W poniedziałek, 12 grudnia, Galeria Sztuki Współczesnej BWA oraz Zespół Szkół nr 4 zaprosili na wyjątkowe wydarzenie – multimedialny wykład na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego, połączony z prezentacją jego prac. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć fotografie, rysunki, fotomontaże, grafiki komputerowe oraz reprodukcje najważniejszych obrazów artysty. Powodów większego w ostatnich miesiącach zainteresowania twórczością Beksińskiego należy upatrywać w wyświetlanym niedawno w kinach filmie „Ostatnia rodzina”, w reżyserii Jana Matuszyńskiego. Film przedstawia ostatnie 28 lat życia Beksińskich w Warszawie, a jego premiera zbiegła się niemal w jednym czasie z otwarciem Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Duże zainteresowanie tematem spowodowało, że w olkuskim BWA już jakiś czas temu wszystkie miejsca na poniedziałkowe wykłady były zarezerwowane. Z tego też powodu organizatorzy zdecydowali, by poza trzema zaplanowanymi spotkaniami, dodatkowo odbyło się czwarte. Wśród słuchaczy przeważała młodzież z olkuskich szkół oraz nauczyciele.
Multimedialne wykłady prowadziła Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński” z Rzeszowa. Fundacja powstała po śmierci malarza, w celu ochrony dorobku artystycznego oraz szeroko pojętego kultywowania pamięci o Beksińskim i jego rodzinie. Ewa i Janusz Baryccy znali osobiście całą rodzinę Beksińskich, stąd też naturalne wydało im się, by taką fundację założyć. Od dłuższego czasu jeżdżą po Polsce, odwiedzając szkoły i instytucje kultury, i prowadząc spotkania poświęcone pamięci zmarłego artysty. Cały projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. To właśnie tej instytucji Beksiński w 2001 roku zapisał w testamencie cały swój dorobek artystyczny. Muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.
Zgromadzona w BWA młodzież, oprócz zapoznania się z pracami artysty, jego życiorysem, etapami twórczości i inspiracjami, miała okazję zobaczyć krótkie filmiki prezentujące życie rodzinne Beksińskich, a także fragmenty wywiadów, których artysta udzielał mediom. Beksiński jako fotograf, rysownik, rzeźbiarz, grafik, malarz, ale także jako niespełniony reżyser i być może wizjoner, który w swoich mrocznych, pesymistycznych obrazach przedstawiał dramatyczną przyszłość – wszystkie te twarze artysty pokazano podczas wykładu w BWA. Duże zainteresowanie wzbudził również fragment krótkometrażowego, animowanego filmu „Katedra” Tomasza Bagińskiego, w którym młody reżyser w wyraźny sposób nawiązuje do twórczości malarza. Poniedziałkowe wykłady były też dobrą okazją do rozmowy z osobami, które artystę znały na co dzień. Ewa Barycka w podsumowaniu spotkania kilka zdań poświęciła wspomnianemu filmowi „Ostatnia rodzina”, podkreślając, że jest on jedynie reżyserską wizją, przerysowaną i nie do końca pokrywającą się z rzeczywistością.
Bez wątpienia dzieła Beksińskiego nie pozostawiają nikogo obojętnym. Rodząc wiele emocji i kontrowersji, zapadają w pamięć odbiorców. Pomysł zorganizowania w Olkuszu wykładów na temat artysty okazał się strzałem w dziesiątkę.
Zdzisław Beksiński, jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, rysownik, fotografik i rzeźbiarz, urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. W 1947 roku, po ukończeniu gimnazjum i liceum, rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Swoją karierę rozpoczął jako fotografik, prezentując w 1958 roku znakomite prace na wystawach w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu. Jednak to twórczość rysunkowa i malarska przyniosła mu największe sukcesy. Latem 1977 roku, po decyzji władz Sanoka o rozbiórce rodzinnego domu, artysta wraz z żoną Zofią i synem Tomkiem przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszkał do końca życia. 21 lutego 2005 roku został brutalnie zamordowany w swoim mieszkaniu.