rabsztyn

W przyszły weekend 15-17 kwietnia, w Olkuszu oficjalnie zostanie zapoczątkowany sezon turystyczny. Wszyscy mieszkańcy i goście z ościennych miejscowości będą mogli poznać najbardziej ujmujące zakątki Srebrnego Grodu. W tych dniach otwarte dla zwiedzających będą nie tylko muzea, Chata Kocjana czy zamek w Rabsztynie, ale także Centrum Kultury i Galeria BWA.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tym porzekadłem kierują się osoby i instytucje odpowiedzialne za najbliższe Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego. Burmistrz, Miejski Ośrodek Kultury oraz Biuro Promocji i Informacji Publicznej olkuskiego Urzędu Miasta i Gminy zapraszają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w akcji, która ma na celu promowanie gminnych zabytków i obiektów kultury, przy jednoczesnym ukazaniu, że Olkusz rzeczywiście jest atrakcyjny turystycznie.

gmina sezon turystyczny

Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016 rozpocznie piątkowa konferencja, podczas której burmistrz Roman Piaśnik odbierze charakterystyczne, wykonane z drewna znaczki turystyczne, które w całej Europie cieszą się wzięciem u kolekcjonerów. Znaczki te przedstawiają najbardziej atrakcyjne zabytki Starego Kontynentu i miejsca chętnie odwiedzane przez turystów. Niebawem, do kolekcji tych znaczków, dołączą cztery nowe – typowo olkuskie, z wizerunkami Muzeum Afrykanistycznego, Kolekcji Minerałów i Skamieniałości, Rezerwatu Pazurek i rabsztyńskiej warowni.

To w piątek. A co w sobotę? Od 9.00 do 16.00 w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej zwiedzanie, krzyżówki, quizy i prezentacje multimedialne przedstawiające olkuskie muzea. W tym samym czasie będzie można wziąć udział w akcji „Zamek Rabsztyn za złotówkę”. Warownię będzie można zwiedzać indywidualnie z audioguidem lub z przewodnikiem. Po zamku oprowadzać będzie Prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Na najmłodszych na wzgórzu rabsztyńskim czekać będzie także Mobilny Punkt Informacji Turystycznej (MSiT) z quizami i zagadkami. W sobotę odwiedzić będzie można również Chatę Kocjana. Tam zaprezentowane zostaną zdjęcia i filmy o patronie chaty – Antonim Kocjanie – olkuszaninie, który zdaniem historyków wygrał II wojnę światową. Przed chatą zostanie też zorganizowana zabawa modelami samolotów.

Niemal przez całą niedzielę w Rabsztynie działać będzie Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, a na godz. 15.00 planowana jest prezentacja filmów pt.: „Olkuskie Turnieje Rycerskie” oraz „Podolkuskie wizytówki”, opowiadających o atrakcjach turystycznych i zwyczajach obrzędowych w gminie Olkusz. Ostatnim punktem niedzielnych imprez turystycznych będą otwarte warsztaty plastyczne u stóp rabsztyńskiego zamku. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił przy sztalugach. W tym samym czasie co atrakcje w plenerze, pod dachem Galerii BWA przy ul. Szpitalnej odbywać się będzie II Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej. W ramach tego wydarzenia zaplanowano koncert muzyki operowej, koncert zespołu Cracovie Ensemble, a także wernisaż wystawy Moniki Starowicz.

– Serdecznie zachęcam mieszkańców do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszej gminie. Oferta olkuskich placówek na ten sezon jest bardzo urozmaicona i każdy powinien znaleźć takie atrakcje, które go interesują. Imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne czy turystyczne stanowią okazję nie tylko do zgłębienia wiedzy i rozrywki, ale także do spotkań w szerszym gronie, na czym nam wszystkim zależy – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Włodarz miasta wspomniał o bogatej ofercie wydarzeń plenerowych w 2016 roku. Czego więc możemy się jeszcze spodziewać w nadchodzących miesiącach? Jako pierwsza odbędzie się akcja „Przewodnik czeka” – cykl bezpłatnych wycieczek tematycznych po mieście. Z początkiem czerwca planowane są plenerowe obchody Dni Olkusza, a w kolejnych tygodniach czeka nas Turniej Rycerski, Festiwal Funduszy Europejskich z koncertem zespołu Zakopower, czy przejazd peletonu 73. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Nie można także zapominać o cyklicznych rajdach po Olkuskich Szlakach Rowerowych, a także cennych inicjatywach biegowych. Odbędą się także turnieje w grach zespołowych, wykorzystana na występy ma zostać również scena na rynku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jeżyk
jeżyk
8 lat temu

😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛