w biurze – to się opłaca” oraz „Ekobiuro – to się opłaca”, do których mogą przystąpić całkowicie bezpłatnie właściciele i pracownicy olkuskich firm. Projekty, nakierowane na podniesienie wiedzy przedsiębiorstw w zakresie wprowadzenia rozwiązań proekologicznych w codziennej działalności firmy, realizuje Firma Grafit w partnerstwie z Biurem Rachunkowym „Rachmistrz” oraz firmą ANMAR.

 

O ekologii w biurze, planowaniu strategii dla własnej firmy i pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy rozmawiamy z Emilią Szczeparą, partnerką projektów proekologicznych.

Tematyka ekologiczna od wielu lat jest obecna w biznesie, ale wydaje się, że przede wszystkim w dużych firmach. Czy mniejsze firmy, te lokalne, powinny się nią bardziej zainteresować?

Emilia Szczepara: Oczywiście, że tak, na dodatek z wielu powodów. Najważniejszy jest aspekt dbania o najbliższe środowisko, który spada również na przedsiębiorstwa. Drugim jest kwestia ekonomiczna. Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy, że złe nawyki sporo nas kosztują, a przecież nie muszą. Lepiej wydać te pieniądze na rozwój firmy.

Co konkretnie można usprawnić w swoim biurze lub firmie, żeby być proekologicznym i zaoszczędzić pieniądze, choćby na rachunkach?

ESz: Ekologia biura to wdrażanie rozwiązań ekologicznych, czyli takich, które usprawniają pracę i pozwalają zaoszczędzić pieniądze przez wdrożenie pewnych zasad. Mogą to być proste czynności, jak na przykład wymiana żarówek czy też laptopów w miejsce komputerów stacjonarnych, a czasem wymagające większego nakładu pracy, jak choćby montaż kolektorów słonecznych. Przedsiębiorcy często boją się nowości i nie maja wiedzy, czy warto inwestować w przedsięwzięcia proekologiczne. Nasze projekty są odpowiedzią na te potrzeby. Dają przedsiębiorcy wiedzę i umiejętności w zakresie proekologicznych rozwiązań. Pierwszym aspektem są tzw. zagadnienia miękkie, wprowadzające w tematykę i dające narządzie do bezkosztowych w dużej mierze zmian  w biurze. Drugi aspekt to rozwiązania, które wymagają pewnych nakładów finansowych, ale są opłacalne w dłuższej perspektywie.

Skąd przedsiębiorca ma wiedzieć, czy konkretna inwestycja będzie dla niego korzystna finansowo?

ESz: Bezpłatny udział w projekcie, który składa się ze szkoleń i doradztwa, kończy się stworzeniem przez specjalistów indywidualnego planu wdrożenia konkretnego rozwiązania dla firmy. Doradca opracowuje z beneficjentem analizę finansową i plan działania, a właściciel firmy decyduje, czy z tego skorzysta. Poza tym uczestnicy projektu zostaną zapoznani z możliwościami pozyskiwania funduszy zewnętrznych, które są nakierowane na tego typu działania. Warto skorzystać z tej wiedzy.

Kto może skorzystać z Państwa pomocy w ramach tych dwóch projektów?

ESz: Zarówno projekt „Ekologia w biurze – to się opłaca”, jak również „Ekobiuro – to się opłaca”, są skierowane do właścicieli i pracowników mikro, małych i średnich firm, mających siedzibę na terenie województwa małopolskiego. Grupa docelowa to pół tysiąca firm, a każda może zgłosić na szkolenia 2 osoby. Zajęcia odbywają się modułowo, z dopasowaniem do indywidualnych preferencji. Pierwszy projekt obejmuje firmy z branży handlowej, a drugi pozostałe branże – nie ma żadnych ograniczeń.

Wielu właścicieli lokalnych firm na pewno jest zainteresowanych udziałem w projekcie. Gdzie mogą otrzymać szczegółowe informacje?

ESz: 21 stycznia o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu odbędzie się spotkanie informacyjne, na które serdecznie zapraszam. Specjaliści z branży przedstawią wszystkie założenia tych projektów i z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania. Oprócz tego można przyjść osobiście do siedziby biura projektu (ul. Króla Kazimierza Wielkiego 15), zadzwonić (32 754 49 99 lub 784 036 564) bądź wysłać e-mail z pytaniem (a.dela@grafitolkusz.pl). Wkrótce zostaną także uruchomione serwisy internetowe dla poszczególnych projektów.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

ESz: Również dziękuję.{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze